Справа № 560/19170/23
РІШЕННЯ
іменем України
05 січня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при обрахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року в адміністративній справі №560/11798/22 щодо заниження коефіцієнту індивідуального показника заробітної плати з 1,23440 до 1,05029;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , пенсії за віком з 16 серпня 2022 року на підставі частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV із застосуванням коефіцієнту індивідуального показника заробітної плати - 1,23440 за періоди з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.06.2011 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу), з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (за 2019 - 2021 роки), з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивачка зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року у справі №560/11798/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 16.08.2022 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, з урахуванням виплачених сум. На виконання рішення у справі №560/11798/22 позивачка 15.06.2023 звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку та виплати з 16.08.2022 року пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019 - 2021 роки, з урахуванням виплачених сум. Листом від 21.06.2023 №2200-0304-8/53464 повідомлено, що пенсію після ухвалення судового рішення обчислено по новому з урахуванням страхового стажу 39 років 9 місяців 23 дні, відповідно до якого індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав - 1,05029. Вказує, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився з 1,2344 до 1,05029, що вплинуло на зменшення розміру пенсії.
Зазначає, що повторно звернулася з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виправлення допущеної помилки, вказавши індивідуальний коефіцієнт 1,2344. Листом від 11.07.2023 та від 30.08.2023 повідомлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 39 років 9 місяців 23 дні (по 30.06.2022). Заробітну плату враховано за періоди з 01.01.1995 по 31.12.1999 та з 01.07.2000 по 30.06.2022 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,05029.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 39 років 9 місяців 23 дні (коефіцієнт страхового стажу становить 0,39750) та заробітної плати за періоди з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.06.2022 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,05029. Тому, в діях Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь - якої неправомірності.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розрахунок індивідуального коефіцієнту заробітної плати, який склав 1,05029, з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.06.2022 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу).
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
З 26.09.2011 по 15.08.2022 ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років як працівник охорони здоров'я відповідно до п."е" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон 1788-ХІІ).
З 16.08.2022 згідно заяви від 16.08.2022 позивачку переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки - 3764,40 грн, збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11 та 1,14.
Страховий стаж становив 39 років 8 місяців 23 дні (враховано по 05.06.2022), коефіцієнт страхового стажу - 0,39667. Заробітну плату було враховано за періоди роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.08.2011 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становив 1,23440.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.01.2023 у справі №560/11798/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 16.08.2022 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, з урахуванням виплачених сум.
На виконання зазначеного рішення головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перераховано розмір пенсії позивачки з 16.08.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019 - 2021 роки.
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 39 років 9 місяців 23 дні (коефіцієнт страхового стажу становить 0,39750) та заробітної плати за періоди з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.06.2022 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,05029.
Позивачка, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернулася до суду за захистом своїх прав.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У положеннях статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно із ч. 3 ст. 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд звертає увагу, що при переведенні на пенсію за віком страховий стаж позивачки становив 39 років 8 місяців 23 дні, коефіцієнт страхового стажу - 0,39667. Заробітну плату враховано за періоди роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 31.08.2011 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, що міститься в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становив 1,23440.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.01.2023 у справі №560/11798/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перераховано розмір пенсії з 16.08.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019 - 2021 роки.
Як встановлено з розрахунку індивідуального коефіцієнту, наданого на виконання вимог ухвали від 26.12.2023, пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 39 років 9 місяців 23 дні (враховано по 30.06.2022), коефіцієнт страхового стажу становить 0,39750. Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітну плату враховано за періоди з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно наданої довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 30.06.2022 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,05029.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Згідно п. 4 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" дія положень, передбачених абзацами вісімдесят першим - вісімдесят третім підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, поширюється на пенсіонерів, яким після набрання чинності цим Законом пенсія призначатиметься, а також перераховуватиметься з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Суд зазначає, що пенсія ОСОБА_1 перерахована на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.01.2023 у справі №560/11798/22 з врахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки, тому при обчисленні доплати за понаднормативний стаж застосовано частину першу статті 28 Закону в редакції з 01.10.2011. Підстави для обчислення доплати за понаднормативний стаж з врахуванням необхідної тривалості стажу 20 років відсутні.
Суд також звертає увагу на той факт, що відповідач листом від 12.09.2022 повідомив позивачку, що враховувати заробітну плату за період роботи згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з 01.07.2000 по 05.06.2022 недоцільно, оскільки зменшується коефіцієнт заробітної плати до 1,05029.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
В силу положень статті 139 КАС України відсутні підстави для відшкодування судового збору у цій справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап