Справа № 420/20950/21
УХВАЛА
04 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в письмовому провадженні звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року, позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради задоволено частково.
Вказаним рішенням визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в розмірі 14152,00 грн. 00 коп.
Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради донарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у 2021 році, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в розмірі 10246 грн. 00 коп.
Рішення набрало законної сили 24.03.2022 року.
25.05.2022 року позивачу судом видано виконавчий лист про зобов'язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради донарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у 2021 році, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в розмірі 10246 грн. 00 коп.
24.04.2023 року через канцелярію суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення, та про накладення штрафу на керівника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за невиконання рішення суду.
Ухвалою від 10.05.2023 року встановлено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/20950/21. Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати протягом одного місяця з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року у справі №420/20950/21.
05.06.2023 року до суду через канцелярію надійшов звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/20950/21.
Ухвалою від 14.06.2023 року встановлено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/20950/21. Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року у справі № 420/20950/21. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за невиконання судового рішення відмовлено.
14.08.2023 року до суду через канцелярію надійшов звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/20950/21.
Ухвалою від 22.08.2023 року встановлено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/20950/21. Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року у справі №420/20950/21. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за невиконання судового рішення відмовлено.
06.10.2023 року до суду через канцелярію надійшов звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/20950/21.
Ухвалою від 17.10.2023 року встановлено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/20950/21. Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року у справі №420/20950/21. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за невиконання судового рішення відмовлено.
15.12.2023 року до суду через канцелярію надійшов звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/20950/21.
Суд зазначає, що з 18.10.2023 року набрав чинності Закон України від 29.06.2023 року №3200-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами”, яким абзац 1 ч.6 ст.18 КАС України викладено в наступній редакції: “ 6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку”.
Таким чином, на час подання Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради звіту про виконання рішення суду, перелічені у ч.6 ст.18 КАС України особи, за винятком юридичних осіб приватної форми власності, зобов'язані зареєструвати свої електронні кабінеті в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Між тим, звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду не містить відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно абз.1 ч.2 ст.167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 15.12.2023 року (вих. №02-24/1002 від 14.12.2023 року) про виконання рішення суду по справі №420/20950/21, підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Керуючись ст.ст. 167, 248, 256, 293 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 15.12.2023 року (вих. №02-24/1002 від 14.12.2023 року) про виконання рішення суду по справі №420/20950/21 - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали.
Суддя В.В. Андрухів