Рішення від 04.01.2024 по справі 420/6593/23

Справа № 420/6593/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги,

встановив:

I. Зміст позовних вимог.

До суду звернувся адвокат Аббасалієв Рустам Рамізович, діючий в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Одеській області), в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Одеській області № Ф-27083-51У від 18 лютого 2021 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 37 788,74 грн. відносно ОСОБА_1 .

II. Позиції сторін.

На обґрунтування вказаних позовних вимог представник позивача вказує, що оскаржувану вимогу № Ф-27083-51У від 18 лютого 2021 р. про сплату недоїмки з єдиного внеску на суму 37788,74 грн. позивач не отримував. Лише 20.03.2023 р. на адвокатський запит відповідач повідомив про податковий борг позивача на суму 37 788,74 грн, однак копію вказаної вимоги не долучив. Крім того, ГУ ДПС в Одеській області повідомило, що оскаржувана вимога була направлена на адресом АДРЕСА_1 , однак позивач з 01.04.2011 року по теперішній час зареєстрований за іншим адресом, а саме, АДРЕСА_2 . Відтак оскаржувана вимога не була направлена за адресою реєстрації позивача і тому не була ним отримана, що підтверджується відповідачем про її повернення 17.04.2021 р. із зазначенням причин невручення адресат відсутній за адресою проживання. При цьому, позивач вказує, що вимога № Ф-27083-51У від 18.02.2021 року містить дату набрання чинності 14.06.2022 р., проте повинна була набрати чинності протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу, тобто 28.04.2021 року, що свідчить про сплив строку більш, як на рік, що суперечить п.п. 4, 5 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, позивач зазначає, що з відповіді Першого Малиновського ВДВС у місті Одеси Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) йому стало відомо про перебування на примусовому виконанні двох виконавчих провадження № 68058508 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-27083-51У від 15.11.2018 року у розмірі 15 819, 54 грн. та виконавче провадження № 70069012 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-27083-51У від 18.02.2021 року у розмірі 37788,74 грн. А відтак, вважає, що відповідач, формуючи та узгоджуючи вимогу № Ф-27083-51У від 18 лютого 2021 року зобов'язаний був врахувати попередню вимогу № Ф-27083-51У від 15.11.2018 року у розмірі 15 819, 54 грн, яка вже знаходилась на виконанні в органах державної виконавчої служби, чим утворив надмірний тягар для позивача щодо перебування на примусовому виконанні вимоги у загальній сумі 53 608,28 грн., яка є очевидно протиправною. Вищевказане свідчить, що відповідачем була порушена внутрішньовідомча процедура узгодження та розрахунків оскаржуваної вимоги, оскільки приймаючи та узгоджуючи вимогу № Ф-27083-51У від 18 лютого 2021 року, відповідач безпідставно та у незаконний спосіб збільшив суму податкового зобов'язання позивача на суму 15 819, 54 грн. Позивач не відмовляється від своїх податкових зобов'язань, але вимоги відповідача є неприйнятними та протиправними, з огляду на суму податкового боргу, що перебуває на примусовому виконанні, а також на дії ГУ ДПС в Одеській області в частині формування та узгодження вимог до ОСОБА_1 , які очевидно не відповідають вимогам чинного законодавства.

23.03.2023 р. представником відповідача подано до суду відзив на позов, яким вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, оскільки позивач є платником єдиного внеску з 26.01.2000 року та згідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 7 та абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізична особа-підприємець повинен був сплатити єдиний внесок у розмірі 37 788,74 грн., нарахований за 2018-2021 роки. Оскільки станом на 31.01.2021 року в інтегрованій картці платника рахувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 37 788,74 грн., ГУ ДПС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-27083-51У від 18.02.2021 року. Станом на 06.06.2023 року сума заборгованості позивача з єдиного соціального внеску не погашена, а тому вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-27083-51У від 18.02.2021 року Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованою.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 06.04.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки відсутні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем з 26.01.2000 року з основним видом діяльності код КВЕД 45.33.1 - Монтаж систем опалення, вентиляції та кондиціювання повітря. З 26.01.2000 року є платником єдиного соціального внеску та обліковується в ГУ ДПС в Одеській області ( Малиновська ДПІ) за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується ідентифікаційними даними ГУ ДПС в Одеській області.

Згідно витягів з Інтегрованої картки платника податків (далі - ІКП) ОСОБА_1 за платежем 70 71040000 000 ««Єдиний соціальний внесок, що сплачується фізичними особами - підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну діяльність» станом на 31.01.2021 року сума заборгованості ( недоїмка) складає 37 788,74 грн., яка нарахована в автоматичному режимі та становлять за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., за 2018 у сумі 9828,72 грн., за 2019 рік у сумі 11016,72 грн., за 2020 рік у сумі 8495,30 грн..

18 лютого 2021 року на підставі даних інтегрованої картки платника та згідно статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачу, який здійснює діяльність, як фізична особа підприємець, ГУ ДПС в Одеській області сформовано Вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-27083-51, якою повідомлено, що станом на 04.06.2021 року заборгованість ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску становить 37 788,74 грн. у тому числі недоїмка - 37788,74 грн.

Дана вимога була направлена рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за податковою адресою АДРЕСА_3 та згідно копії Довідки УКРПОШТИ про причини повернення поштового відправлення повернулось до відправника - податкового органу " адресат відсутній за зазначеною адресою».

Вважаючи дану вимогу про сплату боргу (недоїмки) протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Відповідно до положень ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( далі - Закон № 2464-VI), яким передбачено, зокрема

- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. ( пункт 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI)

- мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця; ( пункт 5 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI)

- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом. ( пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI)

- платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. ( пункт 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI)

- платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. ( пункт 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI)

- єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. ( пункт 2 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI)

- єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску. При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. ( частина 5 ст. 8 Закону № 2464-VI)

- обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. ( частина 3 ст.9 Закону № 2464-VI)

- платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. ( абзац 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI)

- єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. ( частина 12 ст.9 Закону № 2464-VI)

- орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. ( частина 4 ст. 25 Закону № 2464-VI)

Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка врегульовує застосування окремих положень порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та визначає процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами (далі - Інструкція № 449), якою визначено

- органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема, платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску. У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій). Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк. Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми. ( абзац 3 п. 3 розділу VI «Порядок стягнення заборгованості з платників» Інструкції № 449)

- Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи). Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції. При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера «У» (узгоджена вимога). В третій частині літера «У» (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання: платнику узгодженої вимоги внаслідок процедури оскарження; вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу. Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається в органі доходів і зборів. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис,- в органі доходів і зборів. Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові. ( пункт 4 розділу VI «Порядок стягнення заборгованості з платників» Інструкції №449)

- протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов'язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені. У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення органу доходів і зборів або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності). Орган доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): вносить вимогу про сплату недоїмки до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являє її до виконання в порядку, встановленому законом (після початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів); надсилає її в порядку, встановленому законом, до органу державної виконавчої служби (до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів); надсилає її в порядку, встановленому Законом, до органу Казначейства - відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про виконавче провадження», якщо платник єдиного внеску є бюджетною установою, державним органом, одержувачем бюджетних коштів, а також підприємством, установою або організацією, рахунки якої відкриті в органах Казначейства. ( пункт 5 розділу VI «Порядок стягнення заборгованості з платників» Інструкції №449)

VI. Оцінка суду.

Системний аналіз наведених норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції №449 свідчить про те, що фізичні особи-підприємці, які відповідно до цього Закону є платниками єдиного внеску, зобов'язані самостійно нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок в незалежності від отримання або неотримання доходу (прибутку) у звітному році або окремому місяці звітного року.

У разі невиконання фізичною особою-підприємцем - платником єдиного внеску обов'язку щодо своєчасності сплати єдиного внеску контролюючим органом до таких платників застосовуються заходи впливу та стягнення. Зокрема, орган доходів і зборів наділений повноваженнями у відношенні такого платника сформувати та надіслати (вручити) вимогу про сплату боргу з моменту виникнення, зростання або частково зменшення суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій), яка є обов'язковою до виконання.

При цьому, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи податкового органу платника у випадку, якщо такий платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, згідно із чим облікові дані з інформаційної системи органу доходів і зборів є такою ж самостійною підставою для формування вимог, як і акти перевірки чи податкова звітність.

Разом з цим платник єдиного внеску зобов'язаний протягом 10 календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. Якщо платник не погоджується з вимогою, він має право оскаржити її в адміністративному або судовому порядку.

Однак, якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення органу доходів і зборів або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності).

При цьому, вимога вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Як встановлено судом, підставою для прийняття оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-27083-51 від 18 лютого 2021 року слугували дані інформаційної системи ГУ ДПС в Одеській області, згідно яким станом на 04.06.2021 року заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску становить 37 788,74 грн.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2021 року № Ф-27083-51 була належним чином надіслана контролюючим органом на адресу позивача, проте повернулась без вручення 17.04.2021 р. "адресат відсутній за вказаною адресою ". При цьому, доказів оскарження вказаної вимоги в адміністративному або судовому порядку позивачем суду не надано.

За таких обставин, вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-27083-51 від 18 лютого 2021 року набула чинності та статусу узгодженості.

Обґрунтовуючи неправомірність оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки), позивач зазначає, що він її не отримував, а тому, на його переконання, є протиправною.

Надаючи оцінку наведеним доводам позивача, суд зазначає, що у пункті 40.1 статті 40 Податкового кодексу України (далі - ПК України) закріплено, що Розділ II «Адміністрування податків, зборів, платежів», який визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі I цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи.

Пункт 42.1 статті 42 ПК України визначає, що податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові (пункт 42.2 статті 42 ПК України).

Як зазначалось вище, оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2021 року № Ф-27083-51 була надіслана контролюючим органом на податкову адресу позивача, яка відповідає ідентифікаційним даним ГУ ДПС в Одеській області.

А відтак, добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатися на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.

Щодо покликання позивача на порушення відповідачем строку звернення до органу ДВС з оскаржуваною вимогою № Ф-27083-51 «У» від 18 лютого 2021 року, оскільки вона містить дату набрання чинності 14.06.2022 року, що на його думку суперечить підпунктам 4 та 5 розділу VI Інструкції № 449, то суд зазначає таке.

Додатком № 7 до Інструкції № 449 затверджена форма Вимоги про сплату боргу (недоїмки), у пункті 5 якої зазначається дата набрання чинності вимогою - заповнюється при пред'явленні вимоги до органу державної виконавчої служби або при направленні узгодженої вимоги платнику.

Як вбачається з оскаржуваної вимоги про сплату боргу від 18.02.2021 року № Ф-27083-51 з позначкою «У», то у пункті 5 вказана дата набрання чинності 14.06.2022 року, яка свідчить про пред'явлення вимоги до органу державної виконавчої служби або про направлення узгодженої вимоги платнику.

Водночас вказане не може бути прийнято до уваги, як єдина самостійна підстава для визнання протиправною і скасування спірної вимоги, адже остання є правомірною по суті виявлених контролюючим органом порушень позивачем вимог законодавства.

При цьому, позивач не оскаржував вимоги від 18.02.2021 № Ф-27083-51, проте позовні вимоги сформував щодо узгодженої вимоги від 18.02.2021 № Ф-27083-51 з позначкою «У» як до виконавчого документа.

У постанові Верховного Суду від 14.03.2019 у справі №826/12543/17 (ЄДРСР 80482867) зазначено, що порушення строку надіслання вимоги по суті не впливає на правильність формування вимоги, не спростовує наявності у позивача недоїмки з ЄСВ та не нівелює обов'язку його сплати як такого.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.09.2018 у справі № 826/11623/16 (ЄДРСР 76518273) зазначено, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийнято контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення. Недоліки оформлення оскаржуваної вимоги не можуть бути самостійною підставою для визнання протиправним такого рішення за умови, якщо позивачем вчинено порушення вимог податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України суд під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Враховуючи зазначене, а також закріплений Конституцією України обов'язок позивача сплачувати податки і збори та відсутність строку давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, суд дійшов висновку, що відповідач за наявної у позивача недоїмки у кожному кварталі, правомірно прийняв і надіслав вимогу від 18.02.2021 № Ф-27083-51 про сплату боргу (недоїмки) у сумі 37788,74 грн., що арифметично зростала через систематичне невиконання позивачем обов'язку з нарахування, звітування і сплати згідно законодавства для застрахованих осіб.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VІІ. Висновок суду.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки позивачем не доведено обґрунтованість позовних вимог, а відповідачем надано докази правомірності винесення рішення, яке є предметом оскарження, тому суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

VIІI. Розподіл судових витрат

У разі відмови у задоволені позову особи, яка не є суб'єктом владних повноважень, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України,

вирішив:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправною та скасування вимоги - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

.