Справа № 932/10034/23
Провадження № 2-о/932/220/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2023 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Кондрашова І.А., за участі секретаря судового засідання Мотуз Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці - гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Смерть настала на тимчасово окупованій території України, в м. Старобільськ, Старобільський р-н., Луганська область.
За фактом смерті ОСОБА_1 отримала довідку про смерть № 455 від 20.10.2023, та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , видане Сватовським районним відділом записів актів громадянського стану департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Луганської народної республіки. Проте зазначені документи видані на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, і ці документи не приймаються компетентними органами України.
З отриманими документами про смерть заявниця звернулась до Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою щодо реєстрації смерті своєї матері - ОСОБА_2 , однак їй було відмовлено в проведенні державної реєстрації смерті, оскільки надані нею документи, що не відповідають Правилам державної реєстрації актів цивільного стану в України, що затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5. Також відділом РАЦС було надано письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті (відмова № 1430/31.30-32 від 16.11.2023).
Враховуючи, що заявниця позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію факту смерті своєї матері, то вважає, що є достатні підстави для встановлення цього факту в судовому порядку. У зв?язку з цим просить суд встановити смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: с. Свистуновка, Сватівський район, Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Старобільськ, Луганської області, у віці 82 роки.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 09 листопада 2023 року заява ОСОБА_1 залишена без руху та надано строк заявнику для усунення її недоліків.
17.11.2023 недоліки заяви були усунуті заявницею.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 листопада 2023 відкрито провадження у справі.
Заявниця в судове засідання не з'явилась, будучи повідомленою про дату і час засідання належним чином. Подала до суду заяву, в якій прохає суд розглянути заяву у її відсутність. Заяву підтримує та просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, повідомлений у встановленому порядку.
Суд вважає можливим розглянути справу за наявними матеріалами, у відсутність належним чином повідомлених учасників провадження.
Дослідивши подану заяву та докази по справі, встановивши зміст спірних правовідносин, суд дійшов наступного.
Як убачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , заявниця змінила прізвище на « ОСОБА_4 ».
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці - гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, в м. Старобільськ, Старобільський р-н., Луганська область.
Документом, що підтверджує факт смерті ОСОБА_2 є свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане Сватовським районним відділом записів актів громадянського стану департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції «Луганської народної республіки».
Згідно змісту цього документу, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Старобільськ, ЛНР, про що складено актовий запис про смерть № 455 від 20.10.2023.
Як видно з відомостей, що містяться в довідці про смерть № 455 від 20.10.2023, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті: набряк легенів, атеросклеротична хвороба серця.
Перелічені документи видані на тимчасово окупованій території України, тому мають інформаційний характер для суду, оскільки будь-які документи, видані на окупованих територіях, є недійсними.
Відмовою у проведенні державної реєстрації смерті вих. № 1430/31.30-32 від 16.11.2023, було відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ст. ст. 315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Документами, які засвідчують подію смерті є свідоцтво про смерть, що видане на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявниця позбавлена можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
За п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на тимчасово окупованій території України в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
У відповідності до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» м. Старобільськ визнано тимчасово окупованою територією.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявниці, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
Незважаючи на те, що всі документи були видані на тимчасово окупованій території України, з їхнього змісту суд вбачає, що дійсно ОСОБА_2 була похилого віку та померла в м. Старобільськ у віці 82 роки.
При цьому всі медичні та інші документи, які надані заявником, підтверджують даний факт. Водночас заявницею надано фотографії з місця поховання ОСОБА_2 , тому факт її смерті є достовірним та не викликає будь-яких сумнівів.
Суд вказує, що заявницею було отримано всі документи, отримання яких передбачено для оформлення події смерті, в тому числі й свідоцтво про смерть, проте провести державну реєстрацію смерті згідно чинного законодавства України, заявниця позбавлена можливості з об'єктивних причин, тому суд доходить до висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 в судовому порядку.
Також суд врахована усталена практику міжнародних судових інституцій, зокрема, «Намбійські винятки», що сформульовані Міжнародним судом ООН та розвинуті у практиці Європейського суду з прав людини у рішеннях «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) та ін.
Відповідно до правил ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті слід допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (49107, м. Дніпро, пр-кт Гагаріна, 112), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: с. Свистуновка, Сватівський район, Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Старобільськ, Луганської області, у віці 82 роки.
Рішення суду є підставою для проведення державної реєстрації смерті.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.А. Кондрашов