Рішення від 04.01.2024 по справі 137/11/24

Справа № 137/11/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" січня 2024 р.

Літинський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Желіховського В.М.

секретаря сдових засідань Голота О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Літин за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Літинська селищна рада Вінницького району Вінницької області про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною заявою про встановлення факту смерті, в якій зазначає, що вона є матір'ю загиблого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації та повномасштабним вторгненням на територію України, з метою захисту Батьківщини для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, її син ОСОБА_2 був призваний на військову службу по загальній мобілізації згідно з Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року №69/2022 та направлений до військової частини НОМЕР_1 .

Вказує, що у листопаді 2022 на їх адресу від Вінницького районного ТЦК та СП надійшло повідомлення про смерть №27 від 11.11.2022, у якому повідомлено про те, що її син старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 механік-водій 4 бойової машини 1 танкового взводу танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового зіткнення з ворогом поблизу населеного пункту Беземянівка Херсонської області, отримавши осколкове поранення несумісне з життям, але тіло не було евакуйовано у зв'язку з інтенсивними обстрілами противника та повним знищенням танку (вибухнув і згорів).

Водночас зауважує про те, що у Херсонській області по геолокації, що надала військова частина НОМЕР_1 наявне не АДРЕСА_1 .

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на території України, де через постійні обстріли та наявність ворожих окупаційних військ не проводиться ідентифікація тіл загиблих, через що не можливо отримати лікарське свідоцтво про смерть.

Встановлення факту смерті сина заявника необхідне для подальшої реєстрації факту смерті померлого в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отриманням документу - свідоцтва про смерть.

За таких підстав, змушена звернутися до суду з вказаною заявою про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Безіменне Бериславського району Херсонської області.

Представник заявника ОСОБА_1 адвокат Заєць Б.В. в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі та участі заявника ОСОБА_1 . Заявлені вимоги підтримують в повному обсязі та просять її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з'явився, надіслали до суду листа про розгляд справи без участі представника. Проти заявленої вимоги не заперечують.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.

Частиною 3 статті 294 ЦПК України встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Дослідивши та оцінивши в сукупності матеріали справи, суд, враховуючи визнання заінтересованою особою вимог, заявлених ОСОБА_1 , що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, приходить до висновку, що заяву слід задовольнити з наступних підстав.

Як передбачено у ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 6 статті 81 ЦПК України встановлено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Заявником відповідно до вимог ч.1 ст.81 ЦПК України належним чином доведено обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог щодо встановлення факту народження дитини на окупованій території України.

При винесенні рішення, суд керується статтею 13 ЦПК України, щодо розгляду судом справ в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5) його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

Відповідно до повідомлення про смерть №27 від 11.11.2022 Вінницького районного ТЦК та СП (а.с. 9) встановлено, що старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 механік-водій 4 бойової машини 1 танкового взводу танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового зіткнення з ворогом поблизу населеного пункту Беземянівка Херсонської області, отримавши осколкове поранення несумісне з життям, але тіло не було евакуйовано у зв'язку з інтенсивними обстрілами противника та повним знищенням танку (вибухнув і згорів). Зазначено, що дане повідомлення є документом для порушення клопотання про призначення пенсії (допомоги) та надання пільг, установлених законодавством України.

На підтвердження факту смерті, суду надано акт настання смерті від 09.09.2022 р. (а.с.10) згідно якого судом встановлено, що заступник командира 3 танкової роти з морально-психологічного забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 лейтенант ОСОБА_4 , командир 1 танкового взводу 2-ї танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 головний сержант ОСОБА_5 , командир 4 бойової машини 1 танкового взводу 2-ї танкової роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_6 , засвідчуємо, що ІНФОРМАЦІЯ_2 о 09 год. 00 хв. механік-водій 4 бойової машини 1 танкового взводу 2-ї танкової роти танкового батальйону військової частини № НОМЕР_2 старший солдат ОСОБА_2 загинув за наступних обставин.

2 вересня 2022 року поблизу н.п. Беземянівка Херсонської області зведений екіпаж бойової машини Т-64 БВ у складі командира танку головного сержанта ОСОБА_5 , навідника солдата ОСОБА_6 і механіка-водія старшого солдата ОСОБА_2 рухаючись в голові колони під час виконання бойового завдання зіткнулися з переважаючими силами противника, внаслідок чого зазначений танк був виведений з ладу вогневими зусиллями збройних сил російської федерації.

Після займання танку, командиром танку головним сержантом ОСОБА_5 було прийнято рішення евакуюватися з танку. Впевнившись, що люк механіка-водія відкритий командир разом з навідником зпригнули з танку та поповзли до насаджень, що були неподалік.

Виявивши відсутність механіка-водія, ОСОБА_5 прийняв рішення самостійно евакуювати механіка-водія з танку, однак при спробі здійснення даної евакуації ОСОБА_5 виявив, що механік-водій ОСОБА_2 уже загинув.

Евакуювати тіло ОСОБА_2 , ОСОБА_5 не вдалось в зв'язку з тим, що танк був під масованим прицільним вогнем ворожої артилерії та бойових машин.

Загибель старшого солдата ОСОБА_2 визнається такою, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби під час бойових дій, внаслідок бойових уражень або дій з боку протипривника в районі ведення бойових дій, внаслідок збройної агресії з боку російської федерації.

Статтею 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ст.1 Закону України " Про правовий режим воєнного стану» від 12травня 2015 року N 389-VIIIвоєнний стан-це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях уразі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).

Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану"в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 49 ЦК України, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

У відповідності до правового висновку викладеного в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі N490/6057/19-ц-встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника, а саме: отримання загиблим статусу жертви міжнародного збройного конфлікту з подальшим отриманням членами сім'ї загиблого допомоги від гуманітарних організацій та можливості звернення членів сім'ї загиблого до міжнародних судів із відповідними вимогами.

У зв'язку із відсутністю свідоцтва про смерть, заявниця не має можливості скористатись своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов'язаними із смертю сина ОСОБА_2 , зокрема: спадкування, отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця, допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця, та ін.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши письмову позицію заявника та його представника, письмову позицію заінтересованої особи, виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявниці про неможливість отримання на території, де ведуться бойові дії, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об'єктивних причин, а тому заява підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 4, 76-81, 263-265, 268, 294, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Безіменне Бериславського району Херсонської області.

Рішення суду допустити до негайного виконання. Оскарження не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя : Желіховський В. М.