Справа №760/19455/23
2-о/760/436/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Митрофанової А.О.,
при секретарі Костюк В.О.,
за участю прокурора Лапшиної О. В.,
представник заявника Кілєвого І.І.,
представник заінтересованої особи Федорчук Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Костогриза Ярослава в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Костогриз Я., який діє в інтересах держави в особі Київської міської ради, звернувся до суду з заявою, в якій просить визнати двокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 46,58 кв.м., в тому числі жила площа 28,6 кв.м., відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради.
Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 .
Згідно інформації КП КМР «Київське бюро технічної інвентаризації» від 14 серпня 2023 року померлому на праві власності належить двокімнатна квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади міста Києва ОСОБА_1 мав зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 24 серпня 2023 року №344079681, квартира, за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1 .
Управлінням державної реєстрації Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що виявлено: актовий запис про народження ОСОБА_1 № 2731 від 01.10.1953 року, актовий запис про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № 3647 від 22.12.1977 року, актовий запис про народження дитини - сина ОСОБА_3 № 1990 від 11.09.1980 року, актовий запис про смерть дружини - ОСОБА_4 № 9715 від 19.06.2002 року, актовий запис про смерть сина - ОСОБА_3 № НОМЕР_1 від 10.11.2009 року, актовий запис про смерть - ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 27.05.2021 року.
Згідно інформації зі Спадкового реєстру заповіт відсутній.
Спадкова справа щодо майна померлого заведена Дев'ятою Київською державною нотаріальною конторою 27.09.2022 № 626/2022 за заявою ОСОБА_5 .
Постановою державного нотаріуса Пічевської Н.В. від 06.10.2022 року відмовено ОСОБА_5 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_1 через відсутність документального підтвердження родинних відносин, яка не оскаржувалась.
Разом з цим, в провадженні Солом'янського районного суду м. Києва перебувала цивільна справа № 760/16385/21 за заявою ОСОБА_5 , заінтересована особа Київська міська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, спільне проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва у справі № 760/16385/21 від 15.09.2022 року заяву ОСОБА_5 залишено без розгляду через наявність спору про право, яке не підлягає розгляду в порядку окремого провадження. Вказана ухвала суду не оскаржувалась.
Відповідно до інформації Солом'янського районного суду м. Києва від 01.08.2023 та відомостей офіційного веб-сайту Судова влада України (адреса посилання: https://court.gov.ua/fair/), у провадженні Солом'янського районного суду м. Києва відсутня справа щодо нерухомого майна - АДРЕСА_1 , стороною якої є ОСОБА_5 .
Отже, відсутнє повторне звернення ОСОБА_5 до суду з даного питання.
Таким чином, спадкоємці за законом та за заповітом у померлого відсутні, спадщину у встановлений законом строк ніким не прийнято.
Враховуючи викладене, а також той факт, що після смерті ОСОБА_1 , ніхто спадщину не прийняв, вищевказане майно має бути визнано відумерлою спадщиною та перейти до територіальної громади міста Києва.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25 серпня 2023 року для розгляду зазначеної позовної заяви визначено головуючого суддю Митрофанову А.О.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 29 серпня 2023 року вищевказану справу прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку окремого провадження.
27 вересня 2023 року до суду надійшли письмові пояснення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, в яких її представник не заперечує проти задоволення заяви та визнання спадщини відумерлою, оскільки матеріалами справи підтверджується, що спадкоємці за заповітом і за законом після смерті ОСОБА_1 відсутні.
Заявники - представник Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, який діє в інтересах Київської міської ради та представник Київської міської ради в судовому засіданні заяву підтримали, просили її задовольнити з підстав, викладених у ній.
Представник заінтересованої особи в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви, посилаючись на обставини, викладені у письмових поясненнях.
Вислухавши учасників справи, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою (пункт 8 частини другої статті 293 ЦПК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Київ, що підтверджується актовим записом про смерть від 27 травня 2021 року № 13024.
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 04 серпня 2023 року № 97175325 ОСОБА_1 мав зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 14 грудня 1973 року.
У відповідності до частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Таким чином на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.
Згідно інформації Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 14 серпня 2023 року № 062/14 - 10799 (И-2023) про право власності на майно, квартира за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності зареєстрована за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 14 грудня 2011 року.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 24 серпня 2023 року №344079681, квартира, за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1 .
Тож, після смерті ОСОБА_1 залишилась спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Управлінням державної реєстрації Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що виявлено: актовий запис про народження ОСОБА_1 № 2731 від 01.10.1953 року, актовий запис про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № 3647 від 22.12.1977 року, актовий запис про народження дитини - сина ОСОБА_3 № 1990 від 11.09.1980 року, актовий запис про смерть дружини - ОСОБА_4 № 9715 від 19.06.2002 року, актовий запис про смерть сина - ОСОБА_3 № НОМЕР_1 від 10.11.2009 року, актовий запис про смерть - ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 27.05.2021 року.
Згідно інформації зі Спадкового реєстру від 27.09.2022 року номер інформаційної довідки №70150300 заповіт відсутній.
Спадкова справа щодо майна померлого заведена Дев'ятою Київською державною нотаріальною конторою 27.09.2022 № 626/2022 за заявою ОСОБА_5 .
Постановою державного нотаріуса Пічевської Н.В. від 06.10.2022 року відмовлено ОСОБА_5 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_1 через відсутність документального підтвердження родинних відносин.
В провадженні Солом'янського районного суду м. Києва перебувала цивільна справа № 760/16385/21 за заявою ОСОБА_5 , заінтересована особа Київська міська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, спільне проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва у справі № 760/16385/21 від 15.09.2022 року заяву ОСОБА_5 залишено без розгляду через наявність спору про право, яке не підлягає розгляду в порядку окремого провадження. Вказана ухвала суду не оскаржувалась.
Відповідно до інформації Солом'янського районного суду м. Києва від 01.08.2023 та відомостей офіційного веб-сайту Судова влада України, у провадженні Солом'янського районного суду м. Києва відсутня справа щодо нерухомого майна - АДРЕСА_1 , стороною якої є ОСОБА_5 .
З огляду на викладене, судом установлено, що після смерті ОСОБА_1 відсутні спадкоємці за законом та за заповітом, а також відсутні особи, які усунені від права на спадкування чи мали б право на спадщину, але не прийняли чи відмовились від її прийняття.
Приписами частин першої, другої та третьої статті 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Беручи до уваги вищевикладене, залишена після смерті ОСОБА_1 спадщина у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1 , має бути визнана відумерлою спадщиною і перейти у власність територіальної громади міста Києва.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України представництво інтересів держави у суді покладається на органи прокуратури.
Частиною третьою 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з частиною четвертою статті 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Враховуючи викладене, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Київська міська рада як розпорядник майна територіальної громади міста Києва.
Разом з цим, прокуратурою встановлено неналежне виконання Київською міською радою повноважень щодо контролю за використанням комунального майна.
Незважаючи на те, що після смерті спадкодавця минуло вже більше ніж рік, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час вказаний обов'язок не виконаний, не вжито заходів щодо оформлення права власності на вказане майно. Враховуючи це, існує ризик безконтрольного використання або заволодіння квартирою незаконним шляхом, враховуючи непоодинокі квартирні шахрайства у столиці із майном померлих, які не мають спадкоємців.
Більш того, окружна прокуратура листами від 29 червня 2023 року № 44-8731вих-23, від 26 липня 2023 року № 44-10074вих-23 зверталась до Київської міської ради із відповідним повідомленнями вказаної інформації, у тому числі щодо встановлення факту відсутності спадкоємців у померлого, а у подальшому, і про вирішення питання щодо звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Однак, у відповідь листом від 27 липня 2023 року № 056/95-08/22567 Київська міська рада в особі Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, який є уповноваженим органом, що здійснює представництво Київради у таких правовідносинах, повідомила окружну прокуратуру про те, що заходи цивільно-правового характеру в інтересах територіальної громади в даному випадку, не вживались, а тому вона просить звернутися із відповідною заявою до суду, саме окружну прокуратуру, що свідчить про те, що відповідні органи місцевого самоврядування та державної влади міста Києва не здійснюють у повній мірі свої повноваження щодо захисту інтересів територіальної громади на спірний об'єкт нерухомого майна.
Вказане свідчить про самоусунення відповідних органів місцевого самоврядування столиці від дієвого захисту майнових інтересів територіальної громади міста Києва.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
З огляду на викладене, суд вважає законним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до статей 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини свідчать про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки зазначені докази підтверджують як факт наявності в померлої спадкового майна у виді права власності на квартиру, так і той факт, що протягом більше ніж одного року спадщину після її смерті ніхто не прийняв, а відтак дане майно слід визнати відумерлою спадщиною.
Керуючись Конституцією України, статтею 1277 ЦК України, статтями 1-23, 76-81, 89, 95, 131, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 334, 338, 315, 352, 354, 355 ЦПК, суд
УХВАЛИВ :
Заяву заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Костогриза Ярослава в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати двокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 46,58 кв.м., в тому числі жила площа 28,6 кв.м., відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Митрофанова