Рішення від 29.12.2023 по справі 380/1575/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/1575/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Крутько О.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Овація” про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, контролюючий орган, позивач) звернулось до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Овація” (далі - ТзОВ «Овація», відповідач) про стягнення фінансових санкцій у сумі 10000 грн. (десять тисяч гривень) до місцевого бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Волинській області 12 вересня 2022 року було проведено фактичну перевірку торгової точки № 6, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Коньякіна, 14, де здійснює торгівельну діяльність ТзОВ «Овація». Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області № 1463-п від 12 вересня 2022 року та направлень на фактичну перевірку № 2521, № 2522 від 12 вересня 2022 року. Під час перевірки податковим органом складено Акт перевірки №03/4236/09-01/22392394 від 13 вересня 2022 року встановлено порушення вимог законодавства, а саме встановлено факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів та не забезпечено проведення розрахункових операцій через РРО з використанням режиму попереднього програмування товарів із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД для підакцизних товарів. З урахуванням положень статті 17 ЗУ №481/95-ВР позивачем прийнято рішення від 21 жовтня 2022 року №000329-09 про застосування фінансових санкцій в розмірі 10000 (десять тисяч) гривень за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником таких тютюнових виробів, збільшених на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу тютюнових виробів. З огляду на те, що ТзОВ «Овація» у добровільному порядку не сплатила фінансові санкції, тому контролюючий орган просить стягнути з неї вказану заборгованість у судовому порядку.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що в оскаржуваному рішенні про застосування фінансових санкцій зазначені невірні реквізити Акта перевірки. Крім цього, 25.11.2022 відповідачем подано скаргу до ДПС України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій. 23.01.2023 товариство отримало рішення про результати розгляду скарги, яким залишено без змін рішення від 21.10.2022 за №000329-09. Зазначає, що позивач мав право подати позовну заяву про стягнення фінансових санкцій по закінченню тридцятиденного терміну з моменту отримання відповідачем рішення. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

При цьому інших заяв по суті справи від сторін, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи позивача у заяві по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі по тексту - ПК України).

Згідно п. п. 3. 1. ст. 3 ПК України податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. п. 20.1.4, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення та запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. п. 62.1.3. п. 62.1. ст. 62 ПК України однією з форм податкового контролю є перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

На підставі наказу про проведення фактичної перевірки № 1463-п від 12 вересня 2022 року, направлень на перевірку № 2521 та № 2522 від 12 вересня 2022 року посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку торгової точки № 6, що знаходиться за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул. Коньякіна, 14, де здійснює торгівельну діяльність ТзОВ «Овація».

За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт № 03/4236/09-01/22392394 від 13 вересня 2022 року.

Відповідно до висновків акта перевірки, установлено порушення ТзОВ «Овація»: статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів. Контрольно-розрахунковою операцією встановлено продаж сигарет «Марвел Блу» по ціні 52,90 гривень, яка є вищою від максимальної роздрібної ціни на сигарети, встановленої виробником даних сигарет збільшеної на суму 5% акцизного податку з реалізації тютюнових виробів через роздрібну торговельну мережу, що є порушенням статті 11-1 ЗУ №481/95-ВР. На споживчій упаковці сигарет виробником вказана максимальна роздрібна ціна 48,10 гривень. З врахуванням 5% надбавки акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів ціна сигарет «Марвел Блу» не повинна перевищувати 50,50 гривень. В наявності в магазині на час перевірки була одна пачка сигарет «Марвел Блу» із зазначеною на пачці МРЦ 48,10 гривень.;

- п.11 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме суб'єктом господарювання не забезпечено проведення розрахункових операцій через РРО з використанням режиму попереднього програмування товарів із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД для підакцизних товарів, чим порушено п.11 ст.3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995.

У письмових поясненнях від 12 вересня 2022 року, наданих під час перевірки продавець ТзОВ «Овація» ОСОБА_1 визнала факт торгівлі сигаретами за ціною, вищою від максимальної.

Рішенням ГУ ДПС у Волинській області № 000329-09 від 21 жовтня 2022 року на підставі акта перевірки № 03/4236/09-01/22392394 від 13 вересня 2022 року до Товариства з обмеженою відповідальністю “Овація” застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 000 грн. за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником таких тютюнових виробів, збільшених на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем отримано 11 листопада 2022 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

У добровільному порядку підприємство фінансових санкцій не сплатило, тому ГУ ДПС у Волинській області звернулось із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року.

Як визначено статтею 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.

Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина третя статті 17 Закону).

Згідно із частинами четвертою, п'ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Як установлено судом, ТзОВ «Овація» у приміщенні торгової точки № 6 за адресою: Волинська область, м.Луцьк, вул.Коньякіна, 14 здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів. Контрольно-розрахунковою операцією встановлено продаж згідно чека №07000003 сигарет «Марвел Блу» по ціні 52,90 гривень, яка є вищою від максимальної роздрібної ціни на сигарети, встановленої виробником даних сигарет збільшеної на суму 5% акцизного податку з реалізації тютюнових виробів через роздрібну торговельну мережу, що є порушенням статті 11-1 ЗУ №481/95-ВР. На споживчій упаковці сигарет виробником вказана максимальна роздрібна ціна 48,10 гривень. З врахуванням 5% надбавки акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів ціна сигарет «Марвел Блу» не повинна перевищувати 50,50 гривень. В наявності в магазині на час перевірки було три пачки сигарет «Марвел Блу» із зазначеною на пачні МРЦ 48,10 гривень.

Отже, фінансова санкція за дане порушення становить 10000 грн. (із мінімального розрахунку штрафної санкції), враховуючи наявність у магазині однієї пачки сигарет «Марвел Блу».

Щодо зазначених у відзиві заперечень на позовні вимоги, то судом встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій № 000329-09 від 21 жовтня 2022 року відповідач не оскаржував, а тому на час розгляду справи зазначене рішення є чинним та підлягає виконанню.

Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про те, що рішення про застосування фінансових санкцій № 000329-09 від 21 жовтня 2022 року у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 10 000 грн, при цьому зазначені у відзиві заперечення щодо позовних вимог не спростовують порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", доказів на спростування зазначених у позовній заяві обставин суду не надано, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача фінансових санкцій у розмірі 10 000 грн. належить задовольнити.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Доказів понесення суб'єктом владних повноважень судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суду не надано.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 243-246, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Овація” (юридична адреса: Львівська область, м.Львів, вул.Городоцька 286-б, ЄДРПОУ 22392394) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Овація” на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 10 000 грн. (десять тисяч гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя Крутько О.В.