Рішення від 14.11.2007 по справі 28/280-07-7776

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"14" листопада 2007 р.

Справа № 28/280-07-7776

За позовом Військовий прокурор Південного регіону України;

в особі, якою є Кабінет Міністрів України;

до відповідача Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України

про визнання недійсним торгів.

Суддя Гуляк Г.І.

Представники:

Від позивача: Посполітак О.П. пред.прокуратури;

Від відповідача: Шаповалов О.Ю. - за дорученням;

СУТЬ СПОРУ: військовий прокурор Південного регіону України в інтересах держави, в особі Кабінету Міністрів України, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача -Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про визнання недійсними проведені у жовтні 2006 року відповідачем торги щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом «Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 0,5862 га по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі, багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм».

Військовий прокурор Південного регіону України, позовну заяву підтримує, на своїх вимогах наполягає.

Відповідач -Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України, згідно відзиву, проти позову заперечує.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, які приймали участь у справі, суд встановив:

У жовтні 2006 року відповідачем були проведені тендерні торги щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом «Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 0,5862 га по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі, багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм»на підставі яких 27 жовтня 2007 року між відповідачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Біном СТ»було укладено договір генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм № 15-06.

Військовий прокурор Південного регіону України вважає, що відповідачем тендерні торги були проведені із порушенням вимог чинного законодавства України, а саме в порушення положень ст. ст. 41, 19 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», в порушення положень Земельного кодексу України, в зв'язку з чим військовий прокурор Південного регіону України вважає, що такі торги є недійсними.

Також, військовий прокурор Південного регіону України вказував на те, що відповідач не мав права проводити тендерні торги, без зміни цільового призначення земельної ділянки, що також на думку військового прокурора Південного регіону України є підставою для визнання недійсними тендерні торги.

В заперечення на позов, відповідач зазначив, що даний спір не відноситься до компетенції господарських судів і повинен вирішуватися згідно Кодексу адміністративного судочинства України відповідним адміністративним судом.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, які приймали участь у справі, проаналізувавши на підставі фактичних обставин повноту їх з'ясування і доведеність, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог військового прокурора Південного регіону України за наступних обставин.

Згідно ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних силах України», Південне регіональне управління Державної прикордонної служби України, є суб'єктом господарської діяльності, діє на підставі положення, утримується за рахунок державного бюджету, веде окреме господарство, має самостійний баланс доходів та видатків, окремі рахунки в банківських установах.

Згідно ст. 1 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних силах України», господарська діяльність у Збройних Силах України - це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, пов'язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом.

Отже, проведення відповідачем тендерних торгів, наслідком яких є укладення договору генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм, для будування жилих будинків, є здійсненням відповідачем своєї господарської діяльності.

За таких обставин, господарський суд вважає, що дійсний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства і не приймає зауваження відповідача, що дійсний спір повинен вирішуватися в порядку передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України відповідним адміністративним судом.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації.

Статтею 19 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»встановлено, що в оголошенні про проведення відкритих торгів та запрошенні до участі у процедурі торгів з обмеженою участю обов'язково зазначаються: найменування та юридична адреса замовника торгів; вид, кількість та місце поставки товарів або вид і місце проведення робіт або надання послуг, тощо.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що вимоги названих положень Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»дотримані не були.

Так, у оголошенні № 37018006, розміщеного в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 37(56) від 11.09.2006р. про проведення тендерних торгів із закупівлі розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом: «Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби орієнтовною площею 0,5812 га, по Французькому бульвару, 48, у м. Одесі, багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм», з поетапним введенням в експлуатацію, земельну ділянку було визначено як: земельна ділянка, орієнтованою площею 0,5812 га, яка розташована по Французькому бульвару, 48, у м. Одесі. Проте, договір з переможцем таких торів було укладено стосовно забудови земельної ділянки, орієнтованою площею 0,5812 га, яка розташована по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі. Тобто, відповідачем було розміщено недостовірну інформацію про місце проведення робіт, при цьому, відповідач, , так і не розмістив достовірну інформацію до проведення тендерних торгів.

Згідно ст. 42 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», неоприлюднення замовником інформації щодо здійснення державних закупівель, передбаченої цим Законом, в інформаційній системі у мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним цим Законом, є підставою для відміни торгів.

Крім того. як свідчать матеріали справи, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 11.02.1952р. № 08, було вирішено питання про виділення земельної ділянки по Французькому бульвару, 47 у м. Одесі, «Одеському Червонознаменному Прикордонному підрозділу КДБ, під будівництво Прикордонної застави». Тобто, відповідачу було виділено земельну ділянку з цільовим призначенням -розміщення прикордонної застави.

Земельним кодексом України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, які мають особливий правовий режим -ст. ст. 18, 19 Земельного кодексу України.

Статтею 77 Земельного кодексу України встановлено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, тощо.

Отже, землі оборони становлять окремий різновид земель, які разом із землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення складають самостійну категорію земельного фонду України.

Згідно ст. 20 Земельного кодексу, віднесення земель до тієї чи іншої категорії (цільове призначення) здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Однак, ані органами виконавчої влади, ані органами місцевого самоврядування не змінювалося цільове призначення земельної ділянки виділеної відповідачу рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 11.02.1952р. № 08 для розміщення прикордонної застави, а відповідно суд вважає. що відповідач не мав права самостійно змінювати цільове призначення земельної ділянки та проводити тендерні торги для її наступної забудови житловими будинками, що також є порушенням відповідачем положень ст. 96 Земельного кодексу України - землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги військового прокурора Південного регіону України до Південного регіонального управляння Державної прикордонної служби України є правомірними, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Першого заступника військового прокурора Південного регіону України задовольнити повністю.

2. Визнати недійсними проведені у жовтні 2006 року Південним регіональним управлянням Державної прикордонної служби України торги щодо закупівлі за державні кошти виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та виконання робіт за проектом «Комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 0,5862 га по Французькому бульвару, 47, у м. Одесі, багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм».

Рішення набирає чинності в порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Гуляк Г.І.