ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 691/1609/23
провадження №3/691/1231/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2023 рокуСуддя Городищенського районного суду Черкаської області Синиця Л. П.
розглянувши матеріали, які надійшли із Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місця проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , ФОП " ОСОБА_2 ", посада: водій,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
20.12.2023 року о 10 год. 30 хв. в м. Городище, по вул. Об'їзній водій ОСОБА_1 керував автомобілем MAN L 2000 д.н.з. НОМЕР_1 , що є власністю ТОВ "Черкаський пивоварний завод" при в'їзді на нерегульоване перехрестя з вулицею Миру, не надав переваги в русі автомобілю Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_2 , що рухався по головній дорозі та скоїв з ним зіткнення, в результаті ДТП автомобілі отримали механічні ушкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п. 16.11 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлений належно, через СМС повідомлення, підтверджено довідкою про доставку. Про причини неявки не повідомив. Заяв (клопотань) не надходило.
Відтак, ОСОБА_1 , поінформований про те, що на розгляді суду перебуває адміністративний матеріал про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Ураховуючи те, що зі складеним з приводу виявленого адміністративного правопорушення протоколом про адміністративне правопорушення порушник ознайомився, було роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України, та ст. 268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що зроблено відмітка та поставлено підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, із зазначенням нормативного акта, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, та принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, вважаю за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП), за наявними у справі письмовими доказами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, встановлено наступне.
На підставі статті 14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
За пунктом 16.11 ПДР, на перехресті нерівнозначних доріг водій транспортного засобу, що рухається другорядною дорогою, повинен дати дорогу транспортним засобам, які наближаються до даного перехрещення проїзних частин по головній дорозі, незалежно від напрямку їх подальшого руху.
Стаття 124 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Верховний Суд у постанові від 08.07.2020 року в справі № 177/525/17(2-а/177/23/17) вказав, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
При вирішенні питання відповідальності ОСОБА_1 також застосовую позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в п. 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії", заява № 303-A, п. 29). Та приходжу до думки, що досліджені докази послідовні і логічні, а тому не викликають сумнівів у правильності їхнього розуміння обставин, з приводу яких вони отримані, добровільності та істинності позиції, оскільки вони достатньо вагомі (переконливі), чіткі (точні), узгоджені між собою (без суперечностей), а тому достовірні і відповідають критеріям якості доказів, встановленим рішення ЄСПЛ в справі "Нечипорук і Йонкало проти України" та в справі "Яременко проти України".
Так, винуватість водія ОСОБА_1 у порушенні п. 16.11 ПДР та вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП, поза розумним сумнівом стверджується належними та допустимими доказами у відповідності до статті 251 КУпАП, а саме даними: протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 496604 від 20.12.2023 року, що відповідає вимогам статті 256 КУпАП; схеми місця ДТП від 20.12.2023 року; пояснення ОСОБА_3 , за матеріалами справи, який пояснив, що 20.12.2023 року, близько 10 год. 30 хв. їхав на своєму автомобілі Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_2 , у м. Городище по вул. Миру, в напрямку центру, окрім того, коли їхав по головній дорозі по вул. Миру, то з другорядної дороги виїхав автомобіль MAN L 2000 д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , що не надав перевагу в русі та здійснив зіткнення з його автомобілем, в результаті чого автомобіль отримав пошкодження, а саме: ушкодження правої сторони автомобіля; письмових пояснень ОСОБА_1 , що 20.12.2023 року, близько 10:30 год. керував автомобілем MAN L 2000 д.н.з. НОМЕР_1 , рухався по вул. Об'їзна, в м. Городище, Черкаського району, Черкаської області, під час того, коли виїхав на вул. Миру, то не виконав вимогу дорожнього знаку 2.1 "Уступити дорогу", внаслідок чого здійснив ДТП з автомобілем Daewoo Lanos д.н.з. НОМЕР_2 , за кермом якого був ОСОБА_3 , внаслідок ДТП автомобілі отримали пошкодження, а саме: автомобіль MAN L 2000 д.н.з. НОМЕР_1 отримав пошкодження переднього бампера та фари освітлення, а інший автомобіль пошкодив праву сторону.
З врахуванням даних про особу порушника у сукупності із обставинами справи з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, суспільної небезпеки, ступеню його вини та ступеня тяжкості вчиненого ним правопорушення, обставин, що згідно ст. 34 КУпАП пом'якшують відповідальність за вчинене нею адміністративне правопорушення (визнання винуватості), обставин, що згідно ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність за вчинене ним адміністративне правопорушення (не встановлено), для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст. 23 КУпАП, приходжу до переконання, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті 124 КУпАП, у виді штрафу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в у розмірі 0,2 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору матеріали справи не містять.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 33, 40-1, 124, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. в прибуток держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , судовий збір в розмірі 536 грн. 80 коп..
Роз'яснити, що за ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу (штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна у встановленому порядку. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Скарга на постанову може бути подана протягом 10 днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Черкаського апеляційного суду.
Суддя Л. П. Синиця