Рішення від 13.10.2023 по справі 536/1367/23

Справа № 536/1367/23

Провадження № 2/536/584/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2023 року м. Кременчук

Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі:

Головуючого судді - Колотієвського О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Коваль В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення до ОСОБА_1 - про відшкодування надміру виплачених сум державної допомоги на дітей одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

Заява обґрунтована зокрема тим, що ОСОБА_1 , перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області як одержувач допомоги на дітей одиноким матерям на сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 03.12.2020 «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання» назву управління змінено на управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (далі - управління або УСЗН), що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно із заявою ОСОБА_1 та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 17.01.2020, їй призначено на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 року допомогу на дітей одиноким матерям, розмір якої на дитину дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців згідно з Порядком допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі - постанова № 264), в редакції, що діяла на час правовідносин, встановлено, що строк виплати державних соціальних допомог, у тому числі допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, які було призначено раніше, продовжуються на період карантину та на один місяць після дати його відміни та допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.

На виконання постанови № 264, розпорядженням управління на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям від 19.06.2020 року, строк виплати даної допомоги ОСОБА_1 продовжено з 01.07.2020 по 31.07.2020 року у розмірі 2218 грн щомісячно.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22.07.2020 № 632 (далі - постанова № 632):

з 01.07.2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

Постановою № 632 Порядок № 1751 доповнено пунктом 35-2, згідно з яким допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

26.08.2020 року ОСОБА_1 звернулася до управління з новою заявою та декларацією про доходи щодо призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Оскільки заявниця станом на початок періоду, за який враховуються доходи, була працездатною повнолітньою особою, не працювала, не проходила військову службу, не провадила підприємницьку чи професійну незалежну діяльність, не здобувала освіту за денною формою в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, то права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям не мала.

Враховуючи норми постанови № 632, права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 з 01.07.2020 року не мала, але кошти вже були перераховані їй на банківський рахунок згідно з розпорядженням управління від 19.06.2020 року. Отже, за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 року відповідачу надміру виплачено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2218 грн.

З урахуванням вказаного, просили суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) надміру виплачені їй за рахунок державного бюджету кошти допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 2218 грн з перерахуванням їх на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗН Крюківського району код ЄДРПОУ 05385878.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Про розгляд справи сторони повідомлялися належним чином. Відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався, будь-яких заяв чи заперечань суду не надано. Вказане є підставою для ухвалення заочного рішення, що відповідає положенням ч.4 ст. 223 та ст.280 ЦПК України.

Відповідно до принципів змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, викладених у статтях 12 і 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Так, судом встановлено та підтверджується наявними доказами у справі, що на підставі заяви від 17.01.2020 року ОСОБА_1 , перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (в подальшому управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області), як одержувач допомоги на дітей одиноким матерям на сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 24.01.2020 року, відповідачу призначено на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 року допомогу як одинокій матері у розмірі 2218 гривень щомісяця.

В подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» № 264, розпорядженням управління на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям від 19.06.2020 року, строк виплати даної допомоги ОСОБА_1 продовжено з 01.07.2020 по 31.07.2020 року у розмірі 2218 грн щомісячно.

Позивачем вказано, що станом на початок періоду, за який враховуються доходи, відповідач була працездатною повнолітньою особою, не працювала, не проходила військову службу, не провадила підприємницьку чи професійну незалежну діяльність, не здобувала освіту за денною формою в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, тому права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям не мала. Таким чином кошти по допомозі на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у сумі 2218 грн є надміру виплаченими та підлягають відшкодуванню.

02.09.2020 року та у квітні 2021 року УСЗНКР направлено відповідачу повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів, однак до цього часу кошти відповідач не повернула.

Відповідно до ст. 3, 5 Закону України "Про державну допомогу сім'я з дітьми" державна допомога призначається одиноким матерям. Така допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Статтею 1 вказаного закону визначено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Мінінстрів України.

Відповідно до постанови КМУ від 08.04.2020 р. № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» установлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2 (далі - карантин): строк виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.

Абз. 2,3 Постанови N 264 передбачено, що строк звернення за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.

Згідно п. 2 установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Якщо за результатами проведеного перерахунку:

виявляється, що розмір отриманої допомоги був меншим, орган соціального захисту населення проводить доплату в розмірі різниці між перерахованим і виплаченим розміром допомоги;

не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

- встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї;

- повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Відповідно до постанови КМУ від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, шо звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Водночас доповнено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми п.п. 35-1. та 35.2.

Згідно п. 35-1., допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

Пунктом 35-2. Встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо:

1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

Із вказаного слідує, що постановою КМУ від 08.04.2020 р. № 264 було передбачено, що призначена раніше допомога як одиноким матерям продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Та в подальшому, перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги повинен здійснюватися на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

З 01.07.2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Статтями 76 і 81 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як зазначалося у позовній заяві, 26.08.2020 року ОСОБА_1 звернулася до управління з новою заявою та декларацією про доходи щодо призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Водночас вказано, що ОСОБА_1 станом на початок періоду, за який враховуються доходи, була працездатною повнолітньою особою, не працювала, не проходила військову службу, не провадила підприємницьку чи професійну незалежну діяльність, не здобувала освіту за денною формою в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, а тому права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям не мала.

Суд зазначає, що будь-які докази на підтвердження факту звернення ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям 26.08.2020 року, що стало підставою для перерахунку виплаченої допомоги - в матеріалах справи відсутні.

Позивачем не надано суду ні нової заяви відповідача, ані декларації про доходи щодо призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Внаслідок вказаного, суд позбавлений можливості встановити наявність або відсутність права ОСОБА_1 на отримання допомоги на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 року та відповідно визначити чи були кошти виплачені надмірно.

Водночас суд зазначає, що розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям ОСОБА_1 на липень 2020 року винесено 19.06.2020 року, тобто за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), а тому повинна виплачуватися до закінчення строку її призначення, тобто до 31.07.2020 року ( п. 35-1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми).

Таким чином, оскільки судом встановлено, що відповідачці було призначено державну допомогу як одинокій матері до 01.07.2020 року ( на підставі постанови КМУ від 08.04.2020 р. № 264) та з урахуванням того, що позивачем не надано доказів звернення ОСОБА_1 до УСЗНКР із заявою та декларацією про доходи, з яких можливо було б встановити відсутність в неї права на отримання такої допомоги від держави, тому суд вважає що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 10, 12, 19, 23, 76-81, 89, 95, 141, 258-259, 263-265, 274, 279, 280-282, 352, 354 ЦПК України, ЗУ "Про державну допомогу сім'я з дітьми", Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», Постановою КМУ від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення до ОСОБА_1 - про відшкодування надміру виплачених сум державної допомоги на дітей одиноким матерям - відмовити.

Стягнути Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення 1073,60 гривень судового збору в дохід держави.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

СуддяО. О. Колотієвський