Рішення від 26.12.2023 по справі 420/22697/23

Справа № 420/22697/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179 та виплачувати пенсію в цьому розмірі в подальшому без обмеження максимального розміру пенсії. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, перерахувати та виплати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179 та виплачувати пенсію в цьому розмірі в подальшому без обмеження максимального розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку про розмір грошового забезпечення станом на березень 2019 року, яка в подальшому надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з метою перерахунку пенсії позивача. З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії па підставі оновленої довідки. Разом з цим, ГУ ПФУ в Одеській області відмовлено у перерахунку пенсії, про що повідомлено листом. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 09.11.2023 р. за вхід. № ЕП/33268/23), зазначаючи, що чинні норми національного законодавства свідчать про те, що Довідки про розмір заробітної плати, видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону не можуть бути підставою для перерахунку пенсії Позивачу, оскільки видані не тим органом, який уповноважений видавати довідки особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 3 довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 № 21/179 вбачається, що вона містить інформацію про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру». Разом з цим, Позивачу пенсія за вислугу років була призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, відповідач зазначив, вказана Довідка Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону не відповідають Додатку 2 до Порядку № 45.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/22697/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Згідно з витягу з Наказу Військового прокурора Херсонського гарнізону №96 від 05.08.2005 (по особовому складу) підполковника юстиції ОСОБА_2 , військового прокурора Херсонського гарнізону, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в результаті автомобільної катастрофи, з 30 червня 2005 року виключено зі списків особового складу військової прокуратури Херсонського гарнізону та всіх видів забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , є пенсіонером та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до ст. 30 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Судом з'ясовано, що Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону Головному управлінню передано довідку від 03.08.2021 №21/179 про розмір грошового забезпечення станом на 15.03.2021 р. для перерахунку пенсії.

Відповідно до зазначеної довідки, для перерахунку пенсії позивача має бути застосовано грошове забезпечення виходячи з наступних його складових та у розмірах: посадовий оклад у сумі 48 000,00 грн., оклад за військовим званням у сумі 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років у сумі 14823,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами 7200,00 грн., матеріальна допомога 5952,75 грн.

Листом від 18.07.2023 р., Головним управлінням на запит повноважного представника позивача, повідомлено про те, що оскільки складена Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру", тому для розгляду питання проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262 правових підстав немає.

Вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії, послугували підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179 та виплачувати пенсію в цьому розмірі в подальшому без обмеження максимального розміру пенсії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, перерахувати та виплати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179 та виплачувати пенсію в цьому розмірі в подальшому без обмеження максимального розміру пенсії, є такими, що підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

В рішенні від 06.07.1999р. № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.

Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005р. № 5-рп/2005, від 29.06.2010р. № 17-рп/2010, від 22.12.2010р. № 23-рп/2010, від 11.10.2011р. № 10-рп/2011).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі по тексту також Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі по тексту також Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Постанови №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 5 Постанови №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також Порядок №3-1).

Згідно пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ).

З'ясовуючи питання наявності у позивача права на перерахунок в 2021 році його пенсії у зв'язку із зміною (зростанням) грошового забезпечення діючого працівника військової прокуратури (за прирівняною посадою), суд виходить з наступного.

Позивач, незважаючи на те, що до звільнення позивач обіймав відповідну посаду в Військовій прокуратурі Західного регіону України, останній проходив саме військову службу за правилами Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

У зв'язку із вказаним ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника призначено відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Отже, на позивача повністю розповсюджується дія Закону №2262-ХІІ.

В даній справі суд критично оцінює доводи відповідача, що Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону не є уповноваженим органом на видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також те, що такі довідки повинні видаватися Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Так, дійсно Постанова №45 серед переліку органів, які видають і надсилають відповідні довідки, немає ні Офісу Генерального прокурора ні Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері.

Разом з тим, суд наголошує, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" не містить в своєму переліку відомостей про тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів для колишніх військових прокурорів чи для діючих прокурорів Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері.

Станом на 2021 рік питання визначення розміру грошового забезпечення прокурора (незалежно від структурного підрозділу чи спеціалізованої прокуратури Офісу Генерального прокурора) врегульовано і визначається не постановою Кабінету Міністрів України, а приписами Закону України від 14.10.2014 за №1697-VII "Про прокуратуру".

Так, частиною 2 статті 81 Закону України від 14.10.2014 за №1697-VII "Про прокуратуру" визначено, що посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Так, судом встановлено, що розмір грошового забезпечення, з якого обраховується пенсійне забезпечення померлого ОСОБА_2 , для призначення пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 визначений у довідці від 03.08.2021 №21/179, виданій Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону, за нормами, чинними на 15.03.2021 рік.

Довідка видана з урахуванням положень статті 81 Закону України від 14.10.2014 за №1697-VII "Про прокуратуру".

Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини (частина 4 статті 6 КАС України).

Зважаючи на вищевикладене суд вважає, що для перерахунку пенсії колишніх військових прокурорів слід в сукупності застосовувати положення Закону №2262-ХІІ і Закону №1697-VII.

Відтак, у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення за відповідно посадою прокурора Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону, та зверненням позивача - ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській із заявою про перерахунок пенсії з доданою відповідною довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 03.08.2021 №21/179, на переконання суду, у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні в 2021 році перерахунку та виплати пенсії позивачу згідно наданої оновленої довідки.

Відтак, з метою забезпечення належного та ефективного відновлення порушених прав позивача на відповідне пенсійне забезпечення, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, перерахувати та виплати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179.

Також, в прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити згаданий перерахунок і виплату пенсії без обмежень максимальним розміром.

Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому. Суд позбавлений процесуальних можливостей вирішувати спір з приводу правовідносин, які не виникли та не стали спірними.

При цьому суд приймає до уваги те, що подія спірного перерахунку з урахуванням показників довідки від 03.08.2021 №21/179 ще не відбулася, а виплата пенсії без обмежень максимальним розміром, - є похідним результатом такого перерахунку.

Відповідач ще не приймав рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Спору між позивачем та відповідачем щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення ОСОБА_1 у цій справі до суду не існувало, а отже в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню, з вищеокреслених підстав.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, перерахувати та виплати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2021 у розмірі відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 03.08.2021 №21/179.

4. У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Ю.В. Харченко