Рішення від 27.12.2023 по справі 400/11362/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2023 р. № 400/11362/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мельника О.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54006,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в якій просить:

- визнати протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця станом на 01.01.2023 року за аналогічною штатною посадою, з якої позивача було звільнено з військової служби; зобов'язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за аналогічною штатною посадою з якої ОСОБА_1 було звільнено з вцйськової служби станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 №45, щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіціент, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в тому числі надбавки за особливості проходження служби - 100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років). на підставі п.5 п.п.2 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, премії у розмірі 130% від посадового окладу на підставі п.4 п.п.2 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру пенсії.

Ухвалою від 25.09.2023 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, але в ній не зазначено вірний розмір складових додаткових видів грошового забезпечення позивача.

Позивач не погодився з таким визначенням Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки розмірів складових його грошового забезпечення, а саме набавки за особливості проходження служби та премії, у зв'язку з чим звернувся до відповідача з заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на що відповідач листом за № відмовив позивачу в задоволенні його заяви, що й стало підставою для звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, посилаючись на те що станов на 01.01.2023 року діючий військовослужбовець Збройних Сил України не набув права на підвищення розміру окладу за посадою та окладу за званням (і відповідно решти складових грошового забезпечення) із розрахунку прожиткового мінімуму для працездатної особи у розмірі 2684,00 грн. Заявник не набув права на перерахунок (обчислення нового розміру) раніше вже призначеної пенсії у порядку Закону України №2662-ХІІ. Причиною виникнення даного спору є не приведення пункту 4 постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року у відповідність до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 Кабінетом Міністрів України, відповідач у спірних правовідносинах керується п.4 постанови КМУ №704 та діє на підставі та у спосіб що передбачені Конституцією України.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262) була призначена пенсія за вислугу років.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2020 року по справі №400/236/20, яке набрало законної сили 27.10.2020р., було зобов'язано «підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011- XII- «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

На виконання вищевказаного рішення суду Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки сформовано довідку від 02.11.2020р. № 12/7232 про розмір грошового забезпечення Позивача за відповідною посадою, яку він займав на момент звільнення зі служби Згідно з вищевказаною довідкою, грошове забезпечення Позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) складається з: посадовий оклад - 4 370,00 грн, оклад за військовим званням - 1 340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 2 855,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 100% - 8 565,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 655,50 грн, надбавка за кваліфікацію 7% - 305,90 грн та премія 130% - 5 681,00 грн. (додаток 4) 29.01.2020р.

Шостий апеляційний адміністративний суд у справі № 826/6453/18 прийняв постанову про задоволення позовних вимог в частині стосовно визнання протиправним та скасування п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21,02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова Ns 103), за виключенням змін, що вносяться до пункту 2 частини третьої вказаних змін, а саме: щодо набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704) з 01.03.2018р., які залишити в силі.З моменту набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18, починаючи з 29.01.2020р. розміри посадових окладів, окладів за військовими(спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу повинні визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12,13, 14 Постанови № 704.

09 травня 2022 року позивач звернувся з заявою до Миколаївського ОТЦК та СП з вимогою здійснити обчислення (визначення) за ч.3 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ видів та розмірів грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року та оформити нову уточнену Довідку з визначенням розміру грошового забезпечення, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри усіх основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за аналогічною посадою (пункт 6 Порядку № 45), яку я займав на час звільнення із служби, та на підставі вимог загального розділу V та ч. 18 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704, Наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018р., згідно рішення Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018р. для подальшого подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, (додаток 5).

За наслідками розгляду вищевказаної заяви Відповідач листом від 02.06.2023р. № 9/1/4598 зазначив: 3 огляду на вищевикладене, у Миколаївського ОТЦК та СП немає законних підстав для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Вашу адресу довідки про розмір Вашого грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 01.01,2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 Постанови № 704, з включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, оскільки відповідні списки від Головного управління ПФУ в Миколаївській області не надходили, крім того це не передбачено пунктом 4 Постанови № 704 (абз.3, стор. 2, додаток 6).

Вважаючи протиправними дії Відповідача щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Миколаївській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, Позивач звернувся з позовом до суду.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

За правилами ч. ч. 1, 3 ст. 11 Закону України № 2262-ХІІ, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно

шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч. З ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин 1, 2, 4 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв 'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2, 3 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтею 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону України № 2011-ХІІ).30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.201р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У подальшому пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103) до Постанови № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103 , згідно якого було внесено зміни до вказаного вище пункту 4 Постанови № 704.

Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 (а саме 29.01.2020р.) діє редакція п. 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін - висновок Другого апеляційного адміністративного суду, в рішенні від 10 лютого 2021 року по справі № 520/10268/2020.

При цьому, порядок дій, які повинен вчинити відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пункту 6 Постанови № 103 та змін до пункту 4 Постанови № 704, не змінився,- що вказано у правових висновках рішення Верховного Суду від 17.12.2019р. за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.

При цьому, процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком №45, який є чинним. Тому необхідність прийняття будь-яких додаткових рішень для перерахунку пенсії законодавством не передбачено. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 не змінилася.

Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.Функції та обов'язки Відповідача, зокрема, з питань пенсійного та грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. №154 (далі - Положення №154) та Інструкцією з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014р. №937 (далі - Інструкція № 937) і Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними

виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014р. № 530 (далі - Положення № 530).

Згідно з абзацом одинадцятим пункту 10 Положення № 154 відповідач, зокрема, забезпечує оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців(крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та визначення розміру грошового забезпечення, що враховується під час обчислення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби).

Згідно «Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014р. № 937, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2015р. за № 73/26518, на військові комісаріати (ТЦК та СП) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби... (абзац 3 п. 2.6.),визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії відповідно до законодавства ... (абзац 5 п. 2.6.),складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з законодавством ... (абзац 6п.2.6.),,а також передбачено, що заяви про перерахунок пенсії, ... подаються до органу, що призначає пенсію (пункт 3.6.), право відмови ... належить органам, що призначають пенсії (пункт 4.6.).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір його грошового забезпечення п.3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлений Верховним Судом

у рішенні від 06.08.2019р. у зразковій справі №160/3586/19.Підстави для перерахунку пенсії військовослужбовцям та прирівняним до них осіб виникли з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704.

З прийняттям наведеного акту центрального органу виконавчої влади органом пенсійного фонду вже надсилались відповідні списки осіб, яким підлягає перерахунок пенсії на підставі Постанови № 704.

Суд зазначає, що список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, поданий відповідачу ГУ ПФУ в Миколаївській області у зв'язку із набранням чинності Постанови № 704, має довготривалу дію, тобто є незмінним на весь час дії зазначеної постанови.

Обставини для надсилання таких списків із відомостями про позивача у 2023 році не виникають, оскільки підвищення грошового забезпечення згідно вищевказаного акту Кабінету Міністрів України відбувається на його реалізацію у кожному календарному році у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Не направлення органом пенсійного Фонду відповідачу відповідного списку, за умови підвищення складових грошового забезпечення та наявності права позивача на перерахунок пенсії, гарантованого статтями 51, 63 Закону № 2262-ХІІ, не може слугувати підставою для відмови у позові, який є способом судового захисту порушених прав.

У п. 50 постанови Верховного суду від 31.08.2022р. у справі № 120860321-а міститься правовий висновок щодо необхідності повторного подання до ОТЦК та СП списків для перерахунку пенсій: щодо твердження судів про те, що виготовлення оновленої довідки позивача в цьому випадку можливе тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України, то колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово зазначав, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. у справі № 21-484а13, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі № 553/3619/16-а та у постанові Верховного Суду від 17.12.2019р. у справі № 160/8324/19.

Суд зазнасає, що з 29.01.2020р., з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020р. по справі № 826/6453/18, у позивача виникли правові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.,

Оскільки зміни внесені постановою № 103, зокрема, до п. 4 постанови № 704 були визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020р. діє редакція п. 4 постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р., а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, але з гарантією того, що такий показник прожиткового мінімуму повинен становити не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Суд зазначає, що починаючи з 29.01,2020р. у позивача знову виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування п. 4 постанови № 704 в первинній редакції.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Оскільки, позивач звернувся до Відповідача 09.05.2023р., тобто вже після набуття чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020р. по справі № 826/6453/18, відтак з цієї дати Позивач мав правомірні очікування на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та відповідно на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із обов'язковим зазначенням в ній розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст.77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33,м. Миколаїв, 54006 код ЄДРПОУ 08299180) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця станом на 01.01.2023 року за аналогічною штатною посадою, з якої ОСОБА_1 було звільнено з військової служби.

3. Зобов'язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ08299180) підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за аналогічною штатною посадою з якої ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було звільнено з військової служби станом на

01.01.2023 року у відповідності до вимог ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 №45, щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіціент, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в тому числі надбавки за особливості проходження служби - 100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років). на підставі п.5 п.п.2 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, премії у розмірі 130% від посадового окладу на підставі п.4 п.п.2 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру пенсії.

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33,м. Миколаїв, 54006 код ЄДРПОУ 08299180) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Мельник