Справа № 144/1787/23
Провадження № 2-о/144/99/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження
"26" грудня 2023 р. смт Теплик
Суддя Теплицького районного суду Вінницької області Довгалюк Л.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Басараб Олена Дмитрівна, заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника - адвокат Басараб О.Д. звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт здійснення постійного догляду ОСОБА_1 за матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Звертаючись до суду із заявою, заявник просить встановити факт, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_2 , яка згідно з довідкою до акту огляду медико - соціальної експертної комісії Серії 12 ААТ № 010975 від 05.07.2022 є інвалідом І«Б» групи загального захворювання та потребує постійної сторонньої допомоги. Брат заявника ОСОБА_3 - син ОСОБА_2 тимчасово проживає у Чеській республіці, а тому здійснювати догляд за матір'ю не може. Окрім заявника, який є працездатною особою та за станом здоров'я може здійснювати постійний догляд за матір'ю, інші особи, які б могли здійснювати такий догляд, відсутні.
Встановлення факту необхідно заявнику для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із зайнятістю постійним доглядом за особою з інвалідністю І «Б» групи, яку має його мати.
Вивчивши матеріали заяви, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, який здійснюється судом у спосіб, визначений законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ст. 293 ЦПК України).
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік фактів, які можуть бути встановлені судом визначений частиною першою статті 315 ЦПК України і він не є вичерпним, а саме, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як роз'яснено у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Звертаючись до суду із заявою, представник позивача вказує, що встановлення даного юридичного факту за відсутності інших осіб, які можуть здійснювати постійний догляд за заінтересованою особою, породжує виникнення у заявника прав та обов'язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Порядок вирішення питання можливості оформлення постійного догляду за особами похилого віку, в тому числі і за особами, що потребують постійного стороннього догляду визначено Законом України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 № 2671-VIII, Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 430, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 № 1040. Вказані нормативно-правові акти визначають порядок отримання статусу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду, внесення відомостей про таких осіб до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, порядок отримання витягу з такого Реєстру.
Факти, пов'язані з постійним наданням соціальних послуг (догляду) інвалідам та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, можуть бути встановлені структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад за місцем проживання/перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі із дотриманням Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859.
Частиною 3 статті 19 Закону України «Про соціальні послуги» передбачено, що у разі виявлення особи, яка за станом здоров'я не спроможна самостійно прийняти рішення про необхідність надання їй соціальних послуг, заяву про надання соціальних послуг зобов'язані подати законний представник такої особи, орган опіки та піклування або структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради міст обласного значення, ради об'єднаної територіальної громади.
Викладене вказує на те, що законом передбачено соціальний захист особи, яка потребує догляду, та для цього створені територіальні органи соціального захисту населення. Тобто, законом визначено інший, позасудовий порядок встановлення фактів, що стосуються здійснення постійного догляду за особою, яка потребує постійного догляду, а саме, відсутності крім заявника інших осіб, які можуть здійснювати такий за його матір'ю, про встановлення якого він просить у поданій до суду заяві.
Обраний заявником спосіб судового захисту не є належним, оскільки право особи, яка потребує догляду, може бути захищено у спосіб призначення їй опікуна чи надання відповідної соціальної послуги. У разі відмови у такому захисту, заінтересована особа може оскаржити таку відмову та у загальному порядку доводити як потребу в постійному догляді, так і факт його здійснення.
За вказаних обставин заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, що є підставою для відмови у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
На підставі викладеного вище та керуючись ст. ст. 19, 186, 260, 293, 315, 353 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Басараб Олена Дмитрівна, заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Роз'яснити заявнику його право звернення до суду з позовом на загальних підставах.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному ЦПК України, протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її вручення.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 261 ЦПК України.
Суддя