Рішення від 25.12.2023 по справі 160/14477/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2023 рокуСправа №160/14477/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить суд:

1) визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком з урахуванням вимог частини 1, 2 статті 40 Закону України, частини 2 статті 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки;

2) визнати протиправними рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з індексацією доходів населення із середнього заробітку по Україні, з якої сплачені страхові внески за 3 роки перед індексацією, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» №124 від 22.02.2019 за 2014-2016 роки попри вимоги частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

3) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати одноразової десятикратної виплати призначеної пенсії ОСОБА_1 , оформлену листом від 17.11.2022 року;

4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ї призначити з 04 вересня 2019 ОСОБА_1 :

- пенсію за віком з урахуванням частини 1 і 2 статті 40 (перерахунку індивідуального коефіцієнту заробітку станом на призначення пенсії та її перерахунок), частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки, та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум;

- перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до індексації грошових доходів населення України затверджені ПМК України №№124 2019 року; 251 2020 року; 127 2021 року; 118 2022 року; 168 2023 року відповідно до вимог частиини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» - із середнього заробітку по Україні, з якого сплачені страхові внески за 2016-2018 роки 6188,89 грн.;

- виплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу - 10 (десять) пенсій на дату її призначення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.03.2005 вона отримувала пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ). 04.09.2019 позивач звернулась із заявою до відповідача про призначення позивачу пенсії за віком. З 04.09.2019 позивачу призначено пенсію, проте занижений показник середньої заробітної плати по Україні, з якого сплачені страхові внески за 3 роки перед призначенням пенсії. Взятий показник 2014-2016 рік 3764,40 грн, а не показник 2016-2018 - 6188,89 грн. Станом на 22.06.2023 загальний страховий стаж позивача становить 44 роки 09 місяців 12 днів на день призначення пенсії за віком - 04.09.2019, страховий стаж позивача становив 41 роки 08 місяці 02днів. На думку позивача, при призначенні пенсії за віком їй невірно ??розрахована середня заробітна плата по Україні за 3 роки перед зверненням про призначення пенсії за віком на загальних підставах. ??? Після призначення пенсії за віком позивач продовжувала працювати, її загальний трудовий стаж станом на 01.09.2021 становить 42 роки 10 місяців 05 днів. До розрахунку страхового стажу не добавлено 1 місяць 29 днів до 12.03.2021. В цьому випадку страховий стаж дорівнює 43 роки. Таким чином, загальний трудовий стаж позивача за професією медичної сестри закладів охорони здоров'я та соціальної реабілітації станом на 04.09.2019 складає 41 рік 08 місяців 02 дні. Щодо призначення пенсії за віком та перерахунку у зв'язку з понаднормовим стажем після призначення пенсії та щорічною індексацією, позивач зазначає, що 10.09.2022 та 19.09.2022 вона звернулась із заявами до відповідача щодо надання інформації розрахунку її пенсії за віком. 12.10.2022 на адресу позивача надійшла відповідь, де вказано, що для розрахунку пенсії за віком взята середня зарплата по України, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 рік. 03.11.2022 позивач звернулась із заявою до відповідача про призначення та перерахунок пенсії за віком, її індексації відповідно до вимог частин 1, 2 статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із середньої заробітної плати по Україні, із якої сплачені страхові внески за 3 роки перед призначенням пенсії за віком - 6188,89 грн. Також, позивач просила виплатити їй одноразову допомогу, адже після оформлення пенсії за вислугу років одноразову допомогу позивач не отримувала, проте позивача повідомили, що виплата одноразової допомоги при оформлені пенсії за вислугою років їй не передбачена. 27.03.2023 позивач звернулась із заявою до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку з щорічною індексацію з 2019 року. Вважаючи відмову відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії у належному розмірі, не здійснення індексації та невиплату одноразової десятикратної виплати протиправними, позивач звернулась до суду.

Ухвалою суду від 04.07.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

01.08.2023 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідачем 01.03.2005 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону №1788-ХІІ. 04.09.2019 позивачем до територіального органу Пенсійного фонду подано заяву про переведення на пенсію за віком у зв'язку з досягненням пенсійного віку. За результатами розгляду заяви здійснено розрахунок пенсії позивачки із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (з урахуванням осучаснення), оскільки попереднє призначення пенсії відбулося у 2005 році. Оскільки позивач продовжує працювати, розрахунок пенсії проводиться з урахуванням величини прожиткового мінімуму, визначеного Законом України від 28 грудня 2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» станом на 01.09.2015 - 1074,00 грн. Страховий стаж, зарахований по 31.08.2019, складав 41 рік 5 місяців 22 дні, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % (41 рік х 12 місяців + 5 місяців = 497 місяців : 12 місяців : 100) - 0,41417. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058-IV, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2007. Із зазначеного періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, в автоматичному режимі виключено (оптимізовано) період заробітку з 01.07.2000 по 31.05.2003, що в сумі складає 35 місяців. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 0,76481. Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” встановлено, що з 01.07.2019 разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV, не досягає 2000 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнту збільшення в розмірі 1,17 складав 3368,49 грн (3764,40 грн х 1,17 = 4404,35 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 04.09.2019 складав 2000,00 грн, в тому числі: 1395,13 грн - основний розмір пенсії (3368,49 грн х 0,41417); 225,54 грн - доплата за 21 рік понаднормативного стажу (1074 грн х 21%); 379,33 грн - доплата до 2000 гривень з 01.07.2019. З 01.05.2020 позивачці автоматичним способом проведено перерахунок (індексація) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17). У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17 та 1,11 складав 3739,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2020 складав 2100,00 грн. Відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2017 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій. З 01.03.2021 позивачці автоматизованим способом проведено перерахунок (індексація) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,11 відповідно до Постанови № 127 виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17 та з 01.05.2020 на 1,11). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі1,17, 1,11 та 1,11 складав 4150,32 грн ( 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2021 складав 2200,00 грн. 02.04.2021 позивачем надано заяву про звільнення з роботи. З 13.03.2021 проведено перерахунок у зв'язку зі звільненням. З 01.07.2021 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 1769,00 грн, з 1 липня - 1854,00 грн, з 1 грудня - 1934,00 грн. Загальний розмір пенсії з 01.07.2021 складав 2214,98 грн, у тому числі: 1718,94 грн - основний розмір пенсії (4150,32 грн х 0,41417); 135,06 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1854,00 грн); 360,98 грн - доплата за 21 рік понаднормативного стажу (1718,94 грн х 21 %). Частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. З огляду на зазначене, відповідно до особисто наданої заяви позивача від 06.09.2021, останню з 01.09.2021 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Страховий стаж позивачці, зарахований по 13.01.2021, складає 42 роки 10 місяців 5 днів, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % - 0,42833. Загальний розмір пенсії з 01.09.2021 складав 2245,10 грн, у тому числі: 1777,71 грн - основний розмір пенсії (4150,32 грн х 0,42833); 76,29 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1854,00 грн); 391,10 грн - доплата за 22 роки понаднормативного стажу (1777,71 грн х 22 %). З 01.12.2021 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.12.2021 складав 2325,10 грн. Законом України від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ “Про Державний бюджет України на 2022 рік” з 01.01.2022 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 1934,00 грн, з 1 липня - 2027,00 грн. Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17, з 01.05.2020 на 1,11, з 01.03.2021 на 1,11). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивачці з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11 та 1,14 складає 4731,36 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсії з 01.03.2022 складав 2452,06 грн, у тому числі: 2026,58 грн - основний розмір пенсії (4731,36 грн х 0,42833); 425,48 грн - доплата за 22 роки понаднормативного стажу (1934,00 грн х 22 %). З 01.07.2022 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.07.2022 складав 2472,85 грн. Проте, за даними системи персоніфікованого обліку було встановлено, що позивач працевлаштувалась з 20.04.2022 до комунальної установи “Центр соціальної реабілітації дітей з інвалідністю” Криворізької міської ради. Таким чином, пенсійну справу приведено у відповідність до норм чинного законодавства, загальний розмір пенсійної виплати з 20.04.2022 склав 2452,06 грн. Також відповідач зазначає, що відповідно до норми права, яка закріплена в пункті 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, обов'язковими умовами для набуття позивачем права на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій в сукупності є: наявність у позивача необхідного спеціального страхового стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах; вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності; неотримання позивачем до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії. З 01.03.2005 позивачу за її власною заявою призначено пенсію за вислугу років. Факт призначення пенсії за вислугу років у 2005 році та отримання цього виду пенсії до 04.09.2019 (дати призначення пенсії за віком) позивачем не заперечується, що, в свою чергу, позбавляє позивача права на отримання грошової допомоги на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

З матеріалів справи вбачається, що з 01.03.2005 позивачу призначено пенсію відповідно до статті 55 Закону №1788-ХІІ.

За заявою позивача, з 04.09.2019 їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-ІV.

На відповідні звернення позивача від 10.09.2022 та від 19.09.2022 відповідач листом віл 12.10.2022 №30470-23717/Н-01/8-0400/22 повідомив позивача, що оскільки позивач продовжує працювати, розрахунок пенсії проводиться з урахуванням величини прожиткового мінімуму, визначеного Законом України від 28 грудня 2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» станом на 01.09.2015 - 1074,00 грн. Страховий стаж, зарахований по 31.08.2019, складав 41 рік 5 місяців 22 дні, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % (41 рік х 12 місяців + 5 місяців = 497 місяців : 12 місяців : 100) - 0,41417. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058-IV, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2007. Із зазначеного періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, в автоматичному режимі виключено (оптимізовано) період заробітку з 01.07.2000 по 31.05.2003, що в сумі складає 35 місяців. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 0,76481. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнту збільшення в розмірі 1,17 складав 3368,49 грн (3764,40 грн х 1,17 = 4404,35 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 04.09.2019 складав 2000,00 грн, в тому числі: 1395,13 грн - основний розмір пенсії (3368,49 грн х 0,41417); 225,54 грн - доплата за 21 рік понаднормативного стажу (1074 грн х 21%); 379,33 грн - доплата до 2000 гривень з 01.07.2019. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17 та 1,11 складав 3739,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2020 складав 2100,00 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі1,17, 1,11 та 1,11 складав 4150,32 грн ( 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн х 0,76481). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2021 складав 2200,00 грн. 02.04.2021 позивачем надано заяву про звільнення з роботи. З 13.03.2021 проведено перерахунок у зв'язку зі звільненням. З 01.07.2021 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01.01.2021 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 1769,00 грн, з 1 липня - 1854,00 грн, з 1 грудня - 1934,00 грн. Загальний розмір пенсії з 01.07.2021 складав 2214,98 грн, у тому числі: 1718,94 грн - основний розмір пенсії (4150,32 грн х 0,41417); 135,06 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1854,00 грн); 360,98 грн - доплата за 21 рік понаднормативного стажу (1718,94 грн х 21 %).Страховий стаж позивачці, зарахований по 13.01.2021, складає 42 роки 10 місяців 5 днів, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % - 0,42833. Загальний розмір пенсії з 01.09.2021 складав 2245,10 грн, у тому числі: 1777,71 грн - основний розмір пенсії (4150,32 грн х 0,42833); 76,29 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1854,00 грн); 391,10 грн - доплата за 22 роки понаднормативного стажу (1777,71 грн х 22 %). З 01.12.2021 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.12.2021 складав 2325,10 грн. Законом України від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ “Про Державний бюджет України на 2022 рік” з 01.01.2022 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 1934,00 грн, з 1 липня - 2027,00 грн.

03.11.2022 позивач звернулась до відповідача з проханням перерахувати пенсію позивача з дня її призначення за віком із середньої зарплати по Україні, з якої сплачені страхові внески та виплатити їй одноразову грошову допомогу на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.

17.11.2022 відповідачем надано відповідь №35146-29216/Н-01/8-0400/22, з якої вбачається, що пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058-IV, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2007. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 0,76481.Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022№118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»??(далі -??Постанова №118) з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019№ 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14 (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17, з 01.05.2020 на 1,11 та з 01.03.2021 на 1,11). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням о заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як і показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11 та 1,14 складає 4731,36 грн (3764,40 грн х 1,17 Ч 1,11 Ч 1,11 Ч 1,14 = 6186. 0,76481). З огляду на зазначене для застосування показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 та 2018 роки, при переведені на пенсію за відповідно до Закону №1058-IV, немає підстав. Додатково повідомлено, що згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення'Закону №1058-IVособам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 15 Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно допунктів «е»-«ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ, і мають страховий стаж (для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Оскільки з 01.03.2005 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ, для виплати зазначеної грошової допомоги підстави відсутні.

27.03.2023 позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити відповідний перерахунок пенсії з урахуванням індексації.

14.04.2023 відповідачем надано відповідь №16508-14095/Н-01/8-0400/23, з якої вбачається, що позивач перебуває на обліку та отримуєте пенсію за віком з 01.03.2005, призначену відповідно до Закону №1058-IV. На підставі поданої позивачем заяви 06.09.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.09.2021 відповідно зі статтею 42 Закону №1058-IV. Розмір пенсії позивача з 01.09.2021 обчислено виходячи із страхового стажу, зарахованого по 13.01.2021, що складає 42 роки 10 місяців 5 днів. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058-IVвиходячи із заробітної плати відповідно до статті 40 Закону №1058-IVза період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2007. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного роз відповідно до статті 25, Закону 1% становить 0.42833 (42 роки х 12 міс. + 10 міс. = 514 міс.: 12 : 100 Ч 1). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0.76481. З01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) перерахунок пенсій за віком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення з 01.03.2023 складає 5663,44 грн (3764,40 грн х 1,17 Ч 1,11 Ч 1,11 Ч 1,14 Ч 1,197 = 7405,00 грн х 0,76481). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати позивача станом на 01.03.2023 складає 2851,30 грн, у тому числі: 2425,82 грн - основний розмір пенсії (5663,44 грн. Ч 0.42833); 425,48 грн - доплата за 22 роки понаднормованого стажу (1934 грн Ч 22 %).

Позивач не погоджується із такими діями відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, відмови у здійсненні індексації та невиплаті одноразової грошової допомоги, звернулась з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Стосовно відмови у призначенні пенсії за віком позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону №1788-ХІІ, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Згідно із частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника), на інший. Показник середньої заробітної плати при переведення на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії згідно із Законом України №1058-ІV.

Судом встановлено, що з 01.03.2005 позивач отримувала пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 55 Закону №1788-ХІІ, що передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

04.09.2019 ОСОБА_1 звернулась вперше за призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону №1058-ІV.

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до положень частини 2 статті 40 Закону № 1058-ІV з дня звернення (04.09.2019). При цьому пенсія має бути розрахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом у постанові від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а.

За таких обставин, суд доходить висновку, що порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2016, 2017 та 2018 роки, починаючи з 04.09.2019.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до індексації грошових доходів населення України затверджені постановою Кабінету Міністрів України №124 від 22.02.2019 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»; постановою Кабінету Міністрів України №251 від 01.04.2020 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»; постановою Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» №127 від 22.02.2021, постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 від 16.02.2022; постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» №168 від 24.02.2023, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2016, 2017 та 2018 роки, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій, у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника, середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом: другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року; в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року; який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Так, протягом 2019-2023 років пенсії, призначені відповідно до Закону №1058-ІV, підлягали індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова №124), від 01.04.20220 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова №251) та від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова №127), від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), згідно з якими проводився перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1.17, 1.11, 1.11, 1.14 та 1.197 відповідно.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Постанови №124 у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Згідно з абзацом 2 пункту 6 Постанови №124 під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Постанови №251 у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

На підставі абзацу 1 пункту 1 Постанови №127 у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Постанови №118 з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Згідно з абзацом 1 пункту 1 Постанови №168 з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Враховуючи встановлені у справи обставини та вказані правові норми, позивачу має бути перерахована пенсія з урахуванням коефіцієнту збільшення в розмірі 1.17, 1.11, 1.11, 1.14 та 1.197 із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.

Щодо позовної вимоги про виплатупозивачу одноразової допомоги у розмірі одноразової десятикратної виплати пенсій згідно з пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, суд зазначає таке.

Так, згідно з пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191), грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Отже, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 15.06.2022 у справі № 200/854/19-а звернув увагу, що при виплаті грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV мають бути дотримані усі вищевказані умови.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що у ОСОБА_1 відсутні підстави для виплати їй грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV через те, що позивач на час досягнення пенсійного віку вже отримувала пенсію за вислугу років, призначену з 2005 року відповідно до Закону №1788-ХІІ.

Щодо вимоги позивача перерахувати та виплатити суми пенсії у конкретному розмірі, суд зазначає, що ці вимоги є передчасними та спрямовані на майбутнє, тоді як судовому захисту в адміністративному процесі підлягають лише порушені права позивача на час звернення за судовим захистом. Визначення суми нарахування має проводити уповноважений на те орган Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі частини 1 статті 90 цього Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073,60 грн, що документально підтверджується квитанцією №1165123394 від 07.06.2023.

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у розмірі 536,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправним рішення, відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог частин 1, 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.

Визнати протиправними рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з індексацією доходів населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» №124 від 22.02.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 04.09.2019 перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням частини 1 і 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 04.09.2019 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням індексації грошових доходів населення України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України №251 від 01.04.2020 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням вимог частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2016-2018 роки.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар