Рішення від 25.12.2023 по справі 160/18624/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2023 рокуСправа №160/18624/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (далі - Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні сформованої за періоди служби:

- з 10.07.1992 року по 01.10.1992 року на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх;

- з 25.08.1994 по 01.06.1995 року на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;

- з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;

2) зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби:

- з 10.07.1992 по 01.10.1992 на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх;

- з 25.08.1994 по 01.06.1995 року на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;

- з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що позивач є колишнім працівником УМВС України в Дніпропетровській області. 16.05.2023 позивач звернулась із запитом до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області та отримала на запит відповідь, що містила виписку із наказу про звільнення та копію послужного списку ОСОБА_1 . Із інформації, яка зазначена у листі-відповіді №20/3-Р-553/Лк від 25.05.2023, послужного списку ОСОБА_1 , позивачу стало відомо, що їй не зараховано (підтверджено та включено) раніше не відомого та не врахованого часу служби (роботи), зокрема періоду: з 10.07.1992 по 01.10.1992 на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх; з 25.08.1994 по 01.06.1995 на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області; з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області. На підставі інформації, яка міститься в послужному списку та згідно зі статтею 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262-ХІІ) після зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи), вислуга років позивача в календарно - пільговому обчисленні складатиме більше 12 років та 6 місяців, що дає позивачу право на призначення пенсії за вислугою років, а саме: б) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку, крім осіб, позбавлених військових або спеціальних звань, а також звільнених із служби у зв'язку з засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні. 04.06.2023 позивач звернулась із заявою до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, у якій просила розглянути її заяву та зарахувати до вислуги років для призначення/перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні, зокрема, в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи) спірні періоди. Листом Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 29.06.2023 №18/2-Р-621/Лк позивачу відмовлено у зарахуванні до вислуги років для призначення/перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні, зокрема, в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи). Виходячи з вищеозначеного позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною у частині не підтвердження відповідачем раніше не відомих та не врахованих в особовій справі періодів служби у пільговому розміру, які були встановлені у нових розмірах; не видання відповідачем наказу про підтвердження раніше не врахованої вислуги років та не зарахуванні відповідачем (у не підтвердженні, у не включенні, у не в оформленні документів) до вислуги років для призначення пенсій на календарних та пільгових умовах.

Ухвалою суду від 07.08.2023 прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

22.08.2023 представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що при звільнені у 2002 році з ОВС України ОСОБА_1 не мала достатньої вислуги років (на час звільнення зі служби в ОВС України вислуга років складала 11 років) для призначення пенсії згідно з порядком та умовами, визначеними Законом №2262-XІI. На час звернення до суду ОСОБА_1 не отримує пенсію згідно з порядком та умовами, визначеними Законом №2262-XІІ. Таким чином, пільгова вислуга років на посадах оперуповноваженого групи «A» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, у відповідності до статті 13 Закону №2262-XIІ могла бути зарахована ОСОБА_1 за умов наявності відповідної вислуги років, що давала право для призначення пенсії згідно з зазначеним Законом. Щодо зарахування до вислуги років під час проходження служби на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх у період з 10.07.1992 по 01.10.1992, відповідач зазначає таке. 19.09.2007 постановою Кабінету Міністрів України №1144 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» доповнено підпункт «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 абзацом такого змісту: «час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ». Вказані зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 набули чинності з 01.10.2007 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144, тобто після звільнення зі служби позивача (20.08.2002). Таким чином, зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 внесені постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144 не передбачали перерахування вислуги років колишнім особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), які були звільнені до набрання чинності вищенаведеного нормативного акту.

04.09.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, якій позивач підтримує доводи, викладені у позові.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

У трудовій книжці НОМЕР_1 позивача міститься запис (мовою оригіналу):

- №8-№9: 01.10.1992-20.08.2002 - служила в органах внутренних дел беспрерывно 11 (одиннадцать) лет 10 (десять) месяцев 19 (девятнадцать) дней.

16.05.2023 позивач звернулась із заявою до голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в якій просила надати копію наказу про звільнення та копію послужного списку позивача.

ГУ МВС України в Дніпропетровській області листом від 25.05.2023 №20/3-Р-553/лк «Про надання відповіді та надсилання документів» повідомило, що згідно з матеріалами архівної особової справи та послужного списку позивач проходила службу в органах внутрішніх справ з 01.10.1990 до 20.08.2002. Наказом Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області від 20.08.2002 №53 o/c позивач звільнена зі служби в органах внутрішніх справ за ст. 64 «ж» (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з 20.08.2002. Враховуючи, що позивач на день звільнення зі служби з органів внутрішніх справ не мала календарну вислугу 20 років і більше, відсутні правові підстави для зарахування до календарної вислуги років вищезазначений період проходження служби на пільгових умовах.

Зі змісту послужного списку вбачається, що у спірні періоди позивач проходила службу на таких посадах, зокрема (мовою оригіналу):

- з 10.07.1992 по 01.10.1992: инспектор инспекции по делам несовершеннолетних (отдел внутренних дел Кировского района г. Днепропетровска);

- з 25.08.1994 по 01.06.1995: оперуполномоченный группы «А» информационно-компьютерного обеспечения ГУР (Кировский районный отдел Днепропетровского городского управления УМВД Украины в Днепропетровской области);

- з 01.06.1995 по 03.10.1995: оперуполномоченный отделения территориального обслуживания ГУР (Кировский районный отдел Днепропетровского городского управления).

04.06.2023 позивач звернулась із заявою до голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, в якій просила здійснити розрахунок календарної пенсії позивача за час служби у спірні періоди відповідно до Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.

Департаментом з питань режимно-секретної діяльності МВС України надано лист від 08.06.2023 №276, з якого вбачається, що наказом від 20.08.2002 №53/ос (по особовому складу) звільнено в запас по п. 64 «ж» (за власним бажанням) капітана міліції ОСОБА_1 (С-533823) інспектора обліково-реєстраційного відділення при управління, з 20.08.2002.

Позивач вважає, що відповідач у цих листах фактично відмовив їй у зарахуванні до вислуги років для призначення/перерахунку пенсії окремих періодів служби в календарно-пільговому обчисленні.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом

Відповідно до Закону №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393).

Абзацом 8 пункту 1 Порядку №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються час роботи в органах прокуратури і суду на посадах суддів, прокурорів, слідчих у випадках їх переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу згідно з Переліком посад і за умовами, затверджуваними Міністерством внутрішніх справ України.

Також абзацом 9 пункту 1 Порядку №393 установлено, що до вислуги років зараховується також дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 2 Порядку №393 встановлено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Відповідно до підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця:

час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;

час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», згідно з якими абзаци 24, 26, 27 і 29 підпункту «в», виключено.

Конституційний Суд України у своїх Рішеннях від 13.05.1997 р. №1-зп, від 09.02.1999 р. №1-рп/99, від 05.04.2001 р. №3-рп/2001 та від 13.03.2012 р. №6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акту не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Отже, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в спеціальних підрозділах органів внутрішніх справ визначається за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

Відтак, реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 р. №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Відповідно до підпункту «а» та підпункту «г» пункьу 3 вказаного Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним у цій постанові, зараховується на пільгових умовах один місяць за сорок днів за час перебування на посаді міліціонера та один місяць служби за півтора місяці, зокрема, час проходження служби на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, заступника начальника в карному розшуку.

Пунктом 1 Порядку №393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 2 1 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема служба в Національній поліції.

Отже, законодавством чітко визначено, що реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (постанова набрала чинності 27.07.2011).

Відповідно до абзацу 26 підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1144 від 19.09.2007) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №366 від 01.10.2007 затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, до якого включено посади «Оперуповноважений» та «Старший оперуповноважений».

Постановою Кабінету Міністрів України №780 від 20.07.2011 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України», зокрема, втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1444 «Про доповнення пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №39, відтоді одразу втратив чинність Перелік МВС №366 та Наказ Міністерства внутрішніх справ №366.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №42 від 17.01.2002 затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 місяця служби за кожен місяць служби.

Пунктом 2 вказаного наказу встановлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується працівникам, які звільняються зі служби після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 №1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Перелік посад, який затверджений наказом МВС України №42 від 17.01.2002, вислуга під час перебування на яких зараховується в пільговому обчисленні, у тому числі щодо не містить жодних обмежень до посад та підрозділів карного розшуку посад, на яких перебував я під час проходження служби в підрозділу карного розшуку.

В подальшому наказом МВС України №361 від 29.07.2008 скасовано наказ МВС України №42 від 17.01.2002 та затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі), окремо визначених посад карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі) органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад режимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку.

Постановою Кабінету Міністрів України №780 від 20.07.2011 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок зачислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам і начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» - виключено.

Відтак, згідно з діючим законодавством до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

З урахуванням наведеного, з метою ефективного захисту права позивача суд дійшов висновку щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача стосовно не зарахування позивачу пільгової вислуги років до її календарної вислуги років за час служби (роботи), зокрема:

- з 10.07.1992 по 01.10.1992 на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх;

- з 25.08.1994 по 01.06.1995 на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;

- з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;

та зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби:

- з 10.07.1992 по 01.10.1992 на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх;

- з 25.08.1994 по 01.06.1995 на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;

- з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3116964373.1 від 25.07.2023.

Таким чином, враховуючи що адміністративний позов задоволено, за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Троїцька, 20-А, м. Дніпро, 49001; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 08592141) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні сформованої за періоди служби: з 10.07.1992 по 01.10.1992 на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх; з 25.08.1994 по 01.06.1995 на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області; з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, із розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби: з 10.07.1992 по 01.10.1992 на посаді інспектора інспекції у справах неповнолітніх; з 25.08.1994 по 01.06.1995 на посаді оперуповноваженого групи «А» інформаційно-комп'ютерного забезпечення відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області; з 01.06.1995 по 03.10.1995 на посаді оперуповноваженого відділення територіального обслуговування відділу карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та здійснити відповідний перерахунок вислуги років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар