ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи за підсудністю
22 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 520/11291/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С,, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12.12.2022 ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просив визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 247 від 11.08.2022 року “Про результати проведення службового розслідування” в частині щодо притягнення солдата ОСОБА_1 , старшого оператора 1 розвідувального відділення 2 розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення - сувора догана за особисту недисциплінованість, низькі морально-психологічні якості, порушення вимог статті 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, а також в частині позбавлення солдата ОСОБА_1 , старшого оператора 1 розвідувального відділення 2 розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , премії та додаткової винагороди за серпень 2022 року у повному обсязі; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 анулювати у військовому квитку наступну службову відмітку: зганьбив звання захисники Вітчизни відмовою від виконання наказу в бойових умовах; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 премії за серпень 2022 року у повному обсязі та додаткової винагороди за серпень 2022 року у розмірі 100 000 грн. (сто тисяч гривень) 00 коп.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 задоволено клопотання військової частини НОМЕР_1 про передачу справи до іншого адміністративного суду та дану справу передано на розгляд Черкаського окружного адміністративного суду на підставі пункту 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В подальшому, ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 прийнято до свого провадження адміністративну справу, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 протягом п'ятнадцяти днів з дати отримання копії даної ухвали надати Черкаському окружному адміністративному суду належним чином засвідчені копії: бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 06.08.2022 №162; матеріалів службового розслідування щодо ОСОБА_1 , за результатом якого винесено наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 247 від 11.08.2022 Про результати проведення службового розслідування щодо притягнення солдата ОСОБА_1 , старшого оператора 1 розвідувального відділення 2 розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення.
В свою чергу, ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 адміністративну справу передано на розгляд Волинському окружному адміністративному суду.
06.12.2023 ця справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду та згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.12.2023 визначено склад суду (суддя Денисюк Р.С.) для розгляду справи та ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.12.2023 справу прийнято до провадження, ухвалено розгляд справи проводити спочатку за правилами спрощеного позовного провадження.
21.12.2023 на адресу суду надійшов відзив від військової частини НОМЕР_1 в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та подано клопотання про передачу даної справи на розгляд іншого адміністративного суду, а саме до Черкаського окружному адміністративному суду, оскільки відповідно до довідки № 368/22 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням військової частини НОМЕР_1 значиться м. Черкаси.
Клопотання про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду підлягає до задоволення, з таких мотивів та підстав.
Частиною першою статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Як слідує з матеріалів справи позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач військова частини НОМЕР_1 подавав до Харківського окружного адміністративного суду клопотання від 12.01.2023 № 283 про передачу даної справи на розгляд Черкаському окружному адміністративному суду за його місцезнаходженням - м. Черкаси, вул. Хоменка, 18.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 було задоволено клопотання військової частини НОМЕР_1 про передачу справи до іншого адміністративного суду та дану справу передано на розгляд Черкаського окружного адміністративного суду на підставі пункту 3 частини першої статті 29 КАС України
Проте, як слідує з ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 18.10.2023 про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, суд враховуючи дані листа військової частини від 13.09.2023 № 9595, адресованого судді Черкаського окружного адміністративного суду із зазначенням адреси суду - м. Луцьк, вул. Словацького, 3, зробив висновок, що місцезнаходженням відповідача військової частини НОМЕР_1 є саме АДРЕСА_2 та передав дану справу на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
Такі висновки є безпідставними та не підтверджені належними доказами, оскільки згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: АДРЕСА_2 зареєстрований саме Волинський окружний адміністративний суд, а не Військова частина НОМЕР_1 .
Жодних інших доказів про те, що місцезнаходженням військової частини НОМЕР_1 є Волинська область, матеріали справи не містять.
При цьому, відповідно до довідки № 368/22 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань військова частина НОМЕР_1 має ідентифікаційний код НОМЕР_2 , правовий статус - юридична особа, місцезнаходження військової частини НОМЕР_1 - АДРЕСА_3 .
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За загальним визначенням підсудність адміністративних спорів (справ) є правовим інститутом, що містить адміністративно-процесуальні норми, які розмежовують компетенцію щодо розгляду і вирішення адміністративних справ між окремими інституціями судової системи і між адміністративними судами одного інституційного рівня. Визначення компетентного суду для розгляду адміністративної справи провадиться, серед іншого, залежно від предмета публічно-правового спору або його суб'єктного складу, територіальних меж юрисдикції певного суду, функцій при розгляді справи, які виконує певний суд судової системи.
Правила підсудності у своїй сукупності певним чином встановлюють алгоритм обрання компетентного адміністративного суду для розгляду і вирішення конкретної справи. Правильне визначення компетентного суду для розгляду і вирішення адміністративної справи має значення для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення в адміністративній справі.
Процесуальний закон встановлює три різновиди підсудності адміністративних справ: предметну, територіальну та інстанційну.
Зокрема, територіальна підсудність - це сукупність правил, що визначають розмежування компетенції адміністративних судів одного рівня щодо розгляду адміністративних справ по першій інстанції залежно від території, на яку поширюється їх діяльність.
Отже, враховуючи те, що дана справа не належить до територіальної підсудності Волинського окружного адміністративного суду, тому дану справу необхідно передати на розгляд Черкаському окружному адміністративному суду - за місцезнаходженням відповідача.
При цьому суд також вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку не підлягає застосуванню норма частини першої статті 30 КАС України, відповідно до якої спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються, оскільки, як було встановлено вище, дана справа була передана Волинському окружному адміністративному суду з порушенням порядку, встановленого статтею 29 цього Кодексу.
Керуючись статтями 29, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу №520/11291/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.С. Денисюк