Ухвала від 07.12.2023 по справі 204/16011/23

Справа № 204/16011/23

Провадження № 1-кс/204/3494/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2023 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональними органами безпеки Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження № 22023040000000178 від 23.02.2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201 КК України,-

встановив:

До Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональними органами безпеки Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження № 22023040000000178 від 23.02.2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом Управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22023040000000178 від 23.02.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що мешканці міста Дніпра та Дніпропетровської області, діючи за попередньою змовою з працівниками відділу контролю за обігом зброї ГУНП в Дніпропетровській області, представниками громадських формувань, збройових магазинів, працівників стрілецьких тирів, медичних установ, співробітників Волинської митниці (пункт пропуску «Ягодин»), використовуючи підроблені документи, в порушення порядку, встановленого законодавством України, отримують дозволи на право придбання зброї, та в подальшому здійснюють контрабандне переміщення зброї через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю шляхом використання поштових операторів «Укрпошта», «Нова Пошта», та тайників, виготовлених або обладнаних схованок в транспортних засобах з території України до країн ЄС. Слід зазначити, що оформлення вищевказаних дозволів на придбання, зберігання і носіння (реєстрацію) пристроїв для відстрілу патронів споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (зброї) здійснюється тільки працівниками відділу контролю за обігом зброї ГУНП в Дніпропетровській області. Отже, до вищевказаної протиправної діяльності причетні службові особи відділу контролю за обігом зброї ГУНП в Дніпропетровській області, які діючи за попередньою змовою з групою осіб з числа мешканців міста Дніпра та Дніпропетровської області, а також іншими невстановленим на даний час органом досудового розслідування особами, в порушення Тимчасової інструкцією про порядок придбання, зберігання, обліку, використання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів працівниками суду, правоохоронних органів та їх близькими родичами, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13 червня 2000 року № 379 Дозвіл на придбання пристроїв травматичної дії, здійснюють оформлення незаконних (підроблених) дозволів на право придбання зброї, на підставі яких в подальшому придбається зброя через торгівельні мережі, що реалізовують вогнепальну зброю та пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими снарядами несмертельної дії, яка в подальшому направляється через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю шляхом використання поштових операторів зв'язку «Укрпошта», «Нова Пошта», та тайників, виготовлених або обладнаних схованок в транспортних засобах з території України до країн ЄС. В свою чергу, відповідно до вищевказаної інструкції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13 червня 2000 року № 379, Дозвіл на придбання пристроїв травматичної дії отримують особи з 21-річного віку, а саме: працівники суду, правоохоронних органів та їх близькі родичі (ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів»); особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві (ст. 2 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві»); народні депутати України (ст. 1 Закону України «Про статус народного депутата України»); члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону (ст. 12 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону»); військовослужбовці, крім тих, які проходять строкову військову службу (ст. 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»); державні службовці (ст. 1 Закону України «Про державну службу»); журналісти (ст. 12 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів»). Також, для отримання в органах поліції (відділів контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи) дозволу на придбання травматичної зброї надаються наступні документи: заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім'я керівника органу поліції за місцем проживання заявника; заповнена картка-заява; медична довідка; довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (видається спортивно-стрілецькими тирами ); платіжний документ за надання відповідної послуги; копію паспорта громадянина України; документи, що підтверджують, що заявник належить до осіб, які мають право отримати дозвіл на травматичну зброю, тобто підтверджують наявність права звертатися до дозвільного органу з відповідною заявою (довідку з місця служби/роботи, копію відповідного посвідчення, копію рішення про застосування заходів безпеки); документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо) (якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначене в паспорті); електронний витяг з он-лайн сервісу МВС про відсутність судимостей; рапорт дільничного працівника національної поліції за місцем проживання (щодо наявності умов зберігання зброї (наявність сейфу) та характеристики громадянина). В подальшому, з метою отримання дозволів на придбання, зберігання і носіння (реєстрацію) пристроїв для відстрілу патронів споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, особи, які причетні до вищевказаного кримінального правопорушення, подають до відділу контролю за обігом зброї ГУНП в Дніпропетровській області підроблені документи про їх причетність до громадських формувань, журналістських видань, медичні довідки про проходження ними лікувально-консультативної комісії, довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, тощо. Водночас, за отриманими даними, до складу громадських формувань, також входять особи, які надали для реєстрації підроблені документи (паспорт громадянина України, ІПН, неправдиві відомості щодо притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності, тощо) з метою отримання документів для оформлення дозволів на придбання зброї. Після вступу осіб до вищевказаних громадських формувань, та отримання відповідних документів про їх приналежність до організації, працівники відділу контролю за обігом зброї ГУНП в Дніпропетровській області, діючи за передньою змовою з мешканцями міста Дніпра та Дніпропетровської області, з метою оформлення незаконних (підроблених) дозволів на право придбання зброї, яка в подальшому направляється через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю шляхом використання поштових операторів «Укрпошта», «Нова Пошта», та тайників, виготовлених або обладнаних схованок в транспортних засобах з території України до країн ЄС. Також, проведеними слідчими розшуковими заходами встановлено, що до вищевказаної протиправної діяльності причетні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які діючи за попередньою змовою групою осіб, з метою контрабандного переміщення зброї, боєприпасів та вибухових речовин, а також частин вогнепальної нарізної зброї, за допомогою невстановлених на даний час органом досудового розслідування особами, які залучені до вищевказаної протиправної діяльності з числа співробітників Держмитслужби України, безперешкодно переміщують вказані зброю, боєприпаси та вибухові речовини та частини вогнепальної нарізної зброї до країн ЄС поза митним контролем, або з приховуванням від митного контролю шляхом використання тайників, виготовлених або обладнаних схованок в транспортних засобах. Слід зазначити, що ОСОБА_5 будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 за місцем фактичного мешкання за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , зберігає вогнепальну зброю, боєприпаси та вибухові речовини, а також частини вогнепальної нарізної зброї, які в подальшому безперешкодно переміщують до країн ЄС поза митним контролем, або з приховуванням від митного контролю шляхом використання тайників, виготовлених або обладнаних схованок в транспортних засобах. Разом з тим, проведеними слідчим (розшуковими) заходами встановлено, що ОСОБА_5 разом з ОСОБА_6 також причетні до крадіжок палива у значних розмірах та підробки документів щодо видачі та списання паливно-мастильних матеріалів. На підставі викладеного у органу досудового розслідування наявна інформація, що за місцем фактичного мешкання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , можуть знаходитись речі та (або) документи, що підтверджують причетність вказаних осіб до злочинної діяльність. Єдиним можливим та необхідним у даному випадку шляхом для законного отримання доступу до необхідної інформації, забезпечення її схоронності та можливості подальшого використання як доказу у кримінальному провадженні є проведення обшуку вищевказаного обушку. У обґрунтування необхідності проведення обшуку слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення та винуватість обвинуваченого у його вчиненні. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження. Підставою для проведення слідчої дії відповідно до ч. 2 ст. 223 КПК України є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети. Метою проведення обшуку є встановлення обставин кримінального правопорушення, що підтверджують злочину діяльність вищевказаних осіб та причетність інших осіб, дії яких направленні на вчинення злочину. Обставини кримінального провадження, а також установлені у ході досудового розслідування дані, що підтверджуються доказами, наявними в матеріалах провадження, дають обґрунтовані підстави вважати, що у результаті обшуку будуть виявлені та зафіксовані відомості про обставини вчинюваного злочину, знаряддя його вчинення та інші дані, що мають суттєве значення для кримінального провадження. Необхідність у проведенні обшуку викликана тим, що гарантії недоторканості приватної власності знаходяться під посиленим захистом закону, і досягти цілей, що можуть бути досягнуті під час проведення обшуку, шляхом проведення інших слідчих дій неможливо. Зокрема, в ході досудового розслідування були отримані дані про те, що за місцем фактичного мешкання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , документальні матеріали про видачу та списання паливно-мастильних матеріалів; комп'ютерні системи або їх частини; (комп'ютери, ноутбуки; планшети); мобільні термінали систем зв'язку; сім-картки та оболонки від сім-карток; маршрутизатори; електронні носії інформації (лазерні диски, флеш-накопичувачі, переносні жорсткі диски, сервери); прилади для ведення відеоспостереження; документальні носії інформації та особисті записи (записники, блокноти, чорнові записи тощо), банківські картки, грошові кошти у готівковій та електронній формі, які були здобути злочинним шляхом, що мають значення для досудового розслідування. Мобільні термінали, комп'ютерні системи або їх частини, та матеріальні носії будуть вилучатися з метою подальшого проведення судової експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів на предмет виявлення наявних та видалених зображень, у тому числі текстових повідомлень, щодо злочину, передбаченого

ч. 2 ст. 201 КК України. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна об'єкти нерухомого майна, об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , знаходиться у власності ОСОБА_6 . Особи, у володінні яких перебуває вищезазначене майно, не являються народними депутатами України, професійними суддями України, адвокатами чи іншими особами, щодо яких розповсюджується особливий порядок кримінального провадження, відповідно до ст. 480 КПК України. Таким чином, відшукуванні речі та документи мають значення для досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки відомості, які в них містяться, можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення під час судового розгляду. Крім того, отримати відомості про злочин та осіб, які його вчинили, в інший спосіб, як проведення обшуку, не можливо, оскільки у разі направлення відповідного запиту в порядку ст. 93 КПК України або отримання ухвали про надання тимчасового доступу причетні особи зацікавлені у зміні або знищенні документів. На підставі вищевикладеного, зважаючи на те, що є достатні підстави вважати, що відшукуванні речі і документи знаходяться в зазначеному приміщенні та мають важливе значення для досудового розслідування, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення тяжкого злочину, слідчий звертається до суду з даним клопотанням про проведення обшуку.

У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, просив його задовольнити.

Вислухавши думку слідчий, вивчивши подане клопотання та додані до нього матеріали, якими обґрунтовується необхідність проведення обшуку, враховуючи положення ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно ч.1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

В ході судового розгляду слідчим доведено, що на даний час в рамках кримінального провадження №22023040000000178, проводиться комплекс заходів з метою відшукання та вилучення речей та документів, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення. З матеріалів провадження вбачається, що за вказаною адресою можуть знаходитись речі та документи, які мають значення для розслідування даного кримінального провадження і можуть бути доказами в ході судового розгляду, тому з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення причетних до злочину осіб, вважаю за необхідне задовольнити клопотання слідчого та надати дозвіл на проведення обшуку. За викладених обставин, обшук є доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення вказаних речей та документів, які мають значення для досудового розслідування.

Керуючись ст. ст. 110, 234, 235, 309, 369-372 КПК України, суд,-

постановив:

Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональними органами безпеки Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження № 22023040000000178 від 23.02.2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 22023040000000178 від 23.02.2023: старшому слідчому в ОВС слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_10 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_11 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_12 , слідчому того ж відділу ОСОБА_13 , слідчому того ж відділу ОСОБА_14 , слідчому того ж відділу ОСОБА_15 , слідчому того ж відділу ОСОБА_16 , слідчому того ж відділу ОСОБА_17 , старшому слідчому в ОВС - криміналісту того ж відділу ОСОБА_18 , старшому слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_19 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_20 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_21 , слідчому в ОВС того ж відділу ОСОБА_22 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_23 , старшому слідчому того ж відділу ОСОБА_24 , слідчому того ж відділу ОСОБА_25 , слідчому того ж відділу ОСОБА_26 , слідчому того ж відділу ОСОБА_27 , прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, на проведення обшуку за місцем фактичного мешкання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 (згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна об'єкти нерухомого майна, об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , знаходиться у власності ОСОБА_6 ), з метою відшукання та вилучення предметів та документів, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: документальних матеріалів про видачу та списання паливно-мастильних матеріалів; комп'ютерних систем або їх частин; (комп'ютери, ноутбуки; планшети); мобільних терміналів систем зв'язку; сім-карток та оболонок від сім-карток; маршрутизаторів; електронних носіїв інформації (лазерні диски, флеш-накопичувачі, переносні жорсткі диски, сервери); приладів для ведення відеоспостереження; документальних носіїв інформації та особистих записів (записники, блокноти, чорнові записи тощо), що мають значення для досудового розслідування.

Строк дії ухвали 30 днів з моменту її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1