Ухвала від 19.12.2023 по справі 200/7243/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

19 грудня 2023 року Справа №200/7243/23

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Абдукадирова К.Е., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса тимчасової реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості з пенсійних виплат,-

УСТАНОВИВ:

12 грудня 2023 року, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, щодо відмови ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в виплаті заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн.

-стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

В позовній заяві позивач зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.05.2023 по справі 200/1451/23, яке набрало законної сили 06.09.2023, в вересні 2023 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.08.2022 № 15/8.

З жовтня 2023 року загальний розмір пенсії складає 21090,28 грн.

Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн. не виплачена.

Відповідач посилається на те, що суми пенсії, нараховані внутрішньо переміщеним особам на виконання рішень суду, підлягають виплаті на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і реєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території».

Таким чином, заборгованість пенсії за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у сумі 393171,83 грн облікована в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165, після затвердження відповідних бюджетних призначень

Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у справі № 200/1451/23 позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.08.2022 року №15/8, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01 квітня 2019 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.08.2022 року за №15/8, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 9455,74 гривень; оклад за спеціальним званням - 1480,00 гривень; надбавка за вислугу років (30 %) - 3280,72 гривень; надбавка за особливості проходження служби (в розмірі 52% від грошового забезпечення) - 7392,56 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від грошового забезпечення) - 1418,36 гривень; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності (в розмірі 15 % від грошового забезпечення) - 1418,36 гривень; преміювання 66% - 6240,79 гривень, що разом складає 30686,53 гривень, здійснивши виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з судового збору у 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок.

Вказане рішення набрало законної сили 06 вересня 2023 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2023 року, якою рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року по справі № 200/1451/23 - залишено без змін.

З аналізу рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у справі № 200/1451/23 встановлено, що відповідач зобов'язаний здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.08.2022 року за №15/8, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 9455,74 гривень; оклад за спеціальним званням - 1480,00 гривень; надбавка за вислугу років (30 %) - 3280,72 гривень; надбавка за особливості проходження служби (в розмірі 52% від грошового забезпечення) - 7392,56 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 % від грошового забезпечення) - 1418,36 гривень; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності (в розмірі 15 % від грошового забезпечення) - 1418,36 гривень; преміювання 66% - 6240,79 гривень, що разом складає 30686,53 гривень, здійснивши виплату з урахуванням виплачених сум.

Проте, як встановлено з заяви позивача доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн. не виплачена, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним питанням в межах даної справи, суд зазначає наступне.

Приписами ст. 129-1 Конституції України встановлено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження та КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 820/4261/18 та від 09.07.2019 у справі №826/17587/18.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Положеннями ст. 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України, розглядаючи справу N1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 N18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 N11-рп/2012).

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).

Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у справі № 200/1451/23 є обов'язковим до виконання на всій території України.

Саме з метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегулювано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду (ч. 1 ст.383 КАС України).

Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

З адміністративного позову вбачається, що фактичною підставою для звернення до суду із даними вимогами, слугувала незгода позивача з перерахунком грошового забезпечення під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у справі № 200/1451/23.

Суд звертає увагу, що заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судових рішень, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право в порядку статті 383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

З огляду на зазначені обставини суд приходить висновку, що наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, щодо відмови ОСОБА_1 , в виплаті заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн. та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 4, 19, 170, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, щодо відмови ОСОБА_1 , в виплаті заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн. та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 30.09.2023 у загальній сумі 393171,83 грн.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали

Суддя К.Е. Абдукадирова