Справа№464/6933/23
пр.№ 3/464/2738/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12.2023 м.Львів
Суддя Сихівського районного суду м.Львова Шашуріна Г.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
УСТАНОВИЛА:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 024064 від 20 вересня 2023 року інспектором СП ДН ВП ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області, цього дня близько 10:00 год, АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини психологічне домашнє насильство, а саме виражався в її сторону нецензурною лексикою, чинив моральний та психологічний тиск.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення заперечив, надавши пояснення, що жодних протиправних дій відносно своєї дружини ОСОБА_2 не вчиняв, зазначив, що між ним та дружиною часто виникають конфлікти, оскільки остання зобов'язує його доглядати за нею, а він як інвалід першої групи на милицях немає сил її доглядати, а тому часто виникають сварки.
Потерпіла ОСОБА_2 на виклик до суду не з'являлася, неодноразово належним чином повідомлялася про дату, час та місце проведення такого.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступного висновку.
У відповідності до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозицією ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Ознаками домашнього насильства, особа яка складала протокол вказує «виражався нецензурною лайкою, чинив моральний та психологічний тиск». Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, що дії ОСОБА_1 спричинили або могли спричинити шкоду фізичному або психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 . Крім того, потерпіла у своїй заяві від 20 вересня 2023 року не зазначає, яку саме шкоду їй спричинили дії ОСОБА_1 і в чому вона виражалася.
Із пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (дочок) від 20 вересня 2023 року вбачається, що між батьками часто виникає конфлікт та останні можуть виражатись нецензурними словами.
Нецензурна лайка в межах неприязних відносин, який склався між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за відсутності доказів на підтвердження завдання шкоди психічному здоров'ю останній не охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, оскільки завдання шкоди в даному випадку є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони даного правопорушення.
Жодних доказів, передбачених ст.251 КУпАП, які б містили інформацію щодо вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства до протоколу про адміністративне правопорушення не надано. Суд самостійно збирати докази не має права, обов'язок щодо збирання доказів, в силу положень ч.2 ст.251 КУпАП покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Вищевикладене свідчить про те, що поліцією не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З урахуванням наведеного, суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приймаючи до уваги загальний правовий принцип, закріплений вст.62 Конституції України, який передбачає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а також відсутність переконливих доказів вини, суддя дійшла висновку про недоведеність порушення ОСОБА_1 вчинення домашнього насильства, що б стало підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Отже справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.247, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИЛА:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за ч.1 ст.173-2 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м.Львова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Г.О.Шашуріна