Постанова від 15.12.2023 по справі 440/5233/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2023 р. Справа № 440/5233/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2023, головуючий суддя І інстанції: С.С. Бойко, по справі № 440/5233/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), в якому просив :

- визнати протиправними дії щодо встановлення обмеження граничного розміру пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи" без обмеження максимального розміру пенсії починаючи з 07.05.2019.

В обґрунтування позову вказав, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалідом ІІ групи, отримує пенсію з 2014 року відповідно до Закону України №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 по справі № 440/1959/19, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 07.05.2019 відповідно до ст. 59 Закону України №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач, на його думку, зменшив йому розмір пенсії та обмежив максимальний розмір.

12.12.2019 він звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії згідно зі ст. 59 ЗУ №796-ХІІ з 07.05.2019 в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року та повідомити на підставі чого йому обмежений максимальний розмір пенсії, проте, станом на час подання позову до суду відповіді не отримав.

Вважаючи, що він має право на перерахунок пенсії по інвалідності виходячи виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати помноженого на існуючий відповідний відсоток втрати працездатності без врахування інших положень Закону України №796-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №1210 без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, та на виплати пенсії без обмеження максимальним розміром звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 року зупинено провадження у справі № 440/5233/19 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 520/12609/19.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2022 року відновлено провадження у справі, розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що пенсія по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 ЗУ №796-ХІІ має обчислюватися з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Вказує, що постанова КМУ № 851, що вносить зміни до постанови № 1210 звужує права, встановлені Законом, який має вищу юридичну силу, порівняно з підзаконним актом. Оскільки він виявив бажання отримувати пенсію, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня поточного року без обмеження розміру пенсії по інвалідності, то пенсія має бути перерахована виключно в такому розмірі, без застосування формули, викладеної у п. 9-1 Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011.

Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та застосував норми матеріального права та зазначив, що пенсійним органом при перерахунку пенсії позивача основний розмір його пенсії вірно обчислено за формулою, визначеною п. 9-1 Порядку № 1210, що також узгоджується зі змістом ч.3 ст. 59 Закону №796-ХІІ, яка передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня.

Просив апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції-без змін.

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалідом ІІ групи, перебуває на обліку в ГУПФ як одержувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) Серії НОМЕР_1 , пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2 , посвідчення інваліда 2 групи серія НОМЕР_3 (а.с. 11).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 по справі № 440/1959/19 зобов'язано Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 07.05.2019.

Вважаючи, що відповідач провів неналежний перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач 12.12.2019 звернувся до нього із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії в розмірі п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2019 року та повідомити про підстави обмеження максимальним розміром пенсії.

ГУ ПФУ на звернення позивача від 12.12.2019 надало відповідь від 21.12.2019 № 6481/К-02, в якій повідомило, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 1210 від 23.11.2011 обмеження щодо максимального розміру його пенсії не застосовувалось.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, врахувавши правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 20.05.2020 у зразковій справі № 520/12609/19, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.04.2021, дійшов висновку про відсутність підстав для обчислення основного розміру пенсії позивача без урахування формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку № 1210, який прийнято з метою практичної реалізації статей 54, 57 та 59 Закону № 796-XII та вважав необґрунтованими твердження позивача про необхідність обчислення основного розміру його пенсії з урахуванням виключно двох складових: 1) п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2019 та 2) відсотка втрати працездатності, визначеного статтею 21 Закону №2262-ХІІ.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених ст. 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України регламентовано, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону № 796-XII, який спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Особливості призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, передбачені у статті 59 Закону № 796-ХІІ.

Відповідно до ч. 3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Вирішуючи даний спір колегія суддів враховує наявність правового висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.04.2021 у зразковій справі № 520/12609/19 при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з ч.3 ст. 59 Закону №796-XII.

Так, за змістом вказаного судового рішення суду касаційної інстанції серед іншого було вирішено питання щодо наявності у особи, яка отримує пенсію по інвалідності, як і позивач відповідно до вимог статті 54 Закону № 796-XII, право на призначення пенсії по інвалідності на підставі положень ч.3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ.

Згідно з ч.3 ст. 59 Закону № 796-XII (з урахування рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(ІІ)/2019) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З посиланням на ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII Верховний Суд зазначив, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою КМ України від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджено Порядок № 1210, пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-XII.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 постанову від 23.11.2011 № 1210 доповнено п. 9-1 наступного змісту:

«9-1. За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:

П=Зс*Кзс*Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс=Зп(мін)*5/Зс1

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» абзац перший п. 9-1 Порядку № 1210, викладено у такій редакції:

За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс*Кзс*Кв/100%

де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:

Кзс=Зп(мін)*5/Зс1

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Застосування формули, передбаченої Порядком № 1210, при обчисленні розміру пенсії узгоджується також зі змістом частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, що передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у вказаній постанові, Закон № 796-XII та № 2262-XII не містять положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Нова (остання) редакція ч.3 ст. 59 Закону № 796-XII лише розширила перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а також змінила величину (розрахунковий покажчик) для обчислення пенсії, але не запровадила (не встановила) новий розмір пенсії.

До внесення змін до Закону № 796-XII і викладу ч.3 ст.59 цього Закону в новій редакції, а також до Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019, № 1-р(ІІ)/2019, які в загальному підсумку розширили перелік осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, і включили до кола цих осіб військовозобов'язаних, призваних на військові збори, чи осіб начальницького і рядового складу інших військових формувань, обрахування і призначення пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, приміром для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, провадилися відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, але не встановленої законом на 1 січня відповідного року, а з мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження. Для такого обчислення і призначення пенсії застосовувався Порядок № 1210.

Розширення кола осіб, які мають права на призначення пенсії по інвалідності з тієї самої кратності і бази обчислення, але зміненої величини (розміру мінімальної заробітної плати) обчислення, без зміни умов та порядку обчислення на підставі закону не дає жодних підстав вважати, що законодавець наче запровадив розмір пенсії по інвалідності в твердих (абсолютних) числах й водночас відмовився й скасував розрахунок пенсії за формулою, передбаченою Порядком № 1210.

Колегія суддів зазначає, що формула, що передбачена пунктом 9-1 Порядку № 1210 (зі змінами), і положення Порядку не скасовані та є чинними.

Крім того, суд апеляційної інстанції вважає слушними висновки суду першої інстанції стосовно того, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це лише вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку № 1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей. Незастосування ж вказаної формули при обчисленні пенсії призведе до встановлення єдиного розміру пенсії для всіх пенсіонерів безвідносно до особливостей кожного, що в свою чергу не сприятимете належному та справедливому пенсійному забезпеченню окремо взятого пенсіонера.

Отже, пенсія позивача, що призначена на підставі статті 54 Закону № 796-XII, має розраховуватись виключно з урахуванням встановленої пунктом 9-1 Порядку № 1210 формули.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів зазначає, що підстави для виплати пенсії позивачу, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно з ч.3 ст. 59 Закону №796-XII з 07.05.2019 без застосування формули, зазначеної в Порядку № 1210, із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 та № 543 від 26.06.2019 відсутні.

Судом першої інстанції встановлено, що основний розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку № 1210 та з 01.05.2019 склав 11998, 22 грн, з 01.07.2019 склав 12040,43 грн, з 01.12.2019 - 12087,05 грн, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії, який міститься в матеріалах справи (а.с. 56).

З вказаного перерахунку також вбачається, що пенсія позивача складається з основного розміру пенсії, цільової допомоги інвалідам війни 2 групи, підвищення інвалідам війни 2 групи (1 категорії) (40% від 1564 грн), надбавки за особливі заслуги перед Україною п.6 ст.1 ЗУ (23% від 1564 грн) та не обмежена до виплати максимальним розміром пенсії.

Тому посилання позивача на протиправні дії відповідача щодо встановлення обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 є неприйнятними, оскільки у спірних правовідносинах основний розмір його пенсії обчислений відповідно до вимог Закону №796-XII та жодні обмеження, які б стосувались максимального розміру пенсії місця не мали.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог, дійшла висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 по справі № 440/5233/19 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова