ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
14 грудня 2023 року м. ДніпроСправа № 360/1409/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали позовної заяви адвокатів Кізіми Валентина Віталійовича, Овчаренка Сергія Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (місцезнаходження: 93406, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Вілєсова, будинок 1) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 28 листопада 2023 року надійшла позовна заява адвокатів Кізіми Валентина Віталійовича, Овчаренка Сергія Миколайовича (далі - представники позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач, ГУНП в Луганській області), в якій з урахуванням уточненої позовної заяви заявлено такі вимоги:
1) визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні підготування та подання до органу, що призначає пенсію (Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області) необхідних документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років, визначених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1;
2) зобов'язати відповідача підготувати та подати до органу, що призначає пенсію (Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області), необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років документи, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Предметом оскарження в даній позовній заяві є відмова ГУНП в Луганській області підготувати і направити до ГУПФУ в Луганській області документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років, передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідач, на думку позивача, протиправно в наказі про звільнення виокремив вислугу років у календарному обчисленні без додавання до неї вислуги років позивача в пільговому обчисленні, що в свою чергу призвело до невстановлення йому вислуги років для призначення пенсії.
З посиланням на норми Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), позивач вважає, що законом передбачена можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.
Позивач зазначає, що відповідно до наказу від 08 липня 2022 року № 270 о/с, з урахуванням внесених часткових змін, вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні станом на момент звільнення складає 15 років 10 місяців 09 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 16 років 04 місяця 17 днів.
На думку позивача, період часу 16 років 04 місяця 17 днів є вислугою, яка повинна бути врахована до вислуги років, яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», разом із визначеним періодом часу 15 років 10 місяців 09 днів.
Таким чином, позивач вважає, що має вислугу років, що дорівнює 32 роки 02 місяця 26 днів, що, в свою чергу, дає йому право на призначення пенсії за вислугу років.
Отже, на думку позивача, викладене свідчить про відсутність у відповідача підстав щодо не підготовки та не направлення необхідних документів до ГУПФУ в Луганській області для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою від 04 грудня 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
До суду 11 грудня 2023 року подано уточнену позовну заяву, приведену у відповідність з вимогами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представниками позивача у позовній заяві зазначено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУПФУ в Луганській області, тобто фактично заявлено клопотання про залучення цієї особи до участі у справі, як третьої особи.
Згідно із частиною другою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Вивченням позовної заяви встановлено, що у ній представниками позивача не наведено будь-яких мотивів, з яких ГУПФУ в Луганській області має бути залучене до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, та яким чином рішення у даній адміністративній справі може вплинути на її права, інтереси або обов'язки.
За таких обставин, суд вважає зазначене клопотання необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.
За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відмовити у залученні Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Запропонувати Головному управлінню Національної поліції в Луганській області надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:
- відзив разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити строк для подання на офіційну електрону адресу суду або за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- заяву позивача щодо оформлення та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення пенсії за вислугу років разом з доданими до неї документами;
- рішення, прийняте за наслідком розгляду заяви позивача щодо оформлення та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення пенсії за вислугу років;
- довідку про проходження служби позивачем в Національній поліції (органах внутрішніх справ України);
- належним чином засвідчені копії наказів про зарахування та звільнення позивача зі служби;
- довідку з наведенням детального розрахунку календарної та пільгової (без урахування календарної) вислуги років позивача;
- інші документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Справа розглядатиметься суддею Пляшковою К.О. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяК.О. Пляшкова