Рішення від 27.11.2023 по справі 160/22343/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2023 рокуСправа №160/22343/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.09.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» (вул. Полігонна, 16, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 08805223), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо невключення в довідку від 06.12.2021 №33/24/С-5098 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських для перерахунку його пенсії, з урахуванням індексації грошового забезпечення з 01.12.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення суду у справі №160/15373/21 відповідачем складена та надана до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нова довідка від 06.12.2021 №33/24/С-5098 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, однак до такої довідки не внесені відомості про індексацію грошового забезпечення з 01.12.2019. На заяву позивача про видачу довідки з включенням сум індексації грошового забезпечення відповідач відмовив. Позивач з такою відмовою не погоджується, у зв'язку із чим звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

13.09.2023 судом отримано заяву позивача про відвід судді.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 заяву про відвід судді повернуто позивачу без розгляду.

18.09.2023 на виконання вимог ухвали від 08.09.2023 до суду надійшла заява про надання доказів, до якої додані квитанція від 18.09.2023 на суму судового збору 1073,60 грн та докази надсилання відповідачу листом з описом вкладення копії позовної заяви з додатками.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач та третя особа заяв по суті спору не надали.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі № 160/15373/21, яке набрало законної сили 28.12.2021 (ЄДРСР №101361646), позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

06.12.2021 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» видана ОСОБА_1 довідка про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського «начальник відділу поліції / Відділу (відділення) поліції, становив:

- посадовий оклад - 3600,00 грн;

- оклад за спеціальне звання підполковник поліції 2200,00 грн;

- надбавка за стаж служби в поліції (40%) - 2320,00 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (79,84%) - 6483,01 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн;

- премія (62,58%) - 9476,50 грн;

- усього - 24619,51 грн.

Сектором із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» на заяву ОСОБА_1 від 01.08.2023 за вх. №2579 щодо складання та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та сум індексації грошового забезпечення, надано відповідь від 24.08.2023 №33/24-2865, якою повідомлено наступне:

- відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

- відповідно до цієї норми закону 21.02 2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103);

- грошове забезпечення пенсіонерам, з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягали перерахунку з 01.01.2016 визначалось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та наказу МВС України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Наказ №260);

- після визнання судами окремих положень Постанови №103 противоправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови порядок та розміри перерахунку пенсій;

- у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови №988, відповідно до листа Національної поліції від 24.02.2021 №2388/09/48-2021, керуючись рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 по справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 Сектором надається довідка про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року;

- відповідно до заяви щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення станом 01.12.2019, Сектором виготовлена довідка №33/24/С-5098 від 06.12.2021;

- статтею 43 Закону №2262-XІІ визначено перелік складових грошового забезпечення, з урахуванням яких обчислюються пенсії - це відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія в розмірах, установлених законодавством;

- індексація грошового забезпечення в цьому переліку не зазначена. Тобто обчислення пенсій з її урахуванням Законом №2262-XІІ не передбачено;

- згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» грошове забезпечення є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення. У той же час суми індексації (у тому числі й грошового забезпечення як виду доходу населення) законодавством не віднесені до складу грошового забезпечення;

- тобто, індексація грошового забезпечення - не є грошовим забезпеченням;

- тому для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за листопад 2019 року з урахуванням індексації законних підстав немає.

Не погодившись з такою позицією відповідача, позивач з метою захисту власних прав та інтересів звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ.

Згідно з статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Не зважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення».

Таку правову позицію сформовано Верховним Судом у постановах від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 у справі №522/9659/16-а, від 30.09.2019 у справі №751/4349/16-а, від 30.12.2020 у справі №359/8843/16-а, від 08.02.2021 у справі №820/4963/18, від 17.05.2021 у справі №552/4951/17, від 26.08.2021 у справі №240/7853/19, від 06.04.2023 у справі №560/9664/21, від 21.06.2023 у справі №480/11090/21.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи зазначені висновки, суд дійшов висновку, що особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

Отже, дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо невключення в довідку від 06.12.2021 №33/24/С-5098 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення є протиправними.

При цьому, суд зазначає, що зазначена довідка від 06.12.2021 №33/24/С-5098 про розмір грошового забезпечення складена за нормами, чинними на листопад 2019 року для перерахунку розміру пенсії з 01.12.2019.

Як наслідок, з метою повного та належного захисту прав позивача, з урахуванням положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019, з обов'язковим зазначенням відомостей про всі розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та суми індексації грошового забезпечення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073,60 грн, що документально підтверджується квитанцією від 18.09.2023.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073,60 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» щодо невключення в довідку від 06.12.2021 №33/24/С-5098 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» (вул. Полігонна, 16, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 08805223) скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019, з обов'язковим зазначенням відомостей про всі розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та суми індексації грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» (вул. Полігонна, 16, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 08805223) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору в сумі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна