ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 рокуСправа №160/29581/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 09834296, 49006, м.Дніпро, Степана Бандери, 16) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 10.11.2023 року за допомогою системи "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень, Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка виразилась у відмові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у знятті з військового обліку військовозобов'язаних як особи, яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України відповідно до частини 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також пункту 53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.
- зобов'язати суб'єкт владних повноважень, Центрально-Чечелівський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вчинити дії, а саме зняти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з військового обліку військовозобов'язаних як особу, яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України відповідно до частини 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також пункту 53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про зняття з військового обліку військовозобов'язаних, як особи, яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України. За результатами розгляду заяви позивачу надано відповідь про відмову у знятті з військового обліку з посиланням на відсутність процедури зняття з військового обліку військовозобов'язаних для виїзду за кордон на строк більше трьох місяців, під час дії воєнного стану. Позивач вважає бездіяльність, яка виразилась у відмові у знятті з військового обліку протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 року, було відкрито провадження по цій справі в порядку ст.262 КАС України та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
24.11.2023р. до суду надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволені позову. В обґрунтування правової позиції відповідач зазначає, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 в липні 2021 року виїхав до США на строк більше трьох місяців для вступу та навчання до Манмутського Університету, але як військовозобов'язаний, який вибув на строк більше трьох місяців за межі України, не прибув до Центрально-Чечелівського ОРТЦК та СП для зняття з військового обліку, та після прибуття до США він мав стати на консульський облік, як вимагає чинне законодавство України. Відповідно до наданих копій закордонного паспорту позив став на консульський облік в генеральному консульстві України в місті Нью-Йорк 22.08.2023 року та після цього повернувся до України. Також відповідач зазначає, що під час дії воєнного стану, процедура зняття з військового обліку військовозобов'язаних для виїзду за кордон на строк більше трьох місяців в порядку пп.2 п.5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та п.53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою КМ України від 30.12.2022 №1487, законодавством України не передбачена, у зв'язку з чим позивач не підлягає зняттю з військового обліку для виїзду за кордон на строк більше трьох місяців.
Станом на 14.12.2023р. до суду не надходили інші письмові заяви по суті.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
УСТАНОВИВ:
Листом Манмутського Університету від 03.11.2023р. (переклад з англійської мови на українську мову, зроблений перекладачем ОСОБА_2 , справжність підпису якої засвідчено приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Бондаренко Р.О.), повідомлено ОСОБА_3 про те, що від імені Університету Монмут та за рекомендацією Приймальної комісії, він був прийнятий в якості студента магістратури до Університету Монмут 13 грудня 2021 року (без підписання будь-яких контрактів). Був зарахований студентом університетської програми з вивчення кримінального права/правосуддя: Intelligence Analyst Track (Спеціаліст з аналітичною роботи) (Магістратура).
Згідно з Підтвердженням зарахування на навчання Манмутського Університету (переклад з англійської мови на українську мову, зроблений перекладачем ОСОБА_2 , справжність підпису якої засвідчено приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Бондаренко Р.О.), студент ОСОБА_4 , 17.06.1987, терміни зарахування: весна 2022 року - весна 2024 року; передбачувана дата отримання ступеню - 15.01.2025; Академічна програма - «Спеціаліст з аналізу розвідувальних даних».
Згідно з Довідкою №299 про перебування на консульському обліку від 22.08.2023р. ОСОБА_1 , 17.06.1987, перебуває на тимчасовому консульському обліку в Генеральному консульстві України в Нью-Йорку (3USA1) з 22 серпня 2023 року. Строк перебування на консульському обліку 26.07.2025.
Повідомленням щодо прийняття рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання до США, начальник відділу з питань паспортизації, реєстрації та еміграції Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції ГУ ДМС у Дніпропетровській області ОСОБА_5 повідомила ОСОБА_1 про те, що прийнято позитивне рішення щодо оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання до США для громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також проінформовано про необхідність:
- зняття з реєстрації місця проживання в Україні;
- надання територіальному органу ДМС паспорта громадянина України і паспорта громадянина України для виїзду за кордон для проставлення в них штампа про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання;
- отримання довідки органу державної фіскальної служби про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку, яка подається до органів митного контролю під час перетинання митного кордону України та є підставою для проведення митних процедур України.
Також в Повідомлення зазначено, що зняття з реєстрації місця проживання в Україні призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вибувають за межі України на постійне проживання або на строк більше трьох місяців, здійснюється з урахуванням вимог Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 20 грудня 2022 року №1487 та вимог Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 10 квітня 2017 року №206.
27.10.2023р. позивачем до органу реєстрації подана Заява про зняття із задекларованого місця проживання (перебування), на якій наявна резолюція державного реєстратора про зняття з реєстрації місця проживання після проставлення відмітки ТЦК та СП.
31.10.2023р. позивачем до Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подано Заяву про зняття з військового обліку з проханням зняти з військового обліку військовозобов'язаних, як особа яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України. Також в заяві зазначено, що до США позивач виїхав в липні 2021 року та цього ж року був зарахований до Монмутського Університету за спеціальністю Аналітик у кримінальному судочинстві, де наразі здобуває ступінь магістра.
Листом вих.№1/6414 від 02.11.2023р. Центрально-Чечелівський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що він які військовозобов'язаний не підлягає зняттю з військового обліку за пп.2 п.5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджених постановою КМ України від 30.12.2022 року №1487 під час воєнного стану. В обґрунтування вказаної позиції відповідачем зазначено, що на даний час процедура зняття з військового обліку військовозобов'язаних для виїзду за кордон на строк більше трьох місяців, під час воєнного стану, законодавством України не передбачена.
Разом з тим, 06.11.2023р. Центрально-Чечелівським об'єднаним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу надано Довідка для виїзду за кордон здобувачеві фахової перед вищої та вищої освіти, асистенти - стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти №7/6456, згідно якої військовозобов'язаний ОСОБА_1 , військовий квиток серії НОМЕР_2 від 13.02.2017 року, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» користується правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Також зазначено, що заперечень щодо його виїзду з України у встановленому порядку для продовження навчання за кордон не має.
06.11.2023р. позивачем до Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подано Повторну заяву про зняття з військового обліку з проханням зняти з військового обліку військовозобов'язаних, як особа яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України. Також у заяві зазначено, що діючі норми частин 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також пункту 53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 №1487 не скасовані, не припиненні, не зміненні, а залишаються чинними. До вказаних нормативно-правових актів вносились зміни у зв'язку з Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні». Процедура зняття з військового обліку залишилась чинною відповідно до діючого законодавства.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок оформлення документів для постійного проживання громадян України за кордоном встановлюється Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 №3857-ХІІ (далі також Закон №3857-ХІІ).
Відповідно до абзаців 1, 3 ст.4 Закону №3857-ХІІ оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання здійснюється в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2016 №816 затверджено Порядок провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, який визначає процедуру прийому і розгляду заяв про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, прийняття за ними рішень та виконання прийнятих рішень.
Відповідно до п.4 розділу IV вказаного Порядку у разі прийняття рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання територіальний орган ДМС у строк не пізніше п'яти робочих днів інформує заявника про прийняте рішення та строк його дії, а також про те, що заявнику необхідно: зняти з реєстрації своє місце проживання в Україні, надати територіальному органу ДМС паспорт громадянина України і паспорт громадянина України для виїзду за кордон для проставляння в них штампа про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, зразок якого наведено у додатку 6 до цього Порядку, або внесення відповідної інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки. У разі наявності в особи, яка виїжджає за кордон на постійне проживання, двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон надаються обидва такі паспорти; отримати довідку органу державної фіскальної служби про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку, яка подається до органів митного контролю під час перетинання митного кордону України та є підставою для проведення митних процедур.
Відповідно до п.6 розділу IV даного порядку після подання заявником паспорта громадянина України у формі книжечки зі штампом зняття з реєстрації місця проживання або довідки про зняття з реєстрації місця проживання, виданої органом реєстрації, територіальний орган ДМС проставляє в паспорті громадянина України у формі книжечки (на одній із сторінок з одинадцятої по шістнадцяту) та в паспорті (паспортах) громадянина України для виїзду за кордон (на одній із сторінок з другої по п'яту) штампи про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, які скріплюються печаткою (після повернення на проживання в Україну вказані штампи анулюються). У разі наявності в такої особи паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм територіальний орган ДМС вносить інформацію про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання до безконтактного електронного носія. Якщо до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки, орган реєстрації не вніс інформацію про зняття з реєстрації місця проживання, територіальний орган ДМС перед внесенням інформації про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання вносить до безконтактного електронного носія зазначену інформацію на підставі довідки про зняття з реєстрації місця проживання.
Як зазначалося вище, Головним управлінням Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області прийнято позитивне рішення щодо оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання до США для громадянина України ОСОБА_1 .
Отже, для виконання зазначеного рішення ГУ ДМС у Дніпропетровській області про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання, позивачу необхідно зняти з реєстрації своє місце проживання в Україні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), яким визначено механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.
Відповідно до п.50 даного Порядку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється, в тому числі, на підставі заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником), за формою згідно з додатком 5.
Відповідно до п.57 даного Порядку у разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особа подає, серед іншого:
- військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю облік або перебувають на військовому обліку);
- рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання, прийняте відповідним територіальним органом ДМС, або рішення про оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном, прийняте відповідною закордонною дипломатичною установою України, у разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи у зв'язку з оформленням їй документів для виїзду за кордон на постійне проживання/залишення на постійне проживання за кордоном.
Пунктом 69 вказаного Порядку передбачено, що посадова особа органу реєстрації або адміністратор центру надання адміністративних послуг перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), про що зазначена посадова особа робить відповідний запис у заяві. Посадова особа органу реєстрації у день звернення особи, її законного представника (представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту:
приймає рішення про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання або про відмову у знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закон №2232-XII визначено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
В ст.33 Закон №2232-XII зазначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 37 Закону №2232-ХІІ зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які вибули на строк більше трьох місяців за межі України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Порядок №1487), яким визначено механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (підприємства, установи та організації).
В п.22 Порядку №1487 зазначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Із змісту абз.2 п.29 Порядку №1487 слідує, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, які вибувають за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, направляються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки для зняття з військового обліку та вилучення військово-облікових документів.
Згідно п.53, п.54, п.79 Порядку №1487 зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців, здійснюється після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються.
Органи реєстрації, зокрема, здійснюють реєстрацію/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням вимог щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до абз.1 п.81 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому, взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі Указ № 64/202), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 18.04.2022 №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 12.08.2022 №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 07.11.2022 №757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 01.05.2023 №254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 26.07.2023 №451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 06.11.2023 №734/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні.
У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст.ст. 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, в тому числі статтю 33 щодо свободи пересування, вільного вибору місця проживання, права вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Частиною 6 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (Закон №3543-XII) встановлено, що громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті.
В частині 4 ст.37 №2232-XII зазначено, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 отримав позитивне рішення органу Державної міграційної служби України про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання до США, у останнього є законні сподівання для зняття з військового обліку відповідно до вимог абз. 3 п.1 ч.5 ст.37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу.
Разом з тим, суд зазначає, що відсутність механізмів реалізації прав і свобод, нівелює сутність таких прав і свобод, оскільки призводить до того, що вони стають декларативними, а це є неприпустимим у правовій державі, внаслідок чого є безпідставним посилання відповідача на відсутність процедури зняття з військового обліку військовозобов'язаних для виїзду за кордон на строк більше трьох місяців, під час воєнного стану.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це завжди пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Як зазначалось вище, відповідачем за результатами розгляду заяви позивача надана відповідь викладена у формі листа від 02.11.2023 року №1/6414, в якій зазначено фактично про відмову у знятті з військового обліку, що виключає обставини бездіяльності відповідача.
На підставі зазначеного вище, суд відмовляє у задоволенні вимог відносно визнання протиправною бездіяльність Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Проте, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивачів, суд вважає за необхідне вийте за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у знятті з військового обліку викладену у листі від 02.11.2023 року №1/6414.
Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи наведене, обставини наявності протиправності відмови у знятті з військового обліку, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання Центрально-Чечелівський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вчинити дії, а саме зняти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з військового обліку військовозобов'язаних як особу, яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України відповідно до частини 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову .
Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Центрально-Чечелівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у знятті з військового обліку викладену у листі від 02.11.2023 року №1/6414.
Зобов'язати Центрально-Чечелівський об'єднаний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вчинити дії, а саме зняти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з військового обліку військовозобов'язаних як особу, яка вибула на строк більше трьох місяців за межі України відповідно до частини 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 53 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко