Рішення від 14.12.2023 по справі 140/302/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/302/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в якому здійснює господарську діяльність позивач, та за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 05.08.2021 реєстраційний № 6352/03-20-07-05/ НОМЕР_1 та опис (реєстр) марок акцизного податку (далі - МАП) тютюнових виробів, які перебували на зберіганні у позивача.

На підставі акту перевірки від 05.08.2021 реєстраційний № 6352/03-20-07-05/ НОМЕР_1 відповідач виніс рішення про застосування фінансових санкцій від 18.10.23021 № 0057540705, відповідно до якого до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн за порушення вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).

Позивач не погоджується із вказаним рішенням, оскільки відповідач не встановив порушення вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами, наявності фальсифікованих тютюнових виробів чи тютюнових виробів без МАП встановленого зразка або з підробленими МАП.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 18.10.2021 № 0057540705.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 поновлено ФОП ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк звернення до адміністративного суду з цим позовом, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 36).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 39-40) представник відповідача Каленюк Д.С. позов вимоги не визнав та просить відмовити у його задоволенні.

Вказує, що за результатами фактичної перевірки в магазині, де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 , встановлено факт зберігання та реалізації тютюнових виробів з МАП з ознаками підробки, зокрема сигарил (класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2402100000 - сигари, сигари з відрізаними кінцями та сигарили, з вмістом тютюну), що марковані марками акцизного податку «ТВ інші». Після отримання інформації від ГУ ДПС у Львівській області на запит ГУ ДПС у Волинській області було встановлено, що марки акцизного податку «ТВ інші» видавалися для маркування сигар, включаючи сигари з відрізним кінцем та сигарил (тонкі сигари) з вмістом тютюну (УКТ ЗЕД 2402100000), кількість штук в пачці 2 сигарили.

Таким чином, тютюнові вироби (сигарили), які зберігалися та реалізовувалися у позивача, марковані МАП, що не відповідають продукції, тобто вважаються немаркованими, що є порушенням вимог абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР. Таке порушення є підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до абзацу дев'ятнадцятого частини другої статті 17 цього Закону.

У відповіді на відзив (а. с. 49-56) представник позивача Гойдик В.М. з доводами відзиву не погодився.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 03.08.2021 № 2278 «Про проведення фактичної перевірки» (а. с. 11) проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , про що складено акт від 05.08.2021 реєстраційний №6352/03-20-07-05/ НОМЕР_1 (а .с. 12-15).

Перевіркою встановлено порушення вимог статті 11 Закону № 481/95-ВР, а саме факт зберігання та реалізації тютюнових виробів з марками акцизного податку з ознаками підробки, зокрема сигарил (класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2402100000 - сигари, сигари з відрізаними кінцями та сигарили, з вмістом тютюну), що марковані МАП «ТВ інші».

18.10.2021, на підставі акту перевірки від 05.08.2021 реєстраційний № 6352/03-20-07-05/2160327522, ГУ ДПС у Волинській області прийняло рішення про застосування фінансових санкцій 18.10.23021 № 0057540705, яким до позивача застосовано штраф в сумі 17000,00 грн за зберігання тютюнових виробів, маркованих МАП невстановленого зразка (а. с. 16-17).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно з абзацом 3 частини четвертої статті 11 Закону №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За змістом підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Відповідно до підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Згідно з пунктом 226.3 статті 226 ПК України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки. сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 1 січня 2021 року, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку; рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 1 січня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Положення №1251).

Відповідно до пункту 8 Положення №1251 марки продаються суб'єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно з пунктом 16 Положення №1251 покупець марок веде їх облік за видами і забезпечує схоронність. У разі виявлення фактів порушення порядку ведення обліку і зберігання придбаних суб'єктом господарювання марок продавець марок має право тимчасово зупинити подальший їх продаж такому покупцю.

За приписами пункту 20 Положення №1251 маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Пункт 226.8 статті 226 ПК України передбачає, що кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки. На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигарили додатково наноситься кількість штук у пачці (упаковці). Виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ «тютюн імпортний», ТВ «тютюн вітчизняний») у кількісному виразі.

З матеріалів справи вбачається, що марки акцизного податку, зазначені в акті фактичної перевірки від 05.08.2021 реєстраційний № 6352/03-20-07-05/2160327522 та щодо яких відповідач подавав запит до ГУ ДПС у Львівській області, видавались ТзОВ «МАРВЕЛ ІНТЕРНЕШНЛ ТОБАККО ГРУП» для маркування тютюнових виробів до 04.05.2021 (а. с. 42, 47).

Листом Офісу великих платників податків ДПС від 31.12.2020 надано інформацію про те, що станом на 28.12.2020 заборгованість ТзОВ «МАРВЕЛ ІНТЕРНЕШНЛ ТОБАККО ГРУП» по акцизному податку відсутня (а.с.57 зворот).

Відповідно до пункту 226.11 статті 226 ПК України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

За приписами абзацу 19 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відтак, склад правопорушення, за яке вищенаведеною нормою передбачена відповідальність, утворює факт зберігання, транспортування чи реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України (частина третя статті 17 Закону № 481/95-ВР).

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДПС у Волинській області зроблено висновок про те, що тютюнові вироби сигарили, які зберігалися та реалізовувалися у господарській діяльності позивача, в якої здійснювалася відповідна фактична перевірка, марковані марками акцизного податку, що не відповідають продукції, тобто вважаються не маркованими, при цьому вказаний акт перевірки від 05.08.2021 реєстраційний №6352/03-20-07-05/2160327522 не містить вказівки на конкретні положення нормативно-правових актів, які порушено ФОП ОСОБА_1 , а в пункті 2.20 «Додаткова інформація про факти, встановлені в ході перевірки» відсутні пояснення щодо фактичних обставин, які б вказували на такі порушення (лише йдеться про встановлення факту зберігання сигарил в асортименті, що наведено в додатку № 1, марковані марками акцизного податку).

Такий висновок відповідачем зроблено відповідно до інформації ГУ ДПС у Львівській області (а. с. 46) щодо визначення виду тютюнових виробів (зокрема щодо визначення кількості сигарил в пачці), зі змісту якої вбачається, що марки акцизного податку для маркування тютюнових виробів ТІ ІНШІ видавалися для маркування сигар, включаючи сигари з відрізними кінцями, сигарил (тонкі сигари) та сигарет, цигарок, з тютюном або його замінниками: сигар, включаючи сигари з відрізними кінцями, сигарил (тонкі сигари), з вмістом тютюну, код УКТЗЕД 2402100000, кількість штук у пачці 2 сигарили.

Суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того факту, що марки акцизного податку на описаних тютюнових виробах, які зберігалися та реалізовувалися у господарській діяльності позивача, були підробленими/фальсифікованими, пошкодженими (про наявність таких доказів в акті фактичної перевірки не зазначено і такі взагалі відсутні).

При цьому, механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону № 481/95-ВР визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790, відповідно до пункту 5 якого підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідаче на підставі інформації ГУ ДПС у Львівській області щодо визначення виду тютюнових виробів (зокрема, щодо визначення кількості сигарил в пачці), на які отримані виробником марки акцизного податку «ТВ «ІНШІ»», зроблено висновок, що тютюнові вироби - сигарили, які зберігалися та реалізовувалися у господарській одиниці позивача, який перевірявся, марковані марками акцизного податку, що не відповідають продукції, тобто вважаються не маркованими.

Разом з тим, контролюючим органом не враховано того факту, що відповідальною особою за маркування тютюнових виробів є безпосередньо виробник (імпортер) такої продукції, а не особа, яка таку продукцію реалізовує, що передбачено підпунктом 226.8 статті 226 ПК України, а тому суб'єкт, який реалізує відповідну продукцію, не може нести відповідальність за правильність маркування тютюнових виробів їх виробником (імпортером).

Суд зазначає, що визначальною умовою для встановлення порушення суб'єктом господарювання абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР мала бути не інформація ГУ ДПС у Львівській області про те, на яку тютюнову продукцію проводилось замовлення марок акцизного податку платником акцизного податку, а відомості щодо фактичного використання таких марок акцизного податку відповідним платником акцизного податку та відповідності сум акцизного податку фактично сплаченого відповідним його платником до відомостей, вказаних у відповідному звіті із використання марок акцизного податку та зареєстрованої відповідної декларації із сплати акцизного податку, чого контролюючим органом зроблено не було.

З долучених до матеріалів справи доказів вбачається, що ТзОВ «МАРВЕЛ ІНТЕРНЕШНЛ ТОБАККО ГРУП» надано представнику позивача інформацію № 01-0712 від 07.12.2020 щодо обсягів виробництва тютюнових виробів за кодом УКТЗЕД 2402100000 (сигарили) та здійснення відповідних сплат акцизного податку відповідно до декларації, а також доплат акцизного податку до Державного Бюджету України за 2019 рік у розмірі 314485774,77 грн та за 2020 рік у розмірі 901387259,76 грн (а. с. 57). Крім того, з листа Офісу великих платників податків ДПС № 40180/10/28-10-52-03 від 31.12.2020 вбачається, що станом на 28.12.2020 заборгованість у ТзОВ «МАРВЕЛ ІНТЕРНЕШНЛ ТОБАККО ГРУП» по акцизному податку у 2020 році із вироблених тютюнових виробів - сигарил (УКТ ЗЕД 2402100000) відсутня (а. с. 57 зворот). Зі змісту листа Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 3655/6/35-00-04-18 від 23.10.2021 вбачається, що станом на 30.09.2021 в інтегрованій картці платника ТзОВ «МАРВЕЛ ІНТЕРНЕШНЛ ТОБАККО ГРУП» обліковується переплата 60806616,15 грн за платежем 14020600 (акцизний податок на тютюн та тютюнові вироби, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) (а. с. 58).

Відтак, отримана відповідачем після проведення фактичної перевірки податкова інформація, наведена у листі ГУ ДПС у Львівській області від 16.09.2021 № 6002/7/13-01-09-06-04, сама по собі не могла бути підставою для притягнення платника податків до відповідальності, а тому висновки відповідача про наявність правових підстав для застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених частиною другою статті 17 Закону № 481/95-ВР, є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно із частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що відповідач не довів належними та допустимими доказами наявності у діях позивача порушень абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР, що вказує на протиправність оскаржуваного рішення ГУ ДПС у Волинській області від 18.10.2021 № 0057540705, яким до позивача застосовано фінансові санкції в розмірі 17000,00 грн, а тому з наведених мотивів та підстав зазначене рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1073,60 грн, що сплачений відповідно до платіжної інструкції від 26.01.2023 № 40146189 (а. с. 35).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 18 жовтня 2021 року № 0057540705.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073 гривні 60 копійок (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх