Справа №750/9866/23
Провадження №3/750/2800/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого - судді - Самусь Л.В.,
за участю секретаря - Бублик Т.М.,
розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця ЗСУ, солдата, водія в/ч НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 , - за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
28.06.2023 року о 00:05 год. ОСОБА_1 в м. Чернігові по пр. Перемоги, 87, керував автомобілем ВАЗ 2103, д.н.з. НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря нарколога, що підтверджується висновком №473 від 28.06.2023, чим порушив вимоги пункту 2.9 «А» Правил дорожнього руху, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні 01.08.2023 ОСОБА_1 з протоколом не погодився, та пояснив суду, що не він керував транспортним засобом, а чоловік на ім'я ОСОБА_2 , який на той час відійшов. Він стояв на вулиці, коли приїхала поліція.
В подальшому, розгляд справи відкладався 26.09.2023 та 27.10.2023 через неявку в судові засідання захисника ОСОБА_1 - адвоката Борисенка І.П., який про причини неявки суду не повідомляв, жодних заяв чи клопотань від нього до суду не надходило.
В судове засідання 10.11.2023 року ОСОБА_1 та його захисник не з'явились. ОСОБА_1 зателефонував до суду та повідомив, що перебуває на лікуванні у військовому шпиталі, від захисника жодних заяв чи клопотань не надходило. Судом було надіслано запит до військового шпиталю та отримано відповідь про дійсне проходження лікування ОСОБА_1 в період з 07.11.2023 по 14.11.2023.
14.12.2023 ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, шляхом направлення йому рекомендованого листа, який було отримано 16.11.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Жодних заяв та клопотань, щодо відкладення розгляду справи від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не надійшло.
Вирішуючи питання щодо можливості проведення судового розгляду за відсутності ОСОБА_1 , суд виходить з того, що право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на особисту участь у розгляді її справи, встановлене частиною першою статті 268 КУпАП, не є абсолютним.
Відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення має корелюватися із завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, серед яких у відповідності до ст. 245 КУпАП є своєчасне з'ясування обставин справи та вирішення її у точній відповідності з законом, тобто таке відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення не має перешкоджати розгляду справи із збереженням можливості притягнення особи до адміністративної відповідальності в межах строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, у випадку встановлення наявності складу адміністративного правопорушення в діях такої особи.
За змістом ст. 268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП можуть розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Судом були створені всі належні процесуальні можливості для реалізації ОСОБА_1 права на захист, оскільки останньому надавався час на запрошення захисника для представлення власних інтересів в суді, чим той і скористався. Крім того, захисник був ознайомлений з матеріалами справи та отримав копію відеозапису, долученого до протоколу, що підтверджується розпискою останнього. Разом з тим, на момент розгляду справи в суді з часу її надходження минуло п'ять місяців, за цей час захисник Борисенко І.П. після засідання 01 серпня 2023 жодного разу не з'являвся, провадженням у справі не цікавився. Судом наголошувалося особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, про можливість, в такому випадку, на залучення іншого захисника і у ОСОБА_1 було достатньо часу для реалізації свого права на захист, однак останній цим правом не скористався.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог, викладених у ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП, обставини адміністративного правопорушення повинні бути з'ясовані всебічно, повно й об'єктивно в їх сукупності.
Відтак, з метою дотримання необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом справи з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність наступає за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі яка перебуває у стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.9 (а) ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його скоєнні та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Згідно з пунктами 7, 9 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0.2 проміле алкоголю в крові.
Так, не дивлячись на заперечення ОСОБА_1 своєї вини, його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, доведена наданими та перевіреними у судовому засіданні доказами, дослідженими матеріалами справи - протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №267164 від 28.06.2023, де інспектором викладені обставини цього правопорушення, актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №473 від 28.06.2023, копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАС №7241516 від 28.06.2023, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 28.06.2023, рапортом інспектора взводу №1 роти №1 БУПП в Чернігівській області ДПП лейтенанта поліції Ернеста Рушеняна від 28.06.2023, відеозаписом до протоколу серії ААД №267164 від 28.06.2023, відтвореному в судовому засіданні.
Всі вищезазначені докази повністю узгоджуються між собою і не містять будь-яких суперечностей.
Так, відповідно до ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Як слідує з переглянутого відеозапису до протоколу, ОСОБА_1 дійсно керував вказаним транспортним засобом, оскільки після зупинки транспортного засобу, коли поліцейські підійшли до автомобіля, ОСОБА_1 дійсно стояв біля транспортного засобу, в якому перебували три пасажири - один на передньому сидінні, інші на задньому, і місце водія було порожнє. На прохання поліцейського надати посвідчення водія та реєстраційні документи на авто, саме ОСОБА_1 відчинив водійські дверцята, нахилився за сумкою, з якої дістав вказані документи та передав їх поліцейським. Жодного разу під час спілкування з поліцією ОСОБА_1 не вказував, що за кермом перебував хтось інший. Навіть пасажири під час розмови з поліцейськими зазначали водія саме як особу, яка стояла поруч з авто на вулиці. Під час спілкування з водієм у поліцейських виникли підозри про перебування того в стані алкогольного сп'яніння та названо ознаки того, як то тремтіння пальців рук та запах алкоголю з порожнини рота. ОСОБА_1 заперечував вживання ним спиртного. Поліцейськими було дотримано вимоги визначеного порядку проведення огляду водіїв на стан сп'яніння, встановлений діючим законодавством. ОСОБА_1 не погодився пройти огляд на місці зупинки, а сам вказав, що бажає пройти такий у лікарні. Після доставки того на огляд до медичного закладу, намагався уникнути процедури освідування і неодноразово не продував прилад алкотест у лікаря. Однак, після повідомлення тому, що це не допоможе уникнути відповідальності, все ж таки продув прилад і проба виявилась позитивна - 1,74‰ проміле, після оголошення якого, лікарем було видано висновок про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Поліцейськими ОСОБА_1 був доставлений на місце зупинки та складено відносно нього протокол.
Вище приведений аналіз доказів по справі змушує суд критично віднестись до пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щодо заперечення факту керування саме ним даним транспортним засобом, оскільки зазначене нею, об'єктивно нічим не підтверджується.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення докази в їх сукупності вбачається, що вони узгоджуються між собою та доводять винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП «поза розумним сумнівом», оскільки зміст та суть наявних доказів виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду.
Тобто, об'єктивні докази, які б спростовували вину ОСОБА_1 суду надані не були.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена наданими та перевіреними у судовому засіданні доказами.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення, враховуються характер вчиненого правопорушення, дані особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, в зв'язку з чим є підстави для накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, що є достатнім для виховання вищезазначеної особи, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.
Відповідно до п.12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 23, 33, 283, 284 п. 1, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя Л.В. Самусь