КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/9284/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку йому пенсії без врахування 5 відсотків надбавки, передбаченої п. "в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (в редакції, чинній станом на липень 1996 р.);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити йому перерахунок та провести виплату пенсії починаючи з 15.05.2023 року в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 відсотків надбавки, передбаченої п. "в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (в редакції, чинній станом на липень 1996 р.);
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови йому у нарахуванні та виплаті з 15.05.2023 р. щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату йому з 15.05.2023 р. щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.21-22).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 року позовну заяву у частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови йому у нарахуванні та виплаті з 15.05.2023 р. щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату йому з 15.05.2023 р. щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" - залишено без розгляду.
Позов в іншій частині позовних вимог мотивовано тим, що йому у 1996 році призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 58% грошового забезпечення, з яких 53% - за 21 рік вислуги, 5% - додатково як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 2. Однак з 01.01.2008 року пенсія йому виплачується вже без урахуванням 5% надбавки, передбаченої пунктом "в" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ". Позивач не погоджується з такими діями відповідача та стверджує, що при здійсненні перерахунку пенсії за ним зберігається право на збереження відсотку нарахування пенсії, визначеного на момент її призначення.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.29-30). Відповідач стверджував, що статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, що діяла до 29.04.2006 року, передбачалось збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1 категорії, та на 5 % особам, віднесеним до 2 та 3 категорій. З 29.04.2006 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591-IV від 04.04.2006 року, яким внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та виключено норму щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років. Відповідач зазначає про безпідставність вимог позивача про перерахунок його пенсії, виходячи із 58% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки на момент проведення перерахунку пенсій, а саме на січень 2016 року, діяла редакція ст.13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006, а тому органи ПФУ не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність.
Додатково відповідач посилався на те, що з 01.04.2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги", якою внесені зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596. Відповідно до зазначених змін, фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано, тобто Пенсійним Фондом України, а не головними управліннями Пенсійного Фонду України в областях, м. Києві, як це було раніше. А тому, на думку відповідача, головне управління з квітня 2021 року позбавлене функції фінансування виплати пенсій. З цих підстав просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, під час проходження служби у 1986 році брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) (а.с.15).
Позивач 12.07.1996 року звільнений зі служби в органах внутрішніх справ у запас. Вислуга років для призначення пенсії склала 21 рік.
У липні 1996 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі пунктів "а", "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" у розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.31зв.).
З 01.01.2007 року позивач взятий на облік в ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке продовжило виплату позивачу пенсії за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислюючи її основний розмір, виходячи із 58% відповідних сум грошового забезпечення.
У квітні 2008 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2008 року перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Основний розмір пенсії позивача з 01.01.2008 року склав 53% відповідних сум грошового забезпечення.
У березні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на січень 2016 року, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Основний розмір пенсії позивача обчислений, виходячи з 53% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.47).
Згодом заявою позивача державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" оформила нову довідку №5393 від 03.06.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського за нормами, чинними на листопад 2019 року (а.с.49зв.).
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року, той звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі №340/3973/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 19 листопада 2019 року, на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області” від 03 червня 2021 року №5393 та виплатити додаткові кошти.
У жовтні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило з 01.12.2019 року перерахунок пенсії позивача. Основний розмір пенсії позивача обчислений, виходячи з 53% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.48).
Позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з 58% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.18).
Листом №13601-14279/М-03/8-1100/23 від 25.10.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача про те, що оскільки на момент проведення перерахунку пенсії, а саме на січень 2016 року діяла редакція ст.13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006 року, органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 йому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 виходячи з розміру 53% від грошового забезпечення (а.с.19).
Позивач звернувся до суду з цим позовом, не погоджуючись зі зменшенням відсотку, застосованого відповідачем при перерахунках його пенсії.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно зі статтею 11 Закону №2262-XII умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.
Ключовим питанням у цій справі є правомірність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунках пенсії позивача, пов'язаних із зміною розміру грошового забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою, та не врахування збільшення основного розміру пенсії, встановленого позивачу при призначенні пенсії за вислугу років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Суд установив, що відповідач у квітні 2008 року здійснив перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з 01.01.2008 року. У березні 2018 року здійснив перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2016 року. Виконуючи у жовтні 2022 року рішення суду в адміністративній справі №340/3973/22, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.12.2019 року.
При цих перерахунках відповідач, визначаючи розмір пенсії, належної до виплати з 01.01.2008 року, з 01.01.2016 року та з 01.12.2019 року, обчислив основний розмір пенсії у розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення, проти 58%, які застосовувалися від моменту призначення позивачу пенсії у липні 1996 року.
При цьому відповідач, як свідчить зміст його відзиву на позов, керувався статтею 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунків).
Оцінюючи ці доводи відповідача, суд виходив з того, що стаття 13 Закону №2262-XII визначає розміри пенсій, які призначаються за вислугу років.
Відповідно до цієї норми (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу у липні 1996 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Як свідчать матеріали справи, позивачу, який у 1996 році був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ у запас та мав вислугу 21 рік, пенсія за вислугу років була призначена відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII розмір пенсії був збільшений на 5% як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 2, а загалом розмір пенсії склав 58% відповідних сум грошового забезпечення. Під обмеження, установлені частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII, пенсія позивача на момент її призначення не підпадала.
Відтоді до статті 13 Закону №2262-XII неодноразово вносилися зміни.
Зокрема, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591-IV від 04.04.2006 року, який набрав чинності 29.04.2006 року, змінено редакцію пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII, а саме виключено можливість збільшення основної пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, 2, 3.
Крім того, цим Законом частину 2 статті 13 Закону №2262-XII викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Згодом до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII знову були внесені зміни, зокрема пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року цифри "90" замінено цифрами "80", а пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166- VII від 27.03.2014 року цифри "80" замінено цифрами "70".
Тобто, скасування збільшення розміру пенсії за вислугу років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зміна максимального розміру пенсії за вислугу років відбулася вже після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Суд зазначає, що передбачені Законом №2262-ХІІ процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Стаття 13 Закону №2262-XII регулює саме порядок призначення пенсії за вислугу років. Відтак, зміни, внесені до цієї статті, поширюються на правовідносини щодо призначення пенсій за вислугу років, які виникли після набрання чинності цими змінами, але не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій. При перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Отже при перерахунках пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-XII не було підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини 1 статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 року у справі №200/7786/19-а у подібних правовідносинах.
Тож суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи перерахунки пенсії позивача з 01.01.2008 року, з 01.01.2016 року, з 01.12.2019 року, протиправно зменшив основний розмір пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення, до 53% відповідних сум грошового забезпечення, не врахувавши збільшення розміру пенсії позивача як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби (категорія 2), що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому Законом.
На час вирішення спору основний розмір пенсії позивача обчислюється та виплачується йому саме у такому заниженому розмірі.
Отже дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача слід визнати протиправними.
Натомість, суд звертає увагу, що перерахунок пенсії відбувається згідно законодавства з першого числа відповідного (в кожному випадку конкретного) місяця.
Суд вважає, що позов слід задовольнити в межах позовних вимог, тобто починаючи з 01.05.2023 року.
Щодо посилань на постанову Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги, якою внесені зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Механізм виплати, зокрема, пенсій їх одержувачам головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду) шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, в уповноважених банках, визначає Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596 (далі Порядок №1596).
Згідно п.3 Порядку №1596 виплата і доставка пенсій здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду.
Відповідно до абзацу 5 п.10 Порядку №1596 органи Пенсійного фонду України формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів.
У відповідності до п.12 Порядку №1596, органи Пенсійного фонду на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають:
- списки на зарахування пенсій на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках;
- опис списків на зарахування пенсій на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Згідно п.13 Порядку №1596 списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія, подаються органами Пенсійного фонду відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Відповідно до п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів.
У відповідності п.15 Порядку №1596 зарахування сум пенсій та грошової допомоги уповноваженими банками на поточні рахунки одержувачів проводиться не пізніше наступного операційного дня після надходження відповідних сум від Пенсійного фонду України.
Для забезпечення своєчасної виплати пенсій кошти перераховуються не пізніше ніж за один операційний день до встановленої дати виплати.
З системного аналізу вказаних норм судом встановлено, що саме на Головне управління Фонду покладено обов'язок призначення (перерахунку) та виплати пенсій. При чому, така виплата здійснюється за відповідним механізмом, передбаченим Порядком №1596 через відповідні рахунки в банках за процедурою, шляхом забезпечення, в тому числі, централізованого перерахування коштів для виплати пенсій за списками, обов'язок складання та подання установам уповноважених банків через Пенсійний фонд України яких, покладено на Головні управління.
Судові витрати сторони у справі не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 58% до 53% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 травня 2023 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01 травня 2023 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 58% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 відсотків надбавки, передбаченої п. "в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (в редакції, чинній станом на липень 1996 р.) та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА