Рішення від 11.12.2023 по справі 160/15158/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2023 рокуСправа №160/15158/23

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

30 червня 2023 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправним рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 02.01.2023 р. про відмову йому в зарахуванні до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці періоду його роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату»;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до стажу його роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 період роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» та здійснити перерахунок пенсії з моменту його звернення за перерахунком пенсії у жовтні 2020 р. та травні 2022 р., із застосуванням пільгового порядку обчислення страхового стажу, передбаченого ч.3 ст.24 Закону №1058, а саме, із додаванням до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити йому суму недоплати по щомісячних пенсійних виплатах за період із дати звернення за перерахунком пенсії по дату винесення судового рішення, яка виникла у зв'язку з неповним перерахунком призначеної йому пенсії внаслідок неправомірного рішення відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці періоду його роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №3 цеху Кар'єр «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату».

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач з 29.06.1989р. по теперішній час, в тому числі і у період з 15.08.2019 р. по 15.06.2020р., працює в ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр, що підтверджується записами його трудової книжки, та відповідними довідками про підтвердження наявного трудового стажу. Водночас, позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах, тому він 02.10.2020р. та 12.05.2022 р. звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) з питання перерахунку пенсії, долучавши при цьому відповідні уточнюючу довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відповідні періоди. Вподальшому, у листопаді 2022 року позивач звернувся до відповідача з проханням роз'яснити, чому йому не зараховано до пільгового стажу за Списком №1 період його роботи в кар'єрі з 09.07.2019р. по 15.06.2020р. , на яке отримав відповідь листом від 02.01.2023 р. № 37-31720/Б-01/8-0400/23, яким відповідач повідомив, що зарахувати до пільгового стажу період роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» немає законних підстав, оскільки цей період не підтверджено атестацією робочих місць. Однак, з таким висновком відповідача позивач не погоджується та вважає його таким, що не відповідає дійсності, оскільки, це підтверджено відповідними записами в його трудовій книжці та довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №335 від 28.09.2020 р. та №116 від 05.04.2022 р., виданими ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», що подавались ним відповідачу для перерахунку призначеної пенсії, а незмінність особливо важких та особливо шкідливих умов праці на заводі за посадою машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр у виробництві «Гірничі роботи» з повним робочим днем згідно зі Списком № 1 підтверджена кожною черговою атестацією робочих місць за умовами праці, що проводились у період роботи позивача за даною професією на заводі. Також, відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, обов'язок проведення атестації робочих місць покладається на керівників підприємств, організацій і не залежить від працівників, а тому її не проведення не може позбавити особу її конституційного права на соціальний захист. За наведених обставин, позивач вважає оскаржувані дії відповідача протиправними та вчиненими з неправильним застосуванням норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до порушення конституційного права позивача на належний соціальний захист, а тому вважає, що заявлені ним позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі та призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05 вересня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач 29.11.2022 звернувся із заявою з питання зарахувати період роботи з 15.08.2019 по 15.06.2020 в ПАТ “Інгулецький гірничо- збагачувальний комбінат” та рішенням від 02.01.2023 за №37-31720/Б-01/8-0400/23 орган Пенсійного фонду повідомив позивача про неможливість зарахування періоду роботи з 15.08.2019 по 15.06.2020. Так, відповідно до Рішення про відмову в призначенні пенсії 02.01.2023 за №37-31720/Б- 01/8-0400/23 до пільгового стажу за Списком №1 неможливо зарахувати період роботи згідно довідки №535 від 28.09.2020 ПАТ “Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат” з 15.08.2019 по 15.06.2020, оскільки атестація робочих місць була проведена 14.08.2014 (наказ №557) та наступна 16.06.2020 (наказ №560), тобто наявна перерва між атестаціями робочих місць за умовами праці від 14.08.2014 №557 та від 16.06.2020 №560. В трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1, а саме: не зазначено про характер виконуваної роботи, про зайнятість на роботах повний робочий день, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи, відсутня інформація про проведення атестації робочих місць. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в межах своїх повноважень, розглядає питання щодо наявності/відсутності права на призначення пенсії виключно на підставі пред'явлених заявником документів і не може встановлювати на власний розсуд чи відноситься певний період роботи особи на підприємстві до робіт зі шкідливими умовами праці чи ні. Органом Пенсійного фонду України не ставиться під сумнів сам факт роботи позивача на вищевказаних підприємствах, проте наявність лише факту роботи на підприємстві недостатнім для підтвердження права на пільгову пенсію за Списком №1

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Суд встановив, що ОСОБА_1 з 29.06.1989 р. та по теперішній час працює в ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» в тому числі і в період з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр, що підтверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_1 , копія якої міститься в матеріалах справи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачеві призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 29.11.2011 р., у зв'язку із чим останній перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Таким чином, ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером.

Відповідно до розрахунку стажу форми РС-право від 03.02.2022 р., страховий стаж ОСОБА_1 з урахуванням перетину періодів становить 33 роки 3 місяці 11 днів, крім того додаткові роки за Списком №1 - 26 років, всього до розрахунку 59 років 3 місяці 11 днів.

29 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача зі зверненням, в якому, зокрема, просив надати письмову відповідь з якої причини не зараховано пільговий стаж за Списком №1 за період роботи з 09.07.2019 р. по 15.06.2020 р. в якості машиніста екскаватора в кар'єрі 6 розряду, зайнятий повний робочий день в кар'єрі, цеху Кар'єр ІНГЗК.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 02.01.2023 р. за №37-31720/Б-01/8-0400/23 повідомило позивача, зокрема, про те, що враховуючи той факт, що атестацію робочих місць підприємством було проведено 14.08.2014 р. (наказ №557) та наступну 16.06.2020 р. №560, зарахувати до пільгового стажу періоду роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. не має законних підстав, адже цей період не підтверджено атестацією робочих місць. Щодо зарахування до пільгового стажу періоду з 09.07.2019 р. по 14.08.2019 р., повідомили, що його пільговий стаж за 2019 рік враховано на підставі довідки від 28.09.2020 р. № 535 наданої ПАТ “Інгулецьким гірничо- збагачувальним комбінатом” по вибірці. У довідці зазначено, що протягом 2019 років заявник відпрацював за Списком №1 по виборці - 6 місяців 8 днів.

Незгода позивача з відмовою відповідача у зарахуванні вищевказаного періоду роботи до його пільгового стажу та здійснення відповідного перерахунку його пенсії у належному розмірі стала підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зважає на таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Абзацом другим пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Так, частиною першою статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до вимог абз.6 ч.3 ст.24 Закону Закону №1058-IV, за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною 4 ст. 24 Закону Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до пп.1) п.2 ст.114 Закону Закону №1058-IV зазначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої ст.26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

За змістом приписів абз.1-4 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно з абз.5 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Абзацом 6 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно зі статтею 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Абзацом 5 пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), встановлено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абз.1 п.4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Абзацом 1 пункту 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Як встановлено судом, спір між сторонами виник щодо не зарахування відповідачем до пільгового страхового стажу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 періоду його роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020р. в ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр, оскільки цей період не підтверджено атестацією робочих місць.

За приписами п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за №1451/11731 (далі Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Згідно з приписами статті 62 Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991р. №1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. №637.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637).

Відповідно до п.1, п.2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Так, у разі якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №439/1148/17.

Так, з трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , копія якої міститься в матеріалах справи, слідує, що останній з 29.06.1989р .та по теперішній час працює в ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», в тому числі і в період з 09.07.2019р. по 15.06.2020р. на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр.

Крім того, у вищевказаній трудовій книжці містяться наступні відомості:

- за результатами атестації робочих місць, за умовами праці підтвержено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 (наказ №557 від 14.08.2014р.);

- за результатами атестації робочих місць, за умовами праці підтвержено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 (наказ №560 від 16.06.2014р.).

Наказом ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» № 431 від 08.05.2020р. «Про підтвердження права на доплати, пільги та пільгове пенсійне забезпечення», з причини несвоєчасного завершення атестації робочих місць у ПрАТ «ІНГЗК» згідно наказу №15 від 04.01.2019 ПрАТ «ІНГЗК», з метою запобігання можливому порушеню конституційних прав працівників підприємства, збереження їх права на соціальний засист, у тому числі щодо гарантування можливості отримання пенсійного забезпечення на пільгових умовах у зв'язку з незмінністю докорінних умов і характеру праці, факторів виробничого середовища за професіями, визначеними в додатку до даного наказу в порівнянні з результатами раніше встаноленими в ході прведеної і затвердженої наказами №556 від 14.08.2014р., №557 від 14.08.2014р. АРМ за цими професіями, вважати підтвердженим право працівників на доплати, пільги та пільгове заезпечення за Списком №1 і Списком №2.

Додатком до № 431 від 08.05.2020р. передбачена також і посада позивача - машиніст екскаватору, зайнятий повний робочий день в кар'єрі (Список №1).

За змістом приписів п.1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року N442 (далі - Порядок №442), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно з п.2 Порядку №442 основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 4 Порядку №442 визначено, що атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Держпраці.

Відповідно до п.10 Порядку №442 результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При цьому, п.11 Порядку №442 (в редакції, що діяла в спірний період) передбачено, що контроль за якістю проведення атестації, правильністю застосування списків N 1 і 2 виробництв, робіт, професій посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації, покладається на органи Державної експертизи умов праці.

Пунктом 4.2 Порядку №383 визначено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Уразі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Крім того, з аналізу зазначених вище правових норм слідує, що обов'язок проведення атестації робочих місць законодавством покладено, у першу чергу, на керівників підприємств (роботодавців). Порушення цього обов'язку у формі не проведення або неякісного проведення призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є недопустимим у правовій державі.

Також, суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеної до Списку № 1, та по якій має бути проведена атестації робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації, не наділена будь-якими правами (повноваженнями, обов'язками) за наявності яких вона б мала можливість впливати на своєчасність проведення атестації робочих місць.

За таких обставин, суд вважає, що як факт проведення, так і своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Атестація має проводитися у передбачені п.4 Порядку №442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених п.4 Порядку №442 строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 16.09.2014р. у справі №21-307а14, а також Верховним Судом у постанові від 23.01.2018р. у справі №732/2003/14.

Довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №335 від 28.09.2020 р., видану ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» зазначено про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті (перетворений на ПрАТ, протокол №1 від 28.04.2016р.) в виробництві «Гірничі роботи» , по видобуванн руди з 01.02.2018 р. по теперешній час в якості машиніста екскаватора в кар'єрі Екскаваторна дільниця №1 Кар'єру, і був зайнятий в кар'єрі глибиною 150 м і нижче, що передбачено списком 1, розділом І підрозділом З, затвердженим постановою КМУ №461 від 24 06 2016р . Атестація робочого місця проведена: Наказ №557 від 14.08.2014р., Наказ №560 від 16.06.2020р. Додаткові відомості: в період з 14.08.2019р. по 29.02.2020 р. за Списком №1 відпрацьовано відповідно виборці: 2019р. -4 міс. 18 дн., 2020 р. - 2 міс. відповідно наказу №431 від 08.05.2020 р. «Про підтвердження права на доплати, пільги та пільгове пенсійне забезпечення».

Довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №116 від 05.04.2022 р., видану ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» зазначено про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті (перетворений на ПрАТ, протокол №1 від 28.04.2016р.) в виробництві «Гірничі роботи» , по видобуванн руди з 01.032.2020 р. по теперешній час в якості машиніста екскаватора в кар'єрі Екскаваторна дільниця №1 Кар'єру, і був зайнятий в кар'єрі глибиною 150 м і нижче, що передбачено списком 1, розділом І підрозділом З, затвердженим постановою КМУ №461 від 24 06 2016р . Атестація робочого місця проведена: Наказ №557 від 14.08.2014р., Наказ №560 від 16.06.2020р. Додаткові відомості: в період з 01.06.2020р. по 15.06.2020 р. за Списком №1 відпрацьовано відповідно виборці: 2020 р. - 3 міс. 15 дн. відповідно наказу №431 від 08.05.2020 р. «Про підтвердження права на доплати, пільги та пільгове пенсійне забезпечення».

Таким чином, вищеозначеними доказами у їх сукупності підтверджено характер роботи і стажу, який дає позивачу право на зарахування до пільгового стажу за Списком №1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр.

Одже, суд доходить висновку, що відмова відповідача, оформлена листом від 02.01.2023р. за №37-31720/Б-01/8-0400/23, зарахувати позивачеві до його пільгового стажу період роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр є протиправною.

Разом з цим, вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому не може бути скасований. Відтак, суд обирає більш належний спосіб захисту та визнає протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні відповідних поріодів роботи позивача до його пільгового стажу.

Зважаючи на встановлення судом протиправності відмови відповідача зарахувати позивачеві до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр, з метою відновлення вказаного порушеного права позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр, та про задоволення позовних вимог в цій частині.

Крім того, позивач просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, нарахувати та виплатити йому суму недоплати по щомісячних пенсійних виплатах за період із дати звернення за перерахунком пенсії по дату винесення судового рішення, яка виникла у зв'язку з неповним перерахунком призначеної йому пенсії внаслідок неправомірного рішення відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці періоду його роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №3 цеху Кар'єр «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату».

Доказів звернення із заявою про перерахунок пенсії у жовтні 2020 р., чи у травні 2022 р. матеріали справи не містять.

Проте, суд встановив, що 29.11.2022 року позивач звернувся до відповідача зі зверненням, в якому, зокрема, просив зарахувати пільговий стаж за Списком №1 за період роботи з 09.07.2019 р. по 15.06.2020 р. в якості машиніста екскаватора в кар'єрі 6 розряду, зайнятий повний робочий день в кар'єрі, цеху Кар'єр ІНГЗК.

Таким чином, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити вимоги позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з моменту звернення позивача, а саме: з 29.11.2022 р., з урахуванням виплачених сум, а в іншій частині позовних вимог - відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вищевикладене та зважаючи на часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 1073,60 грн. підлягають відшкодуванню на користь останнього, шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області коштів у розмірі 715,73 грн.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 КАС України суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 з 15.08.2019 р. по 15.06.2020 р. в Приватному акціонерному товаристві «Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату» на посаді машиніста екскаватору, зайнятого повний робочий день в кар'єрі, екскаваторної дільниці №1 цеху Кар'єр.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 29.11.2022 р., з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 715,73грн. (сімсот п'ятнадцять гривень 73 копійки).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко