СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7353/23
ун. № 759/23446/23
11 грудня 2023 року м. Київ
Слідча суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУ НП у м. Києві майора поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 та подане в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2023 за № 42023102080000027, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,
Слідчий СВ Святошинського УП ГУ НП у м. Києві майора поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді із клопотанням, яке погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 та подане в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2023 за № 42023102080000027, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з метою вилучення їх в копіях: 1) інформацію про замовника, учасників, процедуру та предмет закупівлі; 2) документацію щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником; 3) інформацію щодо висунутих вимог учасникам закупівлі про усунення невідповідностей; 4) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем, а також укладений договір з додатками; 5) документи, які подані учасниками, що вимагаються замовником у тендерній документації; 6) зазначити ІР-адреси, дати та час, з яких подавалися пропозиції та документація учасниками закупівлі. Тимчасовий доступ до речей та документів надати прокурору, слідчому СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві майору поліції ОСОБА_3 та/або уповноваженій особі за його дорученням.
Дане клопотання слідчий мотивує тим, що СВ Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2023 за № 42023102080000027, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Так, досудовим розслідуванням встановлено, що посадовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) шляхом проведення тендерів укладено договори надання охоронних послуг з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
У той же час, за наявною інформацією, вказана охоронна компанія фактично імітує надання охоронних послуг, не має у штаті достатньої кількості охоронців для виконання умов договорів та залучає до чергувань сторонніх непрацевлаштованих осіб без відповідної кваліфікації.
Так, 02.01.2023 а результатами відкритих торгів між Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - Замовник або КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») в особі начальника служби безпеки та надзвичайних ситуацій ОСОБА_5 , який діє на підставі Довіреності від 19.12.2022 № 06-5/126, з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - Виконавець або ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») в особі директора ОСОБА_6 укладено договір № 53.23-1 (далі - Договір).
Відповідно до умов договору Виконавець зобов'язується надати Замовникові послуги, зазначені в п.1.2, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги. Найменування послуг: Охорона об'єктів Борщагівської лінії швидкісного трамваю КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код НОМЕР_4 за ДК 021:2015 «Охоронні послуги», згідно з технічними вимогами, що визначені в Додатку №3 до цього договору, і є його невід'ємною частиною. Виконавець надає послуги власними силами та засобами з власних матеріалів, вартість, яких входить в ціну надання послуг. Мета надання послуг: якісне забезпечення безпеки об'єктів, майна та працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Згідно з п. 4.1 сума цього договору (ціна договору) визначається згідно з специфікацією (Додаток №1) та згідно розрахунку вартості послуг одного охоронника людино/годин (Додаток №4), що є невід'ємною частиною цього договору і становить 22 092 720,00 грн. (двадцять два мільйони дев'яносто дві тисячі сімсот двадцять гривень 00 копійок) без ПДВ.
Відповідно до п. 4.5 оплата за надані послуги здійснюється щомісячно згідно виставленого рахунку Виконавця протягом 30 (тридцяти) робочих днів після підписання сторонами акту наданих послуг, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Виконавця. Сторони підписують акт наданих послуг не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним місяцем. Термін надання послуг: з 1 січня по 31 грудня 2023 року.
Згідно п. 5.2 місце надання послуг та графік роботи постів: система охорони та дислокація постів із зазначенням місцезнаходження об'єктів охорони, кількістю постів та графік роботи постів, зазначається у Додатку №2 до цього договору, що є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 6.1.2 Замовник має право контролювати хід, якість та обсяги надання послуг у строки, встановлені договором шляхом гласних та негласних перевірок.
Згідно з п. 6.4.2 Виконавець зобов'язаний забезпечити надання послуг, якість яких відповідає вимогам, встановленим розділом 2 цього договору.
Також, відповідно до п. 6.4.4 Виконавець зобов'язаний своїми силами та за власний рахунок усунити допущені під час надання послуг за цим договором недоліки, які містять відступи від умов договору.
Відповідно до п. 6.4.15 Виконавець зобов'язаний залучати до охорони об'єктів Замовника виключно дієздатних громадян України не молодше 18-річного віку, які пройшли відповідне професійне навчання або професійну підготовку, уклали трудовий договір із Виконавцем, та подали документи щодо стану здоров'я, відсутності непогашеної чи не знятої судимості.
Згідно з вимогами ст. 10 Закону України «Про охоронну діяльність» під час організації та здійснення охоронної діяльності забороняється: 1) придбавати та використовувати майно, визначене законодавством для виключного використання військовими формуваннями та правоохоронними органами; 2) використовувати ознаки належності (елементи символіки, формений одяг тощо) до ІНФОРМАЦІЯ_4 , Служби безпеки України, ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та інших військових формувань, правоохоронних, природоохоронних і контролюючих чи інших органів виконавчої влади, їх спеціальних підрозділів, у тому числі в назві суб'єкта охоронної діяльності, на одязі, транспорті реагування, будівлях, у документації; 3) створювати перешкоди чи заважати діяльності представників правоохоронних та інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, а також громадянам у здійсненні ними повноважень, наданих їм законами та іншими нормативно-правовими актами; 4) розголошувати відомості про вжиті заходи щодо організації та здійснення охоронної діяльності, а також інформацію з обмеженим доступом та інформацію про особу, яка охороняється, що стали відомі у зв'язку із здійсненням охоронної діяльності, крім випадків, передбачених законодавством; 5) приховувати факти про кримінальні правопорушення, що вчиняються або готуються, незалежно від інтересів замовника послуг з охорони; 6) охороняти фізичну особу, яка вчиняє кримінальне або адміністративне правопорушення або намагається їх вчинити; 7) здійснювати дії, що посягають на права, свободи та власність фізичних осіб, а також ставлять під загрозу їх життя та здоров'я, честь, гідність і ділову репутацію; 8) використовувати засоби радіозв'язку без наявності дозволу на їх використання на наданих радіочастотах; 9) здійснювати заходи, що належать до оперативно-розшукових відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»; 10) залучати до охоронних заходів осіб, які не подали документів, необхідних для влаштування на роботу, або не відповідають кваліфікаційним вимогам; 11) брати участь у виконанні судових рішень під час виконавчого провадження; 12) вдаватися до дій, спрямованих на силове протистояння між персоналом охорони різних суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охоронну діяльність» персоналом охорони можуть бути дієздатні громадяни України, які досягли 18-річного віку, пройшли відповідне навчання або професійну підготовку, уклали трудовий договір із суб'єктом господарювання та подали документи, що вони: 1) не перебувають на обліку в органах охорони здоров'я з приводу психічної хвороби, алкоголізму чи наркоманії; 2) не мають непогашеної чи незнятої судимості за скоєння умисних кримінальних правопорушень; 3) не мають обмежень, встановлених судом щодо виконання покладених на них функціональних обов'язків; 4) не мають обмежень за станом здоров'я для виконання функціональних обов'язків; 5) зареєстровані за місцем проживання в установленому законодавством порядку. Фахівець з організації заходів охорони та працівники, задіяні до роботи на пункті централізованого спостереження, повинні відповідати вимогам частини першої цієї статті, мати рівень освіти, визначений ліцензійними умовами, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і в установлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, терміни та порядку підвищувати рівень кваліфікації. Персонал охорони виконує функції з охорони майна за обов'язкової наявності на його одязі ознак належності до відповідного суб'єкта охоронної діяльності згідно з його статутними документами. Персонал охорони під час виконання функціональних обов'язків повинен мати при собі посвідчення з підписом керівника суб'єкта охоронної діяльності, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові особи, яка належить до персоналу охорони, дата видачі і термін дії посвідчення та міститься фотокартка особи, якій видано посвідчення. Суб'єкт охоронної діяльності зобов'язаний забезпечувати дотримання законодавства в організації та функціонуванні охорони, прийомі на роботу персоналу охорони, в організації правил носіння відповідного одягу та розпізнавальних знаків, а також в оснащенні засобами оборони та індивідуального захисту. Працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється суб'єктом охоронної діяльності згідно з чинним законодавством виходячи з кількості штатних працівників, не задіяних безпосередньо у виконанні заходів охорони.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Вимогами п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Таким чином, у ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів та їх вилученні у Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) щодо проведення тендеру (ідент. UA-2022-11-18-003308-a) через електронну систему державних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_7 , а саме: інформацію про замовника, учасників, процедуру та предмет закупівлі; документацію щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником; інформацію щодо висунутих вимог учасникам закупівлі про усунення невідповідностей; повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем, а також укладений договір з додатками; документи, які подані учасниками, що вимагаються замовником у тендерній документації; зазначити ІР-адреси, дати та час, з яких подавалися пропозиції та документація учасниками закупівлі.
Вказані документи можуть перебувати у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », юридична адреса: АДРЕСА_1 , оскільки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » разом з електронною системою Prozorro належать державі Україна та підпорядковуються Кабінету Міністрів України.
Надання тимчасового доступу до вказаних документів необхідне для встановлення важливих обставин кримінальних правопорушень, зокрема кількості працівників, які перебували у штаті даного підприємства впродовж 2022-2023 років з метою з'ясування того, чи мало можливість зазначене підприємство фактично надавати послуги з охорони об'єктів, які зазначені в договорі від 02.01.2023 № 53.23-1.
Вказані документи можуть бути доказами обставин неможливості фактичного надання послуг підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за договором від 02.01.2023 № 53.23-1. Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, не видається можливим, оскільки зазначені документи перебувають виключно у володінні зазначеного підприємства.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів та можливість вилучити їх в копіях.
У судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності. Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю підтримує у повному обсязі.
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання, долучені до нього матеріали, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, зокрема, оперативну інформацію (а. 13, 14, 15, 16-17), копію договору з додатками № 53.23.-1 від 02.01.2023 (а. 18-23, 24, 25, 26-27, 28), а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (а. 7-8), суддя дійшла до таких висновків.
Під час судового розгляду встановлено, що СВ Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2023 за № 42023102080000027, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України (а. 7-8).
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачених ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України.
Як встановлено у судовому засіданні клопотання відповідає вимогам, передбачених ч. 2 ст. 160 КПК України.
Також слідча суддя дійшла до висновку про те, що слідчий у своєму клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів довів наявність підстав вважати, що документи, які знаходяться у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для повного, всебічного досудового розслідування, встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Крім того, клопотання у частині надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документі прокурору, уповноваженій особі за дорученням, задоволенню не підлягає, оскільки клопотання у цій частині є необґрунтованим.
Оцінивши потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи, та приймаючи до уваги, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, є виправданим, оскільки має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, іншим способом їх встановити неможливо, слідча суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 131, 132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, слідча суддя,
Клопотання слідчого - задовольнити частково.
Надати дозвіл слідчому СВ Святошинського УП ГУ НП в м. Києві майору поліції ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , щодо проведення тендеру - ідент. UA-2022-11-18-003308-a з метою вилучення їх в копіях:
1) інформацію про замовника, учасників, процедуру та предмет закупівлі;
2) документацію щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником;
3) інформацію щодо висунутих вимог учасникам закупівлі про усунення невідповідностей;
4) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем, а також укладений договір з додатками;
5) документи, які подані учасниками, що вимагаються замовником у тендерній документації;
6) зазначити ІР-адреси, дати та час, з яких подавалися пропозиції та документація учасниками закупівлі.
В іншій частині у задоволенні клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Роз'яснити, особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Особа, яка зазначена в даній ухвалі слідчого судді, як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених речей і документів вказаній особі за умови пред'явлення копії цього судового рішення.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, або ж на вимогу останнього залишено копію вилучених документів.
У разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_1