ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 33/803/2574/23 Справа № 208/7338/23 Суддя у 1-й інстанції - Ізотов В. М. Суддя у 2-й інстанції - Іванченко О. Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року м. Дніпро
Суддя Судової палати у кримінальних справах Дніпровського апеляційного суду Іванченко О.Ю., у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро розглянувши апеляційну скаргу особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 жовтня 2023 року в справі про адміністративне правопорушення, якою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Вказаною постановою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами, строком на 1 (один) рік.
Стягнуто зі ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536,80 гривень на користь держави.
Судом першої інстанції встановлено, що 30 червня 2023 р. приблизно о 10:15 год. особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Daewoo Sens» н.з. НОМЕР_1 у м. Кам'янське по пр. Свободи, 2 у стані наркотичного сп'яніння, що встановлено висновком КНП КМР «МЛ № 1» № 337/1, чим водій ОСОБА_1 порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.9. Правил дорожнього руху.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду скасувати та закрити провадження за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вважає вказану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
На думку апелянта, суд першої інстанції прийшов передчасного висновку.
Вказує, що працівники поліції зупинили його автомобіль безпідставно, причину зупинки не повідомили, почали стверджувати, що поведінка ОСОБА_1 не відповідає обстановці.
Вважає, що працівник поліції ОСОБА_2 в порушення п. 6,7 розділу 1 Інструкції не провів огляд водія на місці зупинки зі складанням акту такого огляду, направлення на місці зупинки не було виписане, так в матеріалах справи відсутнє.
Крім того, апелянт вказує, що лабораторні дослідженні які були проведенні, повинні були встановити кількісне визначення вмісту наркотичного засобу в сечі ОСОБА_1 . Однак у висновку не було зазначено кількісного визначення наркотичного засобу.
Вказує, що огляд ОСОБА_1 було проведено у медичному закладі 30.06.2023, акт медичного огляду особи, що керує транспортним засобом з метою виявлення стану сп'яніння №337 складено о 13-45 04.07.2023, висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 складено 04.07.2023 що є порушенням ч. 4 ст. 266 КУпАП, оскільки документи складені пізніше 2-х годин з моменту встановлення підстав для здійснення огляду у медичному закладі.
Будучи належним чином повідомлений про дату та час судового засідання особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання апеляційної інстанції не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надав.
Відповідно до приписів ч. 6 ст. 294 КУпАП, неявка належним чином повідомленої особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, не перешкоджає апеляційному розгляду.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи поданої апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Згідно з положеннями ст.ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Орган (посадова особа) приймає рішення на підставі досліджених доказів, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому положеннями статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Апеляційний суд вважає, що наведених вимог закону місцевим судом дотримано у повному обсязі.
Як вбачається з оскаржуваної постанови місцевий суд в повному обсязі виконав вимоги ст. 280 КУпАП, всебічно дослідив матеріали справи та обґрунтовано дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, пославшись у своїй постанові на досліджені під час судового розгляду належні та допустимі докази, зокрема на: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №256017 від 06.07.2023 року та висновок медичного огляду КНП КМР “МЛ№1” № 337/1 від 04.07.2023, відеозапис з бодікамери.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №256017 від 06.07.2023 року, складеного у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с.1) вбачається, що 30 червня 2023 р. приблизно о 10:15 год. особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Daewoo Sens» н.з. НОМЕР_1 у м. Кам'янське по пр. Свободи, 2 у стані наркотичного сп'яніння, що встановлено висновком КНП КМР «МЛ № 1» № 337/1, чим водій ОСОБА_1 порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.9. Правил дорожнього руху. Крім того зафіксовано, що було посвідчення водія не вилучалось, тимчасовий дозвіл на керування транспортним засобом не видавався. Протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 .
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 337/1 від 04.07.2023 року, проведеного черговим лікарем КНП КМР “МЛ№1” ОСОБА_3 , було встановлено, що водій ОСОБА_1 30.06.2023 о 10-50 годині перебував у стані наркотичного сп'яніння (метадон, амфетамін, або метамфетамін) Зазначений висновок містить необхідні реквізити та відповідає вимогам вищезазначеної Інструкції.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом підтверджується матеріалами справи, зокрема рапортом інспектора поліції, відповідно до якого 30.06.2023 під час несення служби у складі екіпажу КЛЕН-404, був зупинений автомобіль «Daewoo Sens» н.з. НОМЕР_1 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію». І саме як водію останньому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, який ним саме як водієм і був пройдений у КНП КМР “МЛ№1”. Будь-які дані про те, що ОСОБА_1 заперечував факт керування ним автомобілем в матеріалах справи відсутні, і апелянтом не надавалися.
Отже, зміст протоколу про адміністративне правопорушення та висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції інформації, узгоджуються із рапортом працівника поліції, та спростовують твердження сторони захисту про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, не перебував у стані наркотичного сп'яніння та працівниками патрульної поліції було порушено встановлений ст. 266 КУпАП та Інструкцією порядок направлення особи на огляд для встановлення стану сп'яніння.
Під час апеляційного розгляду було переглянуто здійснений поліцейським відеозапис процесуальних дій щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (а.с. 3), свідчить, що 30.06.2023 р. патруль поліції переслідує та зупиняє автомобіль «Daewoo Sens» н.з. НОМЕР_1 , який рухався у м. Кам'янське по пр. Свободи, за кермом автомобіля знаходився ОСОБА_1 , якому поліцейські вказали, що він позбавлений права керування транспортними засобами та порушував правила дорожнього руху, проти чого ОСОБА_1 , не заперечував. ОСОБА_1 мав нестійку, уривчасту ходу, поліцейські запропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, на що він погодився, проїхав з поліцейськими до закладу та здав аналіз сечі.
Згідно загальних положень, що містяться у п. 1.1. ПДР України, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п.2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як зазначено у п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п.п.1,2 розділу 1 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі- Інструкція), затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 за №1413/27858, ця Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Порядок проходження огляду на стан сп'яніння на національному рівні закріплений у КУпАП, розділі ІХ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (затверджена наказом МВС 07.11.2015 №1395, зареєстрована в Мінюсті України 10.11.2015 №1408/27853), розділах І-ІІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (затверджена спільним наказом МВС та МОЗ 09.11.2015 №1452/735 та зареєстрована в Мінюсті України 11.11.2015 за № 1413/27858) і «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (затверджений постановою КМУ 17.12.2008 №1103, з наступними змінами).
За приписами частини 2, 3, 4 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Матеріали справи свідчать про те, що працівниками патрульної поліції було дотримано процедуру проведення огляду на визначення перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані наркотичного сп'яніння, адже ОСОБА_1 погодився та у подальшому пройшов огляд на стан сп'яніння у відповідному закладі охорони здоров'я.
Пунктом 22 Інструкції, що кореспондується з приписами ч. 5, 6 ст. 266 КУпАП, встановлюється, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Отже, на переконання апеляційного суду, лише недотримання визначеної пунктами 1-21 Інструкції процедури проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів, тягнуть за собою передбачені п.22 цієї Інструкції наслідки.
Натомість, в під час апеляційного розгляду стороною захисту не доведено та апеляційним судом не встановлено будь-яких порушень визначеної Розділом III Інструкції процедури проведення огляду водія ОСОБА_1 на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів.
Тому підстав для визнання недопустимим доказом медичного висновку №377/1 від04.07.2023 року щодо стану сп'яніння водія ОСОБА_1 апеляційний суд не вбачає.
При цьому, сам факт проходження ОСОБА_1 медичного огляду на стан сп'яніння не заперечується в апеляційній скарзі, а факт його керування транспортним засобом за обставин, встановлених рішенням суду першої інстанції, доводиться дослідженими судом належними, допустимими та достатніми доказами у їх сукупності.
Доводи апеляційної скарги з приводу незаконної зупинки, спростовується дослідженим у судовому засіданні відеозаписом, з якого вбачається (запис № 20230701063054000130), що поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що той був позбавлений права керування транспортними засобами та порушував ПДР, з чим водій ОСОБА_1 погодився.
У суді першої інстанції був допитаний лікар ОСОБА_3 який вказав, що висновок про стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 був складений одразу після отримання даних лабораторного дослідження сечі ОСОБА_1 , відповідно, протокол про адміністративне правопорушення був складений поліцейськими після підтвердження даних про стан водія, а тому доводи апеляційної скарги на невиправдані затримки у складенні документів є недоречними.
Крім того, лікар ОСОБА_3 пояснив, що стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 був викликаний метадоном, амфетаміном, або метамфетаміном, ці речовини могли бути виготовлені кустарно та спричиняли саме наркотичне сп'яніння, тому посилання порушника на вживання лікарського засобу «Гідазепам», який міг вплинути на результати огляду, є неправдивими.
Диспозиція ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність саме за керування транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, речовина, яка викликала такий стан, не має юридичного значення, тому детальне з'ясування, що саме вживав ОСОБА_1 - метадон, амфетамін, або метамфетамін не потрібне.
Таким чином, на переконання апеляційного суду, досліджені та покладені в основу рішення суду першої інстанції докази, які були перевірені під час апеляційного розгляду, є належними та допустимими доказами по справі у розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки складені уповноваженими особами, відповідно до процедури їх збирання та у своїй сукупності підтверджують фактичні обставини справи.
Всі інші доводи апеляційної скарги сторони захисту судом апеляційної інстанції оцінюються критично, оскільки наявними в матеріалах справи доказами не підтверджуються, мають формальний характер та спрямовані на ухилення ОСОБА_1 від відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Таким чином, на переконання апеляційного суду, суд першої інстанції, дотримуючись принципу неупередженості та об'єктивності, з дотриманням вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, дав належну оцінку наявним у справі доказам у їх сукупності та дійшов обґрунтованих висновків про доведеність вини ОСОБА_1 «поза будь-яким розумним сумнівом» у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому підстав для закриття провадження у справі, визначених п. 1 ст. 247 КУпАП, на чому наполягає сторона захисту, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Апеляційний суд вважає, що суддею місцевого суду при постановленні рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та при накладенні на винну особу адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, у повній мірі враховані загальні принципи та правила накладення стягнення, передбачені ст. 23 та ст.ст. 33-35 КУпАП, а також враховано підвищений рівень суспільної небезпеки скоєного винною особою адміністративного правопорушення.
Підсумовуючи вищенаведене апеляційний суд дійшов висновків, що доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, а постанова судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 жовтня 2023 року є законною, обґрунтованою та належним чином мотивованою, підстав для її зміни або скасування не вбачається.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - залишити без задоволення.
Постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 жовтня 2023 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, та оскарженню не підлягає.
Суддя Дніпровського
апеляційного суду О.Ю. Іванченко