ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 рокусправа № 380/11182/23
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (місцезнаходження: 54020,м. Миколаїв, вул. Морехідна,1, код ЄДРПОУ 13844159) в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням заробітних плат за період з 01.11.1990 по 31.10.1995; безпідставного включення в розрахунок розміру пенсії періоду з 01.01.1996 по 31.05.1996; невірного визначення періоду страхового стажу для обчислення пенсії; невірного визначення періоду страхового стажу який виключається при обчисленні пенсії; невірного застосування розміру середньої заробітної плати по Україні за 1988 та 1989 роки при обчисленні пенсії; застосування обмеження заробітної плати 5,6 розмірами середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на загальних умовах з 10.08.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії (за віком на пільгових умовах) з урахуванням: заробітних плат за період з 01.11.1990 по 31.10.1995 (на підставі довідок виданих «Койденским филиалом Мезенского райпо Архангельской области» №28 від 08.11.2017, №5 від 26.10.2021, №1 від 18.01.2022); вірного визначення періоду страхового стажу для обчислення пенсії, а саме включення до нього періодів з 01.01.1986 по 31.05.1986, з 01.05.2008 по 30.09.2008 та виключення періоду з 01.01.1996 по 31.05.1996; вірного визначення періоду страхового стажу який виключається при обчисленні пенсії, а саме наступних 35 місяців: з 01.11.2000 по 31.08.2002 (22 місяці) та з 01.12.2015 по 31.12.2016 (13 місяців); вірного застосування розміру середньої заробітної плати по Україні за 1988 та 1989 роки при обчисленні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах без застосування обмеження заробітної плати 5,6 розмірами середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на загальних умовах з 10.08.2021 з відповідним перерахунком призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх заробітних плат за весь період трудової діяльності, включаючи період з 01.11.1990 по 31.10.1995 (за період роботи до 01.01.1992 проводити з врахуванням північних надбавок і районних коефіцієнтів на підставі довідок виданих «Койденским филиалом Мезенского райпо Архангельской области» №28 від 08.11.2017, №5 від 26.10.2021, №1 від 18.01.2022) та страхового стажу 35 років 10 місяців 12 днів (430 місяців) визначеного судом (рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 (справа№ 1340/5759/18)). Перерахунок призначення пенсії та її виплату здійснити з 10.08.2021 з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо винесення рішення про відмову в перерахунку пенсії від 08.12.2021;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії від 08.12.2021.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що після того, як йому виповнилося 60 років 10.08.2021, відповідно до п. 3 ст. 45, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону), п. 2.8 абз. 3 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» (далі - Порядок 22-1), позивач звернувся до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про переведення його пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію за віком на загальних умовах і про проведення перерахунку пенсії з врахуванням періоду роботи (заробітної плати) з 1991 по 1996 рік. Однак, 22.12.2021 позивач отримав рішення про відмову в перерахунку пенсії від 08.12.2021. Вказує, що в рішенні від 08.12.2021 єдиною причиною відмови в перерахунку пенсії вказано, що в довідці №5 від 26.10.2021, виданої Койденським філіалом Мезенеького районного споживчого товариства с. Койда Мезенського району Архангельської області, отриманої на запит Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, зазначено, що суми вказані з врахуванням північних надбавок і районних коефіцієнтів. Оскільки Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова не бажало отримувати довідку про заробітну плату за 1992-1996 роки без врахування північних надбавок і районних коефіцієнтів, він самостійно її отримав (довідка Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022) та її належним чином завірену копію 29.12.2022 надав до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова.
Позивач також зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області невірно проведено перерахунок його пенсії. Всупереч положенням ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач при нарахуванні йому пенсії протиправно врахував 55 календарних місяців страхового стажу підряд (з 01.06.1986 по 31.12.1990) та 5 місяців (з 01.01.1996 по 31.05.1996) в які він взагалі не працював.
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно не враховано заробітну плату з травень-вересень 2008 року (з 01.05.2008 по 30.09.2009) та невірно враховано заробітну плату за квітень 2008 року (враховано лише 5 днів, а повинно бути враховано 19 днів і заробітна плата за ці дні).
Крім цього позивач зазначає, що при розрахунку розміру пенсії Личаківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Львова застосовуються обмеження заробітної плати 5,6 розмірами середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум (ст. 41 Закону), що є незаконним оскільки погіршує його становище. З урахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою від 29.05.2023 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою судді від 25.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 16.08.2023 подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що обчислення розміру пенсії із заробітної плати з врахуванням районних коефіцієнтів проводиться за період роботи до 01.01.1992. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, який вступив в дію з 01.01.1992, не передбачено врахування районних коефіцієнтів та північних надбавок при обчисленні заробітку для розрахунку пенсії. Зазначає, що в довідці від 26.10.2021 № 5, виданої Койденським філіалом Пензенського районного споживчого товариства с. Койда Пензенського району Архангельської області, долученої до заяви, зазначено, що суми вказані з врахуванням північних надбавок та районних коефіцієнтів.
Вказує, що позивачу призначена пенсія за віком з 22.10.2018 (розпорядження №134650005171 від 27.05.2019) відповідно до Закону №1058 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі № 1340/5759/18, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (в особі Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 10 Управління застосування пенсійного законодавства) зарахувати ОСОБА_1 до пільгового обчислення стажу період навчання з 01 вересня 1978 року по 05 жовтня 1983 року, період роботи з 21 листопада 1983 року по 04 березня 1986 року та з 29 березня 1986 року по 20 грудня 1995 року в трудовий стаж, зароблений в районах Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (в особі Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №10 управління застосування пенсійного законодавства) призначити пенсію ОСОБА_1 за віком урахуванням пільгового обчислення стажу з 22 жовтня 2018 року.
Згідно з наявними у матеріалах пенсійної справи від 08.11.2017 № 107 довідками, зокрема довідкою, виданою СВК РК «Визволення» за період з червня 1986 року по березень 1990 року та довідкою від 08.11.2017 №28, виданою Койденським філіалом Мезенського районного споживчого товариства за період з березня 1990 року по жовтень 1995 року, для обчислення пенсії відповідно до ст. 40 Закону №1058 та Угоди враховано заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період до 01.01.1991 та період роботи в Україні, а саме період роботи з 01.06.1986 по 31.12.1990, з 01.01.1996 по 31.05.1996 та з 01.07.2000 по 31.12.2016 згідно з індивідуальними даними про застраховану особу. За період з січня по травень 1986 року довідка про заробітну плату відсутня. Відповідно до п. 1 ст. 40 Закону з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії виключеними оптимізацією є періоди з 01.01.1996 по 31.05.1996 - 5 місяців, з 01.07.2000 по 30.11.2001 - 17 місяців, з 01.12.2015 по 31.16.2016 - 13 місяців (період отримання допомоги по безробіттю) та неповні місяці: 03.2004, 04,2008, 10.2008-12.2008, 09.2014-10.2014 (7 місяців). Максимальна кількість до оптимізації згідно з страховим стажем позивача - 35 місяців, оскільки страховий стаж складає 35 років 10 місяців 12 днів та коефіцієнт стажу з урахуванням оцінки одного року роботи 1 % - 0,35833 (430 х 1 % /100 % х 12).
Крім цього зазначає, що оскільки ОСОБА_1 28.12.2022 звернувся з заявою в довільній формі, а не з заявою, яка передбачена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, то його заява розглядалася згідно з Законом України «Про звернення громадян». Тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області надано відповідь від 25.01.2023 за № 1862-21128/Р-52/9-1300/23 в якій вказано, що для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за період роботи з березня 1990 року по жовтень 1995 року, виданої Койденським філіалом Мензенського районного споживчого товариства с. Койда Мензенського району Архангельської області, необхідно звернутися з заявою відповідного зразка та документами. Звертає увагу, що рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області не приймалось.
Також вказує, що чинне законодавство встановлює обмеження щодо врахування при обчисленні розміру пенсії доходів, отриманих за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися страхові внески. Такі виплати враховуються в розмірі, який не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. З огляду на зазначене, при розрахунку розміру пенсії позивачу, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно застосовано коефіцієнт обмеження заробітної плати 5,6, що відповідає положенням п. 2 ст. 41 Закону № 1058.
Звертає увагу, що питання неврахування при здійсненні розрахунку пенсії північної надбавки було предметом розгляду Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, яка в постанові від 09.10.2019 у справі №489/5283/16-а дійшла висновку, що законодавством не передбачено право осіб на врахування до заробітку, з якого обчислюється пенсія, північної надбавки, яку отримували особи під час роботи в районах Крайньої Півночі. Просить відмовити в задоволенні позову.
Від позивача 25.10.2023 надійшла відповідь на відзив.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі №1340/5759/18 визнано неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (в особі Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №10 Управління застосування пенсійного законодавства) про відмову ОСОБА_1 в пільговому обчисленні стажу за період із 01 вересня 1978 року по 05 жовтня 1983 року, з 21 листопада 1983 року по 04 березня 1986 року та з 29 березня 1986 року по 20 грудня 1995 року з розрахунку один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі за один рік і шість місяців.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (в особі Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №10 Управління застосування пенсійного законодавства) зарахувати ОСОБА_1 до пільгового обчислення стажу за період навчання з 01 вересня 1978 року по 05 жовтня 1983 року та період роботи з 21 листопада 1983 року по 04 березня 1986 року, з 29 березня 1986 року по 20 грудня 1995 року в трудовий стаж, зароблений в районах Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (в особі Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №10 Управління застосування пенсійного законодавства) призначити пенсію ОСОБА_1 за віком з урахуванням пільгового обчислення стажу з 22 жовтня 2018 року.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 у справі №1340/5759/18 ОСОБА_1 з 22.10.2018 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 10.08.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії. В заяві вказав вид перерахунку: «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000». Крім цього, при призначенні пенсії просив виключити із підрахунку заробітної плати період визначений автоматично. Додатково до заяви серед інших документів долучив листа, в якому просив переглянути розрахунок його пенсії з врахуванням періоду роботи (заробітної плати) з 1991 року по 1996 рік. Перерахунок просив провести без обмежень сум заробітної плати, так як внески сплачувались із всієї суми заробітної плати. Відповідь на заяву просив надіслати на поштову адресу.
Посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 12.08.2021 сформовано запит № 1300-5213-10/71809 до пенсійного органу російської федерації щодо витребування довідки про заробітну плату ОСОБА_1 без врахування сум районного коефіцієнта і надбавки за роботу в районах Крайньої Півночі з одночасним проведенням зустрічної перевірки сум заробітної плати.
На вказаний запит 02.12.2021 за вхідним № 5298/10 надійшла відповідь, до якої долучено довідку №5 від 26.10.2021 про фактичну суму заробітку позивача за період з травня 1990 року по жовтень 1995 року, з включенням до цієї суми районного коефіцієнта і надбавки за роботу в районах Крайньої Півночі.
З урахуванням цієї довідки за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуто звернення позивача та прийнято рішення від 08.12.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії. В рішенні зазначено, що обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів проводиться за період роботи до 01.01.1992. Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 №1788-ХІІ, який вступив в дію з 01.01.1992, не передбачено врахування районних коефіцієнтів та північних надбавок при обчисленні заробітку для розрахунку пенсії.
Зі змісту довідки від 26.10.2021 № 5, виданої Койденським філіалом Пензенського районного споживчого товариства с. Койда Пензенського району Архангельської області, суд встановив, що при нарахуванні заробітної плати застосовувався коефіцієнт 1.4 та надбавка за роботу в районах Крайньої Півночі 1.8.
На запит позивача Койденським філіалом Мезенського райпо надіслано ОСОБА_1 довідку №1 від 18.01.2022, в якій зазначена заробітна плата позивача за період з 1990 року по 1995 року без врахування районного коефіцієнта і надбавки за роботу районах Крайньої Півночі.
Позивач 28.12.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії на підставі довідки Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022 з врахуванням заробітної плати з 1991 по 1996 рік. Крім цього просив не застосовувати обмеження заробітної плати 5,6 розмірами середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Листом №1862-21128/Р-52/8-1300/23 від 25.01.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області повідомлено позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Відповідач в листі роз'яснив, що для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за період роботи до липня 2000 року, виданої Койденським філіалом Мезенського райпо, позивачу необхідно звернутися з заявою встановленого взірця. Також зазначив, що обчислення розміру пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 08.11.2017 №28 та від 26.10.2021 № 5 можливе при наявності запису, що заробітна плата з 01.01.1992 нарахована без урахування районного коефіцієнту та північних надбавок.
Повідомив, що пенсія обчислена позивачу при загальному стажі 35 років 10 місяців 12 днів, в т. ч. стаж в районі Крайньої Півночі 17 років 1 місяць 9 днів (враховано до 24.12.2016, індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,35833). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, враховано за період роботи з 01.06.1986 по 31.12.1990, з 01.01.1996 по 31.05.1996 та з 01.07.2000 по 31.12.2016 за даними персоніфікованого обліку, визначений із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016, 2017 роки (5377,90 грн.), становить 11356,67 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,11173).
Розмір пенсійної виплати позивача з 22.10.2018 становив 4069,44 грн (11356,67 х 0,35833) та відповідно з 01.06.2019 розмір виплати не змінювався.
Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії за віком, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд враховує, що фактичними підставами звернення до суду з цим позовом є незгода позивача з відмовою відповідача у проведенні перерахунку його пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої ним за час роботи у «Мезенському райриболовпотребсоюзі».
Вирішуючи даний спір суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода від 13 березня 1992 року), яка була чинною та виконувалась державою Україна на момент первинного звернення позивача про перерахунок пенсії, закріплено принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
При цьому, метою Угоди від 13 березня 1992 року є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.
Статтею 5 Угоди від 13 березня 1992 року, встановлено, що вона розповсюджує свою дію на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держави-учасниць угод.
Згідно з частинами другою та третьою ст. 6 цієї Угоди, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються в трудовий стаж.
Тобто, цією Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при призначенні пенсії, а тому заробіток за такий період також підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Рішенням Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав №01-1/2-07 від 26 березня 2008 року визначено, що норма пункту 3 статті 6 Угоди від 13 березня 1992 року встановлює правило, згідно з яким розмір пенсії визначається із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу, і застосовується при первинному призначенні пенсії в державах-учасницях Угоди. Конкретні періоди роботи для визначення середнього заробітку (доходу) при призначенні пенсії передбачаються пенсійним законодавством кожної держави-учасниці цієї Угоди.
Статтею 3 Угоди від 13 березня 1992 року також передбачено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
Статтею 3 Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом рф про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі, та в місцевостях, які прирівняні до даних районів, в галузі пенсійного забезпечення від 15 січня 1993 року при призначенні пенсії у відповідності із статтею 1 цієї Тимчасової Угоди на території України, компетентні органи рф відшкодують витрати на виплату цієї пенсії у тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, починаючи з 1 січня 1991 року. У цьому випадку частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого у районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, обчислюється за нормами законодавства рф.
Аналогічні положення закріплені і в частині третій статті 96 Закону СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15 травня 1990 року № 1480-І, відповідно до якої при вибутті осіб, які проживають у районах, де до заробітної плати встановлено районні коефіцієнти, за межі районів Крайньої Півночі чи прирівняних до них районів, у райони, де коефіцієнт до заробітної плати не встановлено, пенсія за їх вибором обчислюється в такому ж порядку, але з виключенням з фактичного заробітку виплат за районними коефіцієнтами, або із заробітку, обчисленого відповідно до статей 76 та 78 цього Закону.
Щодо застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), слід зазначити наступне.
Відповідно до статті 66 Закону №1788-ХІІ, який введений в дію з 01 січня 1992 року, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)
Згідно зі статтею 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Пунктом 2статті 41 Закону № 1058-IV, визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), зокрема, отримувані особою до набрання чинності цим Законом (до 01 квітня 2004 року), у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), (до 01 липня 1998 року) - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Районний коефіцієнт - показник відносного збільшення заробітної плати з метою компенсації додаткових витрат і підвищених витрат праці, пов'язаних з виконанням роботи і проживанням в регіонах з важкими кліматичними умовами. В даний час районні коефіцієнти, розмір яких від 1,1 до 2,0, застосовуються до заробітної плати працівників, зайнятих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до них, районах Сибіру, Далекого Сходу, Уралу, північних регіонах європейської частини рф.
Тобто, такий коефіцієнт пов'язаний саме із проживанням та роботою особи на території, в тому числі, районів Крайньої Півночі.
При цьому суд звертає увагу, що Законом №1788-XII та Законом № 1058-IV, які були чинними в спірний період роботи позивача та на час призначення пенсії, не врегульовано питання включення до заробітної плати для обчислення пенсії північної надбавки та районного коефіцієнта.
Крім того, наведеними Законами регулюються питання включення заробітку за період страхового стажу, що є відмінним від трудового. Спірний період роботи позивача не є страховим в розумінні Закону №1058, оскільки набутий не на території України і внески сплачувалися не до системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування України, у зв'язку з чим правила щодо обчислення пенсії з урахуванням такого заробітку застосовуються з урахуванням двосторонньої міжнародної угоди, якою є Тимчасова Угода між Урядом України та Урядом російської федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі, та в місцевостях, які прирівняні до даних районів, в галузі пенсійного забезпечення від 15 січня 1993 року.
Крім того, питання неврахування при розрахунку пенсії північної надбавки було предметом розгляду Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, яка в постанові від 09 жовтня 2019 року у справі №489/5283/16-а дійшла висновку, що законодавством не передбачено право осіб на врахування до заробітку, з якого обчислюється пенсія, північної надбавки, яку отримували особи під час роботи в районах Крайньої Півночі. Факт сплати роботодавцем позивача страхових внесків з вказаних сум виплаченої надбавки в даному випадку жодного значення для вирішення спору не має.
Отже, при обчисленні пенсії не враховується заробіток до якого входить північна надбавка, яку отримували особи під час роботи в районах Крайньої Півночі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.02.2021 у справі №266/258/16-а.
Матеріалами справи, а саме копією трудової книжки позивача підтверджується та не заперечується відповідачем, що позивач в період з 15.03.1990 по 20.12.1995 працював в районі Крайньої Півночі в «Мезенському райриболовпотребсоюз» (Койденський рибкооп).
В ході судового розгляду судом встановлено, що позивач з метою проведення перерахунку призначеної пенсії подав відповідачу довідку про заробітну плату за період з березня 1990 року по листопад 1995 року №1 від 18.01.2022, виданої «Койденским филиалом Мезенского райпо Архангельской области».
Суд враховує, що відповідно до Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972, Закону СРСР від 15.05.1990 №1480-I "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" (далі - Закон № 1480-I) особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсії враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта та північної надбавки.
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
При цьому, статтею 78 діючого на той час Закону №1480-I було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески.
Відповідно до підпункту "д" пункту 15 Інструкції "Про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування", затвердженої Постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися процентні надбавки за роботу на Крайній Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а також районний та поправочний коефіцієнт.
Разом з тим, частиною третьою статті 96 Закону № 1480-I передбачено, що при вибутті таких осіб за межі районів Крайньої Півночі чи прирівняних до них районів, у райони, де коефіцієнт до заробітної плати не встановлений, пенсія за їх вибором обчислюється в такому ж порядку, але з виключенням з фактичного заробітку виплат за районними коефіцієнтами, або із заробітку, обчисленого відповідно до статей 76 та 78 цього Закону.
Відтак районний коефіцієнт за період роботи в районах Крайньої Півночі не може враховуватись при обчислені розміру пенсії в Україні.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.06.2018 у справі № 345/3172/17, від 26.09.2018 у справі № 671/86/15-а, від 28.02.2019 № 345/4316/16-а, від 30.05.2019 у справі № 48/2974/14-а, від 16.07.2019 № 348/1724/17, від 14.11.2019 № 348/1539/17 тощо.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонд України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Як встановлено судом, на підтвердження розміру заробітної плати, яку позивач отримував на вказаному підприємстві, таке підприємство видало відповідну довідку. Як свідчить зміст вказаної довідки, вона містять всю необхідну інформацію про заробітну плату позивача, із зазначенням підстав їх видачі, є чинною та недійсною не визнавалася.
Відповідачем з метою підтвердження відповідних відомостей про роботу позивача направлявся запит до російської федерації.
У відповідь на запит пенсійного органу надіслано довідку від 26.10.2021 №5 про розмір заробітної плати позивача з березня 1990 року по листопад 1995 року.
Встановлено, що дані про заробітну плату в довідці від 26.10.2021 №5 зазначено з врахуванням районного коефіцієнту.
Водночас, 18.01.2022 позивачем отримано довідку Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022, в якій зазначена заробітна плата без врахування районного коефіцієнта і надбавки за роботу районах Крайньої Півночі. Таку довідку позивачем було подано Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області, що не заперечується відповідачем.
Суд зазначає, що у цій довідці вказаний весь заробіток позивача з березня 1990 року по листопад 1995 року, зокрема з урахуванням північних надбавок та районних коефіцієнтів та без таких. Тобто, зміст довідки дозволяє врахувати заробіток позивача у спірний період помісячно для проведення перерахунку його пенсії.
Таким чином, на переконання суду, органом Пенсійного фонду безпідставно не враховано розмір заробітної плати позивача без урахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки за період його роботи у Койденського філіалі Мезенського райпо, починаючи з 01.01.1992 по 31.10.1995.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022, а тому порушене право позивача підлягає відновленню шляхом визнання протиправною бездіяльність щодо неврахування для перерахунку пенсії за віком довідки про заробітну плату Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022, без врахування районного коефіцієнта і надбавки за роботу районах Крайньої Півночі.
При цьому, суд також враховує, що частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною 4 стаття 45 Закону № 1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, оскільки позивачем заяву про перерахунок пенсії подано 28.12.2022, тобто після 15 числа, то перерахунок пенсії відповідач повинен вчинити з 01.01.2023.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії (за віком на пільгових умовах) з урахуванням вірного визначення періоду страхового стажу для обчислення пенсії, а саме включення до нього періодів з 01.01.1986 по 31.05.1986, з 01.05.2008 по 30.09.2008 та виключення періоду з 01.01.1996 по 31.05.1996; вірного визначення періоду страхового стажу який виключається при обчисленні пенсії, а саме наступних 35 місяців: з 01.11.2000 по 31.08.2002 (22 місяці) та з 01.12.2015 по 31.12.2016 (13 місяців), суд приходить до висновку про необґрунтованість таких, оскільки згідно з розрахунком страхового стажу відповідачем враховано такі періоди до страхового стажу позивача.
Крім цього, суд вважає за необхідне відмовити також у скасуванні рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії від 08.12.2021, оскільки довідка Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022 про заробітну плату позивача без врахування районного коефіцієнта і надбавки за роботу районах Крайньої Півночі, не була предметом розгляду під час прийняття спірного рішення.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах без застосування обмеження заробітної плати 5,6 розмірами середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає таке.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Отже, зазначені вимоги, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні ще не проведено, відтак такі задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно до задоволених позовних вимог необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідки Койденського філіалу Мезенського райпо №1 від 18.01.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79000, Львівська область, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2023, з врахуванням довідки про заробітну плату №1 від 18.01.2022, виданої Койденським філіалом Мезенського райпо за період з березня 1990 року по листопад 1995 року, без врахування районного коефіцієнта і надбавки за роботу районах Крайньої Півночі та з урахуванням попередньо виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан