ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2023 р. м. Житомир Справа № 906/375/23
Господарський суд Житомирської області у складі судді Прядко О.В.,
за участю секретаря судового засідання: Толстокарової І.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: Невисевич М.В., витяг з ЄДР;
від відповідача: Дяков С.М., витяг з ЄДР;
від третьої особи-1: Невисевич О.М., витяг з ЄДР;
від третьої особи-2: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Коростишівської районної спілки споживчих товариств
до Коростишівської міської ради
за участю у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо
предмета спору,
на стороні позивача: Підприємства Коростишівської райспоживспілки «КООПЕРАТИВНИЙ РИНОК»,
на стороні відповідача: Комунального підприємства «МІСЬКИЙ РИНОК» Коростишівської міської ради
про скасування рішення Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023
ВСТАНОВИВ:
Коростишівська районна спілка споживчих товариств звернулась до Господарського суду Житомирської області з позовом до Коростишівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Шевченка, 40 в м. Коростишеві та надання земельних ділянок у постійне користування».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Шевченка, 40 в м. Коростишеві та надання земельних ділянок у постійне користування» не відповідає вимогам ст.123 ЗК України, оскільки відповідач надав 12 новостворених земельних ділянок у постійне користування третій особі на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, тим самим порушивши встановлений порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам. Фактично Коростишівська міська рада на одному пленарному засіданні сесії 28.02.2023 та одним рішенням затвердила технічну документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, площею 1,2276 га кадастровий номер 1822510100:01:014:0189 на 26 окремих земельних ділянок та 12 із них відразу передала у постійне користування КП «Міський ринок». Приймаючи оскаржуване рішення, відповідач проігнорував факт наявності на земельних ділянках, наданих у постійне користування третій особі-2, цілісного майнового комплексу - Підприємства Коростишівської райспоживспілки «Кооперативний ринок», що на праві власності належить позивачу і перебуває в оперативному управлінні третьої особи-1; ні міська рада, ні її комунальне підприємство не мають жодної будівлі, споруди чи будь-яких інших об'єктів нерухомого майна на спірній земельній ділянці (т.1, а.с.1-4).
Ухвалою господарського суду від 27.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 19.04.2023.
11.04.2023 до суду від позивача надійшла заява №64 від 11.04.2023 про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Підприємства Коростишівської райспоживспілки «КООПЕРАТИВНИЙ РИНОК», на стороні відповідача Комунального підприємства «МІСЬКИЙ РИНОК» Коростишівської міської ради (т.1, а.с.86).
Ухвалою суду від 19.04.2023, зокрема, задоволено заяву позивача №64 від 11.04.2023 про залучення до участі у справі третіх осіб; продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 22.05.2023.
22.05.2023 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 22.05.2023, згідно з яким останній вважає позов безпідставним, необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не доведено порушення його прав прийнятим рішенням №655 від 28.02.2023; ст.123 ЗК України передбачає формування нових земельних ділянок за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проте земельна ділянка з кадастровим номером 1822510100:01:014:0189 по вул.Шевченка, 40 в м.Коростишеві не є новою, сформувалась і використовувалась як територія ринку багато років, документації із землеустрою на всю її територію виготовлялись попередніми землекористувачами. Проте, враховуючи той факт, що на даній земельній ділянці розташована велика кількість об'єктів нерухомого майна, яке перебуває у власності інших суб'єктів господарювання, деякі з них оформили правовстановлюючі документи на земельні ділянки під даними об'єктами нерухомого майна, інші оформили, але не внесли дані про земельні ділянки у єдину державну базу земельного кадастру, тому відповідно до постанови КМУ від 05.06.2019 №476 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України » були внесені зміни до рішення 99 сесії Коростишівської міської ради 7 скликання від 06.10.2020 №1147 «Про внесення змін до рішень Коростишівської міської ради» (пункт 5), яким виконавчому комітету було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки за адресою: м.Коростишів. вул.Шевченка, 40. Відповідач стверджує, що дотримався чинного земельного законодавства при прийнятті рішення щодо формування земельної ділянки за технічною документацією із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, а не за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки; встановлено, що спірна земельна ділянка є комунальною власністю і відповідно до ст.12 ЗК України перебуває у розпорядженні Коростишівської міської ради. Позивач помилково відносить асфальтобетонне покриття до майнового комплексу ринку, оскільки воно є складовою покриття земельної ділянки (т.1, а.с.98-172).
Ухвалою суду від 22.05.2023 продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод та відкладено підготовче засідання на 17.07.2023.
30.06.2023 до суду від відповідача надійшло клопотання про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву та про долучення доказів до матеріалів справи №03-26/1457 від 22.06.2023 (з додатками) (т.2, а.с.1-122).
У зв'язку з перебуванням судді Прядко О.В. у відпустці з 14.07.2023 по 17.07.2023, судове засідання у справі №906/375/23 17.07.2023 не проводилось, про що учасників повідомлено та складено телефонограму (т.2, а.с.124).
Ухвалою суду від 18.07.2023 призначено підготовче засідання на 07.08.2023.
Протокольною ухвалою суду від 07.08.2023 задоволено клопотання відповідача про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву та про долучення доказів до матеріалів справи №03-26/1457 від 22.06.2023.
Ухвалою суду від 07.08.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/375/23 до судового розгляду по суті на 20.09.2023.
У судовому засіданні 20.09.2023 було оголошено перерву до 28.09.2023.
28.09.2023 представник позивача у засіданні суду заявив клопотання про долучення доказів (т.2, а.с.147-149, 155-158).
Суд долучив подані представником позивача документи до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 28.09.2023 відкладено розгляд справи по суті на 30.11.2023.
Третя особа-2 повноважного представника в судове засідання не направила, про поважні причини неявки останнього суд не повідомила, правом подання письмових пояснень по суті спору не скористалася.
Відповідно до інформації з офіційного сайту АТ «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень, копію ухвали суду від 28.09.2023 з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи, надіслану на адресу КП «МІСЬКИЙ РИНОК» Коростишівської міської ради, вручено останньому 11.10.2023 (т.2, а.с.159).
З огляду на те, що явка учасників справи в судове засідання обов'язковою не визнавалась, а неявка представника третьої особи-2, належним чином повідомленої про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи, в матеріалах справи достатньо необхідних для встановлення обставин і вирішення спору по суті доказів, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу господарський суд розглядає справу за відсутності останнього за наявними матеріалами, відповідно ст.202 ГПК України.
Представники позивача і третьої особи-1 підтримали позовні вимоги, просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, заслухавши позиції та пояснення представників сторін і третьої особи-1, проаналізувавши вимоги законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.
За змістом ст.1 ГПК України, ст.ст.15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, звертаючись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу держаної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно з п. г) ч.3 ст.152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Статтею 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що в разі звернення з вимогами про визнання незаконним та скасування, зокрема, правового акта індивідуальної дії, виданого органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, встановленню та доведенню підлягають як обставини, що оскаржуваний акт суперечить актам цивільного законодавства (не відповідає законові), так і обставини, що цей акт порушує цивільні права або інтереси особи, яка звернулась із відповідними позовними вимогами, а метою захисту порушеного або оспорюваного права є відповідні наслідки у вигляді відновлення порушеного права або охоронюваного інтересу саме особи, яка звернулась за їх захистом. Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.06.2022 у справі №903/1173/15, від 09.11.2021 у справі №906/1388/20.
Отже підставами для визнання недійсним (незаконним) акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, і водночас порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Відповідно до рішення Конституційного суду України №18-рп/2004 від 01.12.2004 (справа №1-10/2004), поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «право», треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з положенням ч.ч.1,3 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).
Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
До виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належать, зокрема: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (ст.12 ЗК України).
Згідно з ч.ч.1, 10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Частинами 1, 2 ст.116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (ч.2 ст.123 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (ч.3 ст.123 ЗК України).
З аналізу наведеного слідує, що порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування за проектом землеустрою щодо її відведення передбачає визначену правову процедуру, яка включає взаємопов'язані, послідовні та спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у користування дії відповідних суб'єктів.
Згідно з ч.5 ст.79-1 ЗК України, формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
За змістом ч.ч.6, 7 ст.79-1 ЗК України, формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Верховний Суд у постанові від 09.05.2023 у справі № 910/2500/22 зазначив, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок є різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою виконання цієї документації.
Отже, надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта. Натомість, коли йдеться про формування земельної ділянки з частини вже сформованого земельного масиву, що має кадастровий номер, її відведення відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Рішенням Коростишівської міської ради №555 від 15.11.2022 «Про затвердження документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки в м. Коростишеві по вул. Шевченка, 40» вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 1,2276 га (кадастровий номер 1822510100:01:014:0189) Коростишівської міської ради для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ-03.07) (землі житлової та громадської забудови), що розташована за адресою: м. Коростишів, вул. Шевченка, 40; здійснити заходи щодо проведення державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку (т.1, а.с.37).
Рішенням Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023 «Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Шевченка, 40 в м. Коростишеві та надання земельних ділянок у постійне користування» вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,2276 га кадастровий номер 1822510100:01:014:0189 код КВЦПЗ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі Короститівській міській раді по вул. Шевченка,, 40 в м. Коростишів, на двадцять шість окремих земельних ділянок, а саме:
- площею 0,3516 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0835;
- площею 0,0022 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0836;
- площею 0,0149 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0837;
- площею 0,0167 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0838;
- площею 0,0218 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0839;
- площею 0,0485 га, кадастровий помер 1822510100:01:014:0840;
- площею 0,0026 га, кадастровий номер 1822510100:01.014:0841;
- площею 0,0233 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0842;
- площею 0,0131 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0843;
- площею 0,0168 га, кадастровий номер 1822510100:01.014:0844;
- площею 0,0146 га, кадастровий помер 1822510100:01:014:0845;
- площею 0,0727 га, кадастровий помер 1822510100:01:014:0846;
- площею 0,0043 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0847;
- площею 0,2249 га, кадастровий номер 1822510100:01.014:0848;
- площею 0,0624 га, кадастровий номер 1822510100:01. 014:0849;
- площею 0,0030 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0850;
- площею 0,0067 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0851;
- площею 0,0007га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0852;
- площею 0,0536 га, кадастровий номер 1822510100:01.014:0853;
- площею 0,0701 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0854;
- площею 0,0053 га, кадастровий номер 1822510100:01. 014:0855;
- площею 0,0070 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0856;
- площею 0,0059 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0857;
- площею 0,0080 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0858;
- площею 0,1372 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0859;
- площею 0,0397 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0860.
Вирішено надати земельні ділянки:
- площею 0,0233 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0842;
- площею 0,0146 га, кадастровий номер 1822510100:01.014:0845;
- площею 0,2249 га, кадастровий номер 1822510100:01. 014:0848;
- площею 0,0030 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0850;
- площею 0,0067 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0851 ;
- площею 0,0007 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0852;
- площею 0,0536 га, кадастровий номер 1822510100:01. 014:0853;
- площею 0,0053 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0855;
- площею 0,0070 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0856;
- площею 0,0059 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0857;
- площею 0,0080 га, кадастровий номер 1822510100:01.014:0858;
- площею 0,1372 га, кадастровий номер 1822510100:01:014:0859, із земель житлової та громадської забудови (код КВЦПЗ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), які розташовані за адресою: м. Коростишів, вул. Шевченка, 40, у постійне користування Комунальному підприємству «Міський ринок» Коростишівської міської ради; забезпечити проведення державної реєстрації речового права постійного користування земельними ділянками, що зазначені у п.2 даного рішення; здійснити заходи щодо проведення державної реєстрації права власності на земельні ділянки, зазначені у п.1 рішення (а.с.36).
Позивач стверджує, що на земельних ділянках, наданих у постійне користування третій особі-2, наявний цілісний майновий комплекс, який на праві власності належить Коростишівській районній спілці споживчих товариств та перебуває в оперативному управлінні Підприємства Коростишівської райспоживспілки «КООПЕРАТИВНИЙ РИНОК».
Постановою Господарського суду Житомирської області від 28.07.2006 у справі №1/110"НМ" за позовом Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок" до Коростишівської міської ради та до Комунального підприємства "Коростишівський міський ринок", яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 14.05.2007 (т.1, а.с.28-31), визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення 26-ї сесії Коростишівської міської ради 4-го скликання від 10.11.2005р. про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки по вул. Шевченка, 40, визнано протиправним та скасовано рішення Коростишівської міської ради від 20.12.2005р., яким внесено зміни до рішення 26-ї сесії Коростишівської міської ради від 10.11.2005р., згідно якого земельну ділянку орієнтовно площею 1,3 га за адресою: м. Коростишів, вул. Шевченка, 40 передано в постійне користування КП "Коростишівський міський ринок" та надано останньому дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки за адресою: м. Коростишів, вул. Шевченка, 40.
Підставами для скасування вказаних рішень слугувала та обставина, що п.3 рішення Коростишівської міської ради від 10.11.2005 було передано КП "Коростишівський міський ринок" земельну ділянку, на якій розміщений майновий комплекс, що належить Коростишівській райспоживспілці та перебуває в оперативному управлінні ПР "Кооперативний ринок".
Крім того, в ухвалі Житомирського апеляційного господарського суду від 14.05.2007 у справі №1/110"НМ" наголошено, що вказані рішення було прийнято Коростишівською міською радою всупереч встановленому чинним законодавством порядку надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам, оскільки не було розроблено проект відведення спірної земельної ділянки та не визначено її конкретного розміру і меж (т.1, а.с.28-31).
У подальшому на підставі встановлених постановою Господарського суду Житомирської області від 28.07.2006 у справі №1/110"НМ" обставин рішенням Господарського суду Житомирської області від 24.03.2009 у справі №5/1323-НМ скасовано рішення сесії Коростишівської міської ради четвертого скликання від 26.01.06р. "Про розгляд технічної документації із землеустрою КП "Коростишівський міський ринок" та припинено провадження у справі в частині позовних вимог про визнання недійсним Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою №070127 серії ЯЯ від 11.04.06., виданого Комунальному підприємству "Коростишівський міський ринок". Судом встановлено, що на день винесення оспорюваного рішення залишилися незмінними ті обставини, що КП "Коростишівський міський ринок" передано земельну ділянку, на якій розміщений майновий комплекс, що належить Коростишівській райспоживспілці та перебуває в оперативному управлінні ПР "Кооперативний ринок". При прийнятті рішення від 26.01.06р., Коростишівською міською радою знову ж таки не було дотримано імперативних приписів чинного законодавства щодо порядку надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам. Крім того, суд встановив, що фактично, при передачі в користування вищезазначеної земельної ділянки, її розмір та межі було змінено, однак межі останньої не були встановлені в натурі (на місцевості) (т.1, а.с.32-35).
Також у рішенні суду у справі №5/1323-НМ зазначено, що у розробленій КП "Коростишівський міський ринок" технічній документації загальну площу земельної ділянки, за адресою м. Коростишів, вул. Шевченко, 40, визначено в розмірі 1,3652 га, в тому числі: 1,2646 га КП "Коростишівський міський ринок", решту - передано в користування іншим фізичним та юридичним особам. До того ж суд встановив, що при розробці технічної документації не взято до уваги той факт, що на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою м. Коростишів, вул. Шевченка, 40, містяться 9 будівель, належні Коростишівській райспоживспілці, і всупереч п. 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999 № 43, при складані кадастрового плану на план не були нанесені межі будинків і споруд, розташованих на даній земельній ділянці.
Судом встановлено, що в межах справ №906/207/17, №906/41/19, №906/609/15, 906/1060/18 неодноразово досліджувалось питання права власності майна Коростишівської районної спілки споживчих товариств, а також користування Підприємством Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок" земельною ділянкою орієнтовною площею 1,2 га, яка розташована по вул. Шевченка, 40 у м. Коростишів.
Так, рішенням Коростишівської міської ради від 28.03.2009 №909 "Про розгляд клопотання Коростишівської районної спілки споживчих товариств" вирішено дозволити замовити технічну документацію із землеустрою по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки, що посвідчує право користування земельною ділянкою на умовах оренди Коростишівській районній спілці споживчих товариств, орієнтовною площею 1,2 га, яка розташована по вул. Шевченка, 40 в межах міста Коростишева для обслуговування майнового комплексу за рахунок земель запасу Коростишівської міської ради.
У пункті 4 рішення №909 міська рада вирішила укласти з Райспоживспілкою угоду на оплату резервування земельної ділянки орієнтовною площею 1,2 га по вул. Шевченко, 40 в межах міста Коростишева на 1 рік (на період виготовлення технічної документації із землеустрою по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки) або до моменту укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації.
31.03.2009 між Коростишівською міською радою (надавач) та Підприємством Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок" (користувач) було укладено угоду №118 на оплату резервування земельної ділянки орієнтовною площею 1,2 га по вул. Шевченка, 40 в межах міста Коростишева для обслуговування майнового комплексу, за умовами якої надавач, враховуючи рішення міської ради від 28.03.2009, надає, а користувач приймає в строкове платне користування (резервування) земельну ділянку несільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,2 га, яка розташована в м. Коростишеві, по вул. Шевченка, 40, для обслуговування майнового комплексу. Земельна ділянка надається строком на 1 рік з метою резервування на період виготовлення технічної документації на земельну ділянку. Пунктом 2.1. угоди в резервування передається земельна ділянка орієнтовною площею - 1.2. га, яка розташована в м. Коростишеві, по вул. Шевченка, 40, для обслуговування майнового комплексу.
В подальшому сторонами вносились зміни до угоди на оплату резервування земельної ділянки №118 від 31.03.2009, зокрема, продовжено строк дії угоди по 31.03.2014, що підтверджується угодами від 01.04.2010, від 01.04.2011 №27, від 12.01.2011, від 16.11.2011 від 03.05.2012 №157, від 02.12.2013, від 13.01.2014.
Судом у справі №906/609/15 встановлено, що угода на оплату резервування земельної ділянки №118 від 31.03.2009 закінчила свою дію. Докази продовження строку дії угоди матеріали справи не містили.
Рішенням Коростишівської міської ради від 31.03.2010 №1145 Райспоживспілці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,2 га, яка розташована по вул. Шевченка, 40 в межах м. Коростишева для обслуговування майнового комплексу, за рахунок земель Коростишівської міської ради не наданих у власність та користування з метою надання її в користування на умовах оренди. Строк дії рішення №1145 встановлено в один рік.
Пунктом 1.2.1 рішення №1145 міська рада визначила для Райспоживспілки як обов'язкову умову передбачити у проекті відведення на 1,2 га укладання договорів сервітуту із власниками та користувачами земельних ділянок, доступ до нерухомого майна яких проходить через проектовану до надання Райспоживспілці земельну ділянку, для обслуговування об'єктів нерухомого майна (магазинів, кафе, тощо) та забезпечення доступу (під'їздів) до них.
Рішенням Коростишівської міської ради від 14.04.2011 №104 продовжено строк дії рішення №1145 до 31.09.2011, яким надано Райспоживспілці дозвіл на розроблення проекту відведення на 1,2 га.
Матеріали справи № 906/609/15 не містили доказів виконання рішення №1145 в частині подання Райспоживспілкою проекту відведення на 1,2 га на розгляд сесії міської ради у строк до 31.09.2011.
В подальшому рішенням Коростишівської міської ради від 03.11.2011 №220 продовжено строк дії рішення №1145 до 31.04.2012, яким надано Райспоживспілці дозвіл на розроблення проекту відведення на 1,2 га. Однак докази виконання рішення №1145 в частині подання на розгляд сесії міської ради у встановлений строк Райспоживспілкою проекту відведення на 1,2 га були відсутні.
Рішенням Коростишівської міської ради від 10.07.2012 №380 (т.2, а.с.148) вирішено вважати таким, що втратив чинність п.1.2.1 рішення №1145, яким було визначено Райспоживспілці як обов'язку умову передбачити у проекті відведення на 1,2 га укладання договорів сервітуту із власниками та користувачами земельних ділянок, доступ до нерухомого майна, яких проходить через проектовану до надання Райспоживспілці земельну ділянку.
Рішення Коростишівської міської ради №380 в частині втрати чинності п.1.2.1 рішення №1145 обумовлено прийняттям рішення виготовити кадастровий план земельної ділянки, яка планується для передачі у користування на основі безстрокового платного договору сервітуту на право проходу, проїзду на транспортному засобі через земельну ділянку по вул. Шевченка, 40 в м. Коростишеві суб'єктам підприємницької діяльності, зазначеними у п. 2 цього рішення, в тому числі, Райспоживспілці, які мають право власності на об'єкти нерухомого майна по периметру Коростишівського міського ринку та здійснюють господарську діяльність у даних приміщеннях.
При розгляді справи №906/609/15 судом встановлено, що рішення Коростишівської міської ради №1145 є правовим актом індивідуальної дії, яке містить чітке формулювання конкретного юридичного волевиявлення міської ради, як власника земельних ділянок в межах міста Коростишева, надати Райспоживспілці дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,2 га, яка розташована по вул. Шевченка, 40 в межах міста Коростишева для обслуговування майнового комплексу. При цьому, суд дійшов висновку, що та обставина, що міська рада станом на 31.03.2010 у рішенні №1145 встановила строк його дії до 31.03.2011 та продовжила цей строк рішенням №220 до 31.04.2012, не вплинула на чинність рішення №1145 станом на дату прийняття міською радою рішення №380 - 10.07.2012, оскільки за вимогами чинного законодавства рішення №1145 могло втратити чинність лише з однієї підстави - у разі його скасування міською радою. Відсутність такого рішення міської ради станом на 10.07.2012 визнана по суті міською радою прийняттям рішення №380.
Судом зазначено, що до виконання міською радою п.1 рішення №380 в частині виготовлення кадастрового плану сервітутів неможливим було виконання п. 6 цього рішення в частині укладення договорів сервітуту, а також, неможливим було розроблення ПМП "Геоцентр" Райспоживспілці проекту відведення на 1,2 га, оскільки останній мав би розроблятись з врахуванням кадастрового плану сервітутів.
Рішенням Коростишівської міської ради від 24.03.2015 №949 вирішено відкласти розгляд клопотання Райспоживспілки про дозвіл на проект відведення для більш детального вивчення.
Рішенням Коростишівської міської ради від 03.04.2015 №969 відмовлено Райспоживспілці в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,2 га для обслуговування майнового комплексу в м. Коростишів по вул. Шевченка, 40; рекомендовано голові правління Райспоживспілки звернутись до міської ради щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою під нерухомим майном, орієнтовною площею 0,3200 га по вул. Шевченка, 40 з метою надання її в оренду; рекомендовано голові правління Райспоживспілки звернутись до міської ради щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для розміщення МАФів, орієнтовною площею 0,9000 га по вул. Шевченка, 40.
За результатами розгляду справи №906/609/15, визнано незаконними та скасовано п.п.1.2 та 1.3 п.1, а також п.1 рішення Коростишівської міської ради від 03.04.2015 №969 "Про розгляд клопотання Коростишівської районної спілки споживчих товариств"; відмовлено у позові в частині зобов'язання Коростишівської міської ради прийняти рішення про оформлення земельної ділянки по вул. Шевченко, 40 у м. Коростишеві згідно статті 93 та статті 120 Земельного кодексу України за власником майнового комплексу Коростишівською райспоживспілкою.
Ухвалюючи рішення, суд виходив з того, що оскільки Райспоживспілка вже отримала дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1,2 га для обслуговування майнового комплексу на підставі рішення №1145, підстави приймати ще одне рішення про надання такого дозволу, були відсутні; так само були відсутні підстави приймати рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту відведення на підставі ч. 3 ст. 123 ЗК України 2001р., який вже було надано рішенням №1145. Підстави застосовувати ч.13 ст.123 цього Кодексу станом на 03.04.2015 ще не настали, оскільки Райспоживспілка не подавала проект відведення 1,2 га на затвердження. В даному рішенні суд дійшов висновку, що чинність рішення №1145, невиконаного станом на 03.04.2015, в тому числі, через бездіяльність міської ради з виконання власного рішення №380, зумовила незаконність оскаржуваного рішення №969, яким порушено права Райспоживспілки.
Також судовим рішенням встановлено, що 30 травня 2013 року державним реєстратором Реєстраційної служби Коростишівського РУЮ Мошковським О.С. було зареєстровано право власності за Райспоживспілкою на майновий комплекс, розташований по вул. Шевченка, 40 в м. Коростишеві у цілому на 8 об'єктів нерухомості за виключенням приміщення кафе "Шинок" загальною площею 1730,1 кв. м. згідно Інвентаризаційної справи № 5481, видано нове свідоцтво про право власності на нерухоме майно індексний №4147257 від 30 травня 2013 року та внесено запис про реєстрацію права власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30 травня 2013 року (т.1, а.с.51, 52).
У справі №906/609/15 встановлено, що з 30.05.2013 Райспоживспілка є власником майнового комплексу кооперативного ринку у складі 8 об'єктів нерухомого майна, оскільки виділення приміщення кафе "Шинок" із його складу не припинило статус останнього як майнового комплексу.
Таким чином суд у справі №906/609/15 та колегія суддів у справі №906/1060/18 прийшли до висновку, що у Коростишівської райспоживспілки, як власника майнового комплексу кооперативного ринку, починаючи з 29.12.2003 виникло гарантоване державою право одержати земельну ділянку необхідну для розміщення цілісного майнового комплексу та для його обслуговування у користування на праві оренди без проведення земельних торгів (ч. 2 ст. 124 та ч.2 ст. 134 ЗК України 2001).
Також у справі №906/609/15 на підставі дослідницької та заключної частини висновку судової будівельно-технічної експертизи №8557 суд встановив обґрунтованість доводів Райспоживспілки про те, що належний їй на праві власності майновий комплекс кооперативного ринку по вул. Шевченка, 40 у м. Коростишеві має ознаки цілісного майнового комплексу, визначені у ст. 191 ЦК України, а тому право Райспоживспілки отримати земельну ділянку в оренду для його обслуговування виключно за проектом відведення існує, щонайменше, з 28.12.2003.
Відповідно до ч.4 ст.75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, преюдиційні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв'язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акта, який набрав законної сили.
Встановленим є те, що спірна земельна ділянка за адресою: Житомирська область, Коростишівський район, м. Коростишів, вул. Шевченка, 40 є комунальною власністю і відповідно до ст.12 ЗК України перебуває у розпорядженні Коростишівської міської ради (т.1, а.с.145).
Також встановленим є право власності Коростишівської райспоживспілки на цілісний майновий комплекс за адресою Житомирська область, Коростишівський район, м. Коростишів, вул. Шевченко, 40 (справа №906/609/15). Отже у Коростишівської райспоживспілки, як власника майнового комплексу кооперативного ринку, починаючи з 29.12.2003 виникло гарантоване державою право одержати земельну ділянку необхідну для розміщення цілісного майнового комплексу та для його обслуговування у користування на праві оренди без проведення земельних торгів (ч.2 ст.124 та ч.2 ст.134 ЗК України 2001) (справи №906/609/15, №906/1060/18).
Суд вважає встановленими обставини чинності рішення №1145, яким визнано Коростишівську райспоживспілку замовником проекту відведення на 1,2 га, як станом на 10.07.2012, так і станом на дату ухвалення рішення суду у цій справі; доказів на спростування даної обставини суду не надано.
Однак, приймаючи оскаржуване рішення, Коростишівська міська рада діяла всупереч викладеним обставинам та вимогам ст.19 Конституції України, не врахувавши попереднє своє рішення №1145, яке залишається чинним, і яким надано дозвіл позивачу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1,2 га для обслуговування майнового комплексу, наявність правомірних очікувань позивача одержати земельну ділянку необхідну для розміщення цілісного майнового комплексу та для його обслуговування у користування на праві оренди без проведення земельних торгів.
Конституційний Суд України у рішенні від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі №1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказав, що за приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України органи місцевого самоврядування, приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні також розтлумачив, що орган місцевого самоврядування вправі за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).
Суд встановив, що станом на дату ухвалення рішення у цій справі оскаржуване рішення Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023 не скасовано.
Враховуючи викладене, дослідивши відповідно до ст.ст.76-78, 86 ГПК України наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що рішення Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023 порушує охоронюваний законом інтерес позивача, який полягає у прагненні до користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належне йому нерухоме майно та за наявності дозволу відповідача на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1,2 га для обслуговування належного позивачу майнового комплексу, а відтак вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати зі сплати судового збору, згідно зі ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення тридцять четвертої (позачергової) сесії восьмого скликання Коростишівської міської ради №655 від 28.02.2023 "Про затвердження документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Шевченка, 40 в м. Коростишеві та надання земельних ділянок у постійне користування".
3. Стягнути з Коростишівської міської ради (вул.Дарбіняна, буд.11, м.Коростишів, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12501, ідентифікаційний код 04053660) на користь Коростишівської районної спілки споживчих товариств (вул.Горького (наразі - Івана Богуна), буд.2, м.Коростишів, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12500, ідентифікаційний код 30888801) 2684,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 11.12.23
Суддя Прядко О.В.
Друк:
1 - у справу;
2 - позивачу (рек.) + korsst9@ukr.net;
3 - відповідачу (ЄСІТС);
4-5 - третім особам (ЄСІТС).