Постанова від 07.12.2023 по справі 379/1182/23

Єдиний унікальний номер: 379/1182/23

Провадження № 3/379/645/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2023 рокум.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Разгуляєва О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від ВП №2 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлено, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

12.08.2023 о 13 год. 50 хв. в с. Лука по вул. Перемоги водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Opel Vestra, номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку в медичному закладі КНП ТМР «Таращанська МЛ», чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судове засідання 07.12.2023 о 15.00год. ОСОБА_1 та адвокат Божко М.І. не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, підстав для чергового відкладення судового розгляду судом не встановлено. Суд зазначає, що від захисника Божка М.І. 07.12.2023 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю в іншій справі в Богуславському районному суді Київської області , яка призначена 07.12.2023 о 14.00, однак зазначене не перешкоджало захиснику Божко М.І. прийняти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Крім того, в клопотанні зазначає, що ОСОБА_1 не може прибути до суду оскільки госпіталізований до закладу охорони здоров'я з діагнозом «двобічне ураження легенів», доказів щодо перебування на стаціонарному лікуванні суду не надано.

Суд розцінює, що вказані клопотання спрямовані на затягування судового розгляду адміністративної справи, а тому на підставі ст. 268 КУпАП визнав можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та захисника Божка М.І. Крім того, суд зазначає, що в даній справі за участі ОСОБА_1 та його захисника досліджені всі наявні докази, оглянутий відеозапис, допитаний свідок та ОСОБА_1 , 26.10.2023 в судовому засіданні оголошена перерва перед судовими дебатами до 16.11.2023 на 11.00, однак 16.11.2023 та 28.11 2023 ОСОБА_1 та адвокат Божко М.І. в судові засідання не з'явились, адвокат Божко М.І. надав аналогічні клопотання про відкладення розгляду справи.

Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

26.10.2023 в судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що безпідставно був зупинений працівниками поліції, які вказали на необхідність пройти огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_1 зазначив, що в цей день зранку випив літру пива. На місці зупинки продув драгер, який показав стан сп'яніння, з результатами не погодився, та поїхали з працівниками поліції до лікарні, де також продув Драгер , який також показав стан алкогольного сп'яніння. Вважає, що не могло показати стан алкогольного сп'яніння, від літри пива. Інші аналізи в лікарні не здавав, не бачив як розпаковували трубочку на прилад Драгер, та чи робили контрольний замір.

Свідок ОСОБА_2 в судовому засідання пояснила, що працює лікарем в КНП ТМР «Таращанська МЛ», з приводу проведеного огляду ОСОБА_1 нічого пояснити не змогла, оскільки не пам'ятає дані обставини.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, суддя вважає необхідним зазначити таке.

Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно п. 2, п. 3 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09 листопада 2015року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є:запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів;порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Відповідно до п. 6 Розділу I вказаної Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).

Згідно положень п. 1-5, п.7 Розділу ІІ Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.

Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.

Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Як передбачено ч.3 ст. 266 КУпАП, у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.

Згідно положень п. 15,16 Розділу ІІІ Інструкції , за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.

Згідно висновку КНП ТМР «Таращанська МЛ» від 12.08.2023 ОСОБА_1 станом на час огляду 12.08.2023 року 14.20год. перебував у стані алкогольного сп'яніння.

Матеріали справи містять: протокол про адміністративне правопорушення ААД № 103541 від 12.08.2023; пояснення ОСОБА_1 , де зазначив, що 12.08.2023 близько 08.00год випив один літр пива алкогольного після чого сів за кермо та був зупинений працівниками поліції, які виявили ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд на місці зупинки, результат газоаналізатора «Драгер» показав 0,48%, він з результатами не погодився, після чого поїхали до Таращанської МЛ де результат становив 0,50 %; направлення на огляд від 12.08.2023; висновок щодо результатів медичного огляду КНП ТМР «Таращанська МЛ» від 12.08.2023;копію посвідчення водія та свідоцтва про реєстрації транспортного засобу Opel Vectra,р.н. НОМЕР_2 ; тест №254 від 12.08.2023, результат 0,48 %; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;акт вилучення посвідчення водія від 12.08.2023; акт передачі транспортного засобу від 12.08.2023; копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 12.08.2023 року серія БАВ № 196670; відеозапис з нагрудної камери патрульного поліцейського.

Протокол про адміністративне правопорушення ААД № 103541 від 12.08.2023 підписаний ОСОБА_1 , пояснення до протоколу не містять будь-яких зауважень останнього.

Висновок КНП ТМР «Таращанська МЛ» від 12.08.2023 є належним, допустимим та беззаперечним доказом факту перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння.

Матеріали справи не містять жодного доказу, який би спростував винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В матеріалах справи відсутні будь-які скарги на дії лікаря, та будь-які зауваження ОСОБА_1 щодо проведення огляду.

Результати медичного огляду, проведеного 12.08.2023 року о 14 год 20 хв. в КНП ТМР «Таращанська МЛ» ОСОБА_1 не спростовані. Висновок КНП ТМР «Таращанська МЛ» від 12.08.2023 у встановленому законодавством порядку не оскаржувався.

Підстави вважати, що висновок складений з порушеннями Інструкції «Про порядок виявлення або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» відсутні.

Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

При призначенні виду та розміру адміністративного стягнення, дотримуючись вимог ст.33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції статті, у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Вказаний вид стягнення в даному випадку, вважаю доцільним і достатнім для його виправлення, а також попередження здійснення ним нових правопорушень.

Також відповідно зі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави належить стягнути судовий збір у розмірі 536,80 грн.

Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 130 ч. 1, 268, 283-285, 287, 289, 294, 299, 300, 307-308 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік (отримувач коштів ГУК у Київ.обл./ Таращанська міс/21081100, ЄДРПОУ 37955989, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA298999980313020106000010850,код класифікації доходів бюджету 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, судовий збір в розмірі 536,80 грн. (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя: О. В. Разгуляєва