Справа № 560/15434/23
РІШЕННЯ
іменем України
09 грудня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення головного управління в Хмельницькій області від 28.07.2023 № 2200-0304-8/69108 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу", зобов'язати призначити та здійснити нарахування і виплату з 07.07.2023 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати, зазначені у довідках від 04.07.2023 №22-009/2080 та №22-003/2077, виданих Хмельницьким обласним центром зайнятості, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначає, що у липні 2023 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням наданих нею довідок про заробітну плату. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішенням від 28.07.2023 відмовило у задоволенні заяви.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Покликається на те, що рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.07.2023 позивачці відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки вона не набула відповідного стажу державного службовця та станом на 01 травня 2016 року не перебувала на посаді державної служби, отже підстав для призначення вказаного виду пенсії не було.
Суд, встановивши, що рішенням головного управлінням Пенсійного фонду України у Київській області від 12.07.2023 №28458/03-16 ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні її заяви, залучив головне управління Пенсійного фонду України у Київській області до участі у справі як другого відповідача.
У відзиві головне управління Пенсійного фонду України у Київській області просить відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач не набула відповідного стажу держаної служби. Зважаючи на це, прийняте ним рішення вважає правомірним.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
07.07.2023 позивачка звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу». До заяви додала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 04.07.2023 №22-003/2077, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.07.2023 №22-0091/2080, видані Хмельницьким обласним центром зайнятості.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.07.2023 №28458/03-16 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, про що позивачку повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.07.2023.
У листі від 28.07.2023 Головне управління зазначило, що згідно з записами трудової книжки позивачка з 06.08.1998 по 01.06.2020 працювала на посадах економіста, провідного спеціаліста, головного спеціаліста, заступника начальника відділу Кам'янець-Подільської філії Хмельницького обласного центру зайнятості. Стаж державної служби становить 16 років 6 місяців 24 дні (з 06.08.1988 по 01.03.2015). У зв'язку з втратою чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №410-р про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців та набранням чинності наказу Мінсоцполітики від 16.12.2014 №1043 "Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості", наказу Державного центру зайнятості від 19.02.2015 №20 "Про зміни в організації праці, істотних умов праці в державній службі зайнятості", наказу обласного центру зайнятості від 26.02.2015 № 6-ор "Про введення в дію структури та штатного розпису Хмельницького обласного центру зайнятості" посади працівників центрів зайнятості з 02.03.2015 не відносяться до категорій посад державних службовців.
Судом з записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 04.10.1984, що належить позивачці, та інших документів встановлені такі відомості про її роботу після 02.03.2015:
- 02.03.2015 - проходження державної служби припинено у зв'язку з втратою чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №410-р про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців та набранням чинності наказу Мінсоцполітики від 16.12.2014 №1043 "Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості", наказу облцентру зайнятості від 10.02.2015 №3-ф "Про затвердження структур та штатних розписів районних, міськрайонних, міських центрів зайнятості та введення їх в дію наказом Державного центру зайнятості від 19.02.2015 №20 "Про зміни в організації праці, істотних умов праці в державній службі зайнятості"
- 02.03.2015 продовжує роботу на посаді заступника начальника відділу організації працевлаштування Кам'янець-Подільського центру зайнятості
- 11.01.2016 переведена на посаду провідного фахівця з питань зайнятості відділу надання соціальних послуг Кам'янець-Подільського райцентру зайнятості
- 16.07.2018 переведена на посаду провідного фахівця з питань зайнятості відділу організації працевлаштування населення Кам'янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості
- 01.06.2020 звільнена з роботи за угодою сторін.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (далі - Порядок № 283) (чинним до 01.05.2016, тобто в період проходження позивачкою служби в центрі зайнятості) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 №229 (чинного з 01.05.2016) до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону; час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Пунктом 3 Порядку № 283 передбачено, що до стажу державної служби включається також час роботи: на посадах керівних працівників і спеціалістів у Державному центрі зайнятості та місцевих центрах зайнятості.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом від 10.12.2015 № 889-VIII обчислюється відповідно до п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII. Відповідно до п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Стаж роботи позивачки на посаді державного службовця у Хмельницькому обласному центрі зайнятості підлягає зарахуванню з 06.08.1998 по 01.03.2015 (16 років 06 місяців 24 дня) у зв'язку з втратою чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 № 410-р про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців, та з набранням чинності наказом Міністерства соціальної політики України від 16 грудня 2014 № 1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості».
Як зазначено вище, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Враховуючи те, що станом на 1 травня 2016 позивачка не мала 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, у відповідачів були відсутні підстави для призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII.
З огляду на це, при прийнятті рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.07.2023 відповідач діяв на підставі закону та не вийшов за межі наданих йому повноважень, відтак позов не є обґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 грудня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , ідентифікаційний номер - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Київська обл., Фастівський р-н,08500 , код ЄДРПОУ - 22933548)
Головуючий суддя І.С. Козачок