Справа № 560/16212/23
РІШЕННЯ
іменем України
09 грудня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання врахувати при розрахунку пенсії довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 821,822/05-03 від 11.04.2019, видану Кам'янець-Подільським міським архівом Кам'янець-Подільської міської ради, провести перерахунок пенсії починаючи з дня звернення. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2019 отримує пенсію за віком, однак при обчисленні розміру пенсії орган пенсійного фонду не врахував довідку про заробітну плату від 821,822/05-23 від 11.04.2019, яка була подана нею разом із заявою про призначення пенсії. Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області при розрахунку заробітку для обчислення пенсії заробітна плата врахована у нульовому визначенні.
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову, зазначаючи, що при зверненні за призначенням пенсії позивачкою надано архівну довідку про заробітну плату за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1997, видану Кам'янець-Подільською міською радою 11.04.2019 за №821,822/05-03. 13.09.2019 головним управлінням перевірено на відповідність первинним документам суми заробітної плати, зазначені в архівній довідці. За результатами перевірки встановлено, що суми заробітної плати за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1991, які вказані в довідці, відповідають сумам заробітної плати, зазначеним в особових рахунках за цей період. Одночасно з цим, до сум заробітної плати позивачки за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1993 включені складові, на які не нараховані внески. Також виявлено розбіжності з нарахованими сумами у квітні 1993, у зв'язку з чим довідки №№821/02-03, 822/05-03 не враховані. За наслідками перевірки було видано нову довідку з розшифруванням сум заробітної плати № 2146/05-03 від 13.09.2019.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26.04.2019 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При зверненні за призначенням пенсії позивачкою було надано архівну довідку про заробітну плату за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1997, видану Кам'янець-Подільською міською радою 11.04.2019 за №821,822/05-03.
У травні 2023 ОСОБА_1 звернулась до відповідача щодо роз'яснення причин неврахування довідки про заробітну плату №821.822/5-03 від 11.04.2019.
Листом від 31.05.2023 №6460-5804/Д-03/8-2200/23 головне управління повідомило, що 13.09.2019 головним управлінням перевірено на відповідність первинним документам суми заробітної плати, зазначені в наданій нею довідці. За результатами перевірки встановлено, що суми заробітної плати за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1991, які вказані в довідці, відповідають сумам заробітної плати, зазначеним в особових рахунках за цей період. Водночас встановлено, що в суми заробітної плати позивачки за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1993 включено складові, на які не були нараховані обов'язкові внески. Враховуючи це, розмір пенсії обчислено з врахуванням сум заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1988 по 31.12.1991 (згідно з архівною довідкою від 11.04.2019 №821/05-03), з 01.01.1992 по 31.12.1992 (в нульовому значенні) та з 01.07.2000 по 31.03.2019 (згідно з даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку), відтак індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 0,58423.
Позивачка не погоджуючись з такими діями відповідача, звернулась до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Частиною 3 ст.44 Закону №1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачкою до заяви про призначення пенсії була надана довідка про заробітну плату №821,822/05-03 від 11.04.2019, видана Кам'янець-Подільською міською радою ( міський архів)
Відповідач, користуючись своїм правом, передбаченим ст. 44 Закону № 1058, здійснив перевірку обґрунтованості видачі довідки, за результатами якої встановлено розбіжності в сумах заробітної плати та сумах нарахованих внесків, у зв'язку з чим Кам'янець-Подільським міським архівом була складена нова довідка від 13.09.2019 № 2146/05-03, яка також міститься у матеріалах справи. З огляду на це, попередня довідка №821,822/05-03 від 11.04.2019 не була використана при розрахунку пенсії.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене суд вважає, що відповідач, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачки з урахуванням довідки №821,822/05-03 від 11.04.2019, діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 грудня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок