Справа № 752/20132/23
Провадження №: 3/752/7821/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2023 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли
відУправління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП
відносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання та реєстрації - АДРЕСА_1
за участіОСОБА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
До Голосіївського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП ОСОБА_1 згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 529191 від 19.09.2023, що складений з посиланням на порушення п. 10.9, 12.3, 26.1 Правил дорожнього руху України, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до зазначеного протоколу 19.09.2023 о 19:14 у м. Києві по вул. Деміївській, між будинками 45-А та 45-В водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Renault, державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснював рух заднім ходом в житловій зоні та здійснив наїзд на пішохода, що призвело до забруднення одягу та поганого самопочуття ОСОБА_2 .
Разом з протоколом від 19.09.2023 до матеріалів справи приєднано схему місця дорожньо-транспортної пригоди та письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , свідка ОСОБА_3 .
У ході розгляду справи по суті водій ОСОБА_1 пояснив, що він дійсно перебував у зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення час і місці та керував вищевказаним авто, проте зіткнення з пішоходом не здійснював. Здійснюючи рух заднім ходом при заїзді на прибудинкову територію, почув сильні ритмічні рухи на корпусу авто й одразу ж зупинився. Вийшовши з авто, побачив двох жінок, які стверджували, що він збив людину, кричали на нього, обурювалися тим, що на територію дворів постійно хтось заїжджає. До них підійшов незнайомий чоловік та викликав поліцію. Не вважає, що порушив Правила дорожнього руху, переконаний, що жінки йшли швидко та не звертали увагу на автомобіль.
Розглядаючи цю справу, суд (суддя) враховує наступні положення чинного законодавства.
Статтю 7 КУпАП, де закріплено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Як визначено у ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративним правопорушенням (проступком) ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справ про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушення в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який і є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин справи, її вирішення у точній відповідності до закону.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до п. 10.9 Правил дорожнього руху під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
За приписами п. 12.3 цих Правил у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Згідно з п. 26.1 Правил дорожнього руху пішоходам дозволяється рухатися у житловій та пішохідній зоні як по тротуарах, так і по проїзній частині. Пішоходи мають перевагу перед транспортними засобами, але не повинні створювати безпідставних перешкод для їхнього руху.
За змістом п. 1.3, 1.4 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
Визначення поняття "дорожньо-транспортна пригода" наведене у п. .10 Правил дорожнього руху, під яким слід розуміти подію, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.
Проаналізувавши пояснення водія, ОСОБА_2 - вказаноїу протоколі від 19.09.2023 в якості потерпілої, свідка ОСОБА_3 , схему місця дорожньо-транспортної пригоди, розташування автомобіля відносно бордюру, будинків, вулиці, дороги, суд (суддя) дійшов висновку про відсутність події та складу адміністративного правопорушення у діях водія ОСОБА_1 , адже належних і допустимих доказів того, що він, рухаючись заднім ходом, виявивши перешкоду для руху у виді пішоходів, не здійснив термінову зупинку транспортного засобу, а також належних і допустимих доказів наявності матеріальних збитків для особи, вказаної в якості потерпілої або ж спричинення її поранень, забиття тощо. Як слідує з наявних у справі письмових пояснень ОСОБА_2 її ледь не задавила машина, а відповідно до пояснень ОСОБА_3 автомобіль майже наїхав на її супутницю ОСОБА_4 . Ствердних відомостей про те, що дорожньо-транспортна пригода дійсно мата місце матеріали справи не містять.
У п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі "Кобець проти України" (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі "Авшар проти Туреччини" (Avsar v. Turkey, п. 282) зазначається, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Також Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях вказує, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18.01.1978 у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Конституційний Суд України у рішенні від 26.02.2019 № 1-р/2019 у справі зауважив, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип "in dubio pro reo", згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП унормовано, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП з огляду на відсутність події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 9, 23, 124, 247, 268, 276, 277, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Бушеленко