Постанова від 07.12.2023 по справі 380/14971/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2023 рокуЛьвівСправа № 380/14971/23 пров. № А/857/15483/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Матковської З.М., Улицького В.З.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року (ухвалене головуючим - суддею Костецьким Н.В. у м. Львів) у справі № 380/14971/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі ст. 1-1, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосувати для перерахунку основного розміру пенсії додатково до використаних видів грошового забезпечення станом на 01.04.2023, за період з 01.11.2019 по даний час, наступні види грошового забезпечення які були враховані при нарахуванні мені пенсії, а саме: 100 відсоткова надбавка; безперервна служба - 50%; доплата від належної суми пенсії 50%, без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся до відповідача зі скаргою щодо застосування для перерахунку основного розміру його пенсії додатково до використаних видів грошового забезпечення станом на 01.04.2023 наступних видів грошового забезпечення, які були враховані при нарахуванні пенсії: 100 відсоткова надбавка; безперервна служба - 50%; доплата від належної суми пенсії 50%. Проте така скарга відповідачем залишена без задоволення у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, внаслідок чого просить позов задовольнити повністю.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2023 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача із врахуванням таких видів грошового забезпечення, як: 100 відсоткова надбавка; безперервна служба - 50%; доплата від належної суми пенсії 50%, додатково до використаних видів грошового забезпечення станом на 01.04.2023 року, за період з 01.11.2019 року по даний час без обмеження її максимальним розміром.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Відповідач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №380/154714/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення працівників поліції з урахуванням всіх видів грошового забезпечення отриманих відповідно до довідки № 5181 від 01.09.2022, яка була виготовлена Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» та здійснити виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат.

На виконання рішення суду від 07.12.2022 у справі №380/154714/22, відповідач здійснив з 01.04.2023 перерахунок пенсії позивачу.

19.04.2023 позивач звернувся до відповідача із скаргою, у якій зазначив, що при перерахунку основного розміру його пенсії станом на 01.04.2023 не були враховані наступні види грошового забезпечення, які були враховані при нарахуванні його пенсії, а саме: 100 відсоткова надбавка; безперервна служба - 50%; доплата від належної суми пенсії 50%. Просив застосувати при перерахунку основного розміру пенсії вказані види грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 05.05.2023 повідомило позивача про те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №380/154714/22 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до видів грошового забезпечення, зазначених позивачем у зверненні, внаслідок чого відсутні підстави для проведення такого перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Статтею 43 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 18 ст. 43 Закону № 2262-XII встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 звертався до суду з наступними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - зобов'язати на підставі ст. 1-1, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» провести перерахунок призначеної пенсії з 01.11.2019 у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліції з врахуванням всіх видів грошового забезпечення отриманих відповідно до грошового атестату №3, виданого 25.01.2007 Сокальським РВ УМВСУ у Львівській області та довідки № 5181 від 01.09.2022, яка була виготовлена Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» використавши для перерахунку пенсії суми грошового забезпечення, а саме: 1.Посадовий оклад; 2. Оклад по військовому або спеціальному званню; 3.Надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 35%; 4. Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 44,92%; 5. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15%; 6. 100 відсоткова надбавка; 7. Доплата від належної суми пенсії 50%; 8. Безперервна служба 50%; 9. Премія 71,06%; без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням від 07.12.2022 у справі № 380/154714/22, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення працівників поліції з урахуванням всіх видів грошового забезпечення отриманих відповідно до довідки № 5181 від 01.09.2022, яка була виготовлена Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» та здійснити виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У рішенні від 07.12.2022 у справі № 380/154714/22, суд зробив висновки про те, що не підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії на підставі грошового атестата №3, виготовленого Сокальським РВ УМВСУ у Львівській області від 25.01.2007, оскільки підставою для перерахунку пенсії є зміна грошового забезпечення позивача, що підтверджується довідкою № 5181 від 01.09.2022, а не згаданим атестатом.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача із врахуванням таких видів грошового забезпечення, як: 100 відсоткова надбавка; безперервна служба - 50%; доплата від належної суми пенсії 50%, додатково до використаних видів грошового забезпечення станом на 01.04.2023, за період з 01.11.2019 по даний час.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром, колегія суддів зазначає наступне.

З 01.04.2023 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу на виконання рішення суду від 07.12.2022 у справі № 380/154714/22 із врахуванням видів грошового забезпечення, визначених у довідці №5181 від 01.09.2022, що підтверджується перерахунком пенсії позивача за пенсійною справою № 9119259-МВС.

При цьому розмір пенсії позивача не було обмежено максимальним розміром відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ, внаслідок чого така позовна вимога позивача задоволенню не підлягає.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року у справі № 380/14971/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя С. М. Кузьмич

судді З. М. Матковська

В. З. Улицький