ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 рокуЛьвівСправа № 140/15188/21 пров. № А/857/17184/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кузьмича С. М.,
суддів Матковської З.М., Улицького В.З.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційними скаргами 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) та НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року (ухвалене головуючим - суддею Костюкевич С.Ф. у м. Луцьк) у справі № 140/15188/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідачів у якому просив:
визнати протиправними дії 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року включно із застосуванням базового місяця жовтень 2014 року, жовтень 2016 року;
зобов'язати 6 прикордонний Волинський загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року, з урахуванням положень пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078;
визнати протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 25.10.2016 по 08.11.2017 (включно) із застосуванням базового місяця лютий 2016 року;
зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 25.10.2016 по 08.11.2017 включно із застосуванням базового місяця січень 2008 року, з урахуванням положень пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.
В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що позивач проходив військову службу за контрактом в структурних підрозділах Державної прикордонної служби України. Зокрема вказував, що в період з 31.03.2004 по 25.10.2016 та з 10.11.2017 по 01.08.2019 проходив військову службу у в/ч НОМЕР_1 , у свою чергу, у період з 25.10.2016 по 10.11.2017 у в/ч НОМЕР_3 . Вказав, що наказом начальника в/ч НОМЕР_1 від 01.08.2019 №408-ос «Про особовий склад» його, майора ОСОБА_1 , виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення, однак не здійснено повного розрахунку при звільненні.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 № 140/3257/19 за його позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2016 по 22.10.2016 включно та з 10.10.2017 по 30.11.2018 включно; ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 25.10.2016 по 08.11.2017 включно.
Зазначив, що з листа в/ч НОМЕР_1 від 19.10.2021 вих. №11/11102 йому стало відомо, що при обрахунку індексації грошового забезпечення на виконання рішення суду від 10.01.2020 № 140/3257/19 за період з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий було застосовано базовий місяць - жовтень 2014 року, жовтень 2016 року, березень 2018 року.
Також з листа в/ч НОМЕР_3 від 20.10.2021 вих. №11/П-126/6090 дізнався, що при обрахунку індексації грошового забезпечення на виконання рішення суду від 10.01.2020 № 140/3257/19 за період з 25.10.2016 по 08.11.2017 (включно) був застосований базовий місяць - лютий 2016 року.
Вважаючи дії відповідачів протиправними щодо нарахування індексації за періоди з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий та з 25.10.2016 по 08.11.2017 із застосуванням невірного базового місяця, оскільки такі призвели до заниження розміру її нарахування та виплати, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року без застосування базового місяця січень 2008 року. Зобов'язано 6 прикордонний Волинський загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року із застосуванням базового місяця січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 25.10.2016 по 08.11.2017 без застосування базового місяця січень 2008 року. Зобов'язано НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 25.10.2016 по 08.11.2017 із застосуванням базового місяця січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що за період з 25.10.2016 по 08.11.2017, з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача є січень 2008 року, а не лютий 2016 року, жовтень 2014 року, жовтень 2016 року, як зазначили відповідачі.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржили відповідачі, у апеляційних скаргах покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просять рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
Відзив на апеляційні скарги поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Оскільки апеляційні скарги подані на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, суд приходить до висновку, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що згідно витягу з начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 19.10.2016 №242-ос «По особовому складу» майора ОСОБА_1 виключено зі списків частини та усіх видів забезпечення з 22.10.2016.
Як вбачається з витягу з наказу начальника Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 25.10.2016 року № 432-ОС «По особовому складу», майора ОСОБА_1 зараховано з 25.10.2016 до списку особового складу загону, поставлено на всі види забезпечення.
Відповідно до витягу з наказу начальника Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 06.11.2017 № 395-ОС «По особовому складу», майора ОСОБА_1 , начальника відділення пожежної безпеки відділу персоналу, який наказом Голови Державної прикордонної служби України від 10.10.2017 №1034-ОС зарахований у розпорядження начальника Північного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України (м. Житомир) та вибуває для подальшого проходження служби з 08.11.2017 виключено із списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.
Згідно витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 10.11.2017 №260-ос «По особовому складу» майора ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу та поставлено на всі види забезпечення.
01.08.2019 відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №408-ос «Про особовий склад» майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення, проте не здійснено повного розрахунку при звільненні.
Крім того, довідкою від 04.09.2019 №30/667 підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 в періоди з 26.01.1994 по 15.09.1994, з 05.05.2001 по 10.07.2003, з 31.03.2004 по 05.10.2016, з 10.11.2017 по 01.08.2019.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 № 140/3257/19 за позовом ОСОБА_1 . Луцький прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1 ) Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2016 по 22.10.2016 включно та з 10.11.2017 по 30.11.2018 включно; ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 25.10.2016 по 08.11.2017 включно.
05.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до в/ч НОМЕР_1 та в/ч НОМЕР_3 із вимогою надати розрахунок нарахованої та виплаченої і індексації грошового забезпечення за спірні періоди із визначенням базового місяця, який брався при розрахунку індексації грошового забезпечення.
З листа в/ч НОМЕР_1 від 19.10.2021 вих. №11/11102 позивач довідався, що при обрахунку індексації грошового забезпечення на виконання рішення суду від 10.01.2020 № 140/3257/19 за періоди з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий було застосовано базовий місяць - жовтень 2014 року, жовтень 2016 року.
Також з листа в/ч НОМЕР_3 від 20.10.2021 вих. №11/П-126/6090 позивачу стало відомо, що при обрахунку індексації грошового забезпечення на виконання рішення суду від 10.01.2020 № 140/3257/19 за період з 25.10.2016 по 08.11.2017 (включно) був застосований базовий місяць - лютий 2016 року.
Вважаючи дії відповідачів щодо виплати індексації грошового забезпечення в неналежному розмірі протиправними, позивач звернувся до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 - 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 (далі - Закон №1282-ХІІ).
Положеннями ст. 1 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078).
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013), яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення.
Серед іншого, внесеними змінами передбачено ряд новел в порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Так, в редакції Постанови № 1013 пункт 5 Порядку № 1078 викладено у такій редакції:
«У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу…».
Таким чином, починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі військовослужбовець.
Отже, якщо раніше базовим місяцем вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати), то після прийняття Постанови № 1013 від 09.12.2015 місяцем підвищення став місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування (пункт 5 Порядку № 1078).
Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника (в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок), а саме від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно довідки про розрахунок сум індексації ОСОБА_1 з 25.10.2016 по 08.11.2017, з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року, індексація позивачу розраховувалася з урахуванням базового місяця лютий 2016 року, жовтень 2014 року, жовтень 2016 року.
Вирішуючи питання про те, який базовий місяць мав бути встановлений позивачу при нарахуванні йому індексації грошового забезпечення за спірний період, суд апеляційної інстанції зазначає, що 07.11.2007 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) відповідно до пункту першого якої грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Додатком 1 до Постанови № 1294, ця Постанова набрала чинності з 01.01.2008.
Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.
Постанова № 1294 втратила чинність 01.03.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено для них нові додаткові види грошового забезпечення.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що не було підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року (після набрання чинності Постановою № 1294) по березень 2018 року (до моменту набрання законної сили Постанови № 704), що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації.
Отже, за період з 25.10.2016 по 08.11.2017, з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 полютий 2018 року базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача є січень 2008 року.
Аналогічна правова позиція, щодо визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення, викладено у постанові Верховного Суду від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21.
05.05.2020 Перший апеляційний адміністративний суд постановив ухвалу про роз'яснення постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020 у справі № 200/9297/19-а, якою відповідну заяву задовольнив частково та роз'яснив, що в частині визначення базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення, а саме: з серпня 2015 року до грудня 2015 року при розрахунку індексації грошового забезпечення має застосовуватись базовий місяць прийняття на військову службу - серпень 2015 року, а з 01.12.2015 - базовий місяць січень 2008 року відповідно до п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями.
10.09.2020 Верховний Суд прийняв постанову у справі № 200/9297/19-а, якою залишив без змін ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2020 у справі № 200/9297/19-а про роз'яснення судового рішення та зазначив, що, перевіряючи законність і обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, приходить до висновку, що суд апеляційної інстанції, ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права.
Отже, Верховний Суд підтвердив законність і обґрунтованість висновків Першого апеляційного адміністративного суду в частині роз'яснення судового рішення щодо визначення базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення, а саме: з серпня 2015 року до грудня 2015 року при розрахунку індексації грошового забезпечення має застосовуватись базовий місяць прийняття на військову службу - серпень 2015 року, а з 01.12.2015 - базовий місяць січень 2008 року відповідно до п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями.
Враховуючи наведене вище колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову шляхом зобов'язання відповідачів здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 25.10.2016 по 08.11.2017, з 01.07.2016 по 22.10.2016, з 10.11.2017 по лютий 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Таким чином, суд вважає, що доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційні скарги належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги 6 прикордонного Волинського загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) та НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року у справі № 140/15188/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді З. М. Матковська
В. З. Улицький