Справа 362/7391/23
Провадження 3/362/3720/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2023 року м. Васильків
Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Сухарева О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 03.11.2023 приблизно о 00.10 год, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, вчинила відносно свого чоловіка ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме: умисні дії фізичного характеру, що полягали у намаганні вчинити бійку та нанесенні потерпілому тілесних ушкоджень.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину свою не визнала, пояснила, що дійсно мешкає разом з чоловіком та двома малолітніми дітьми. Чоловік періодично застосовує до неї фізично насильство, але вона терпіла, бо нема куди йти. В той день, вони знову посварилися і він схопив її рукою за шию, почав душити, у неї були синці, і тоді вона, обороняючись, нанесла декілька ударів йому по руці чашкою, яка розбилась та поранила його, пішла кров і бійка припинилась. Наразі, вона з дітьми мешкає у «Притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі» (надала відповідні документи, які долучено до матеріалів справи).
Для забезпечення повного і об'єктивного розгляду справи до судового засідання викликався потерпілий ОСОБА_2 , однак останній до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив, будь-які заяви або пояснення не надіслав.
За змістом ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть правопорушення, фактичні обставини, наслідки дій та т.і.
Так, згідно диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі - це умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Однак, викладені у протоколі та доданих матеріалах фактичні обставини справи не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду. Крім того, встановити ці фактичні обставини неможливо і з доданих до протоколу матеріалів (тільки письмові пояснення учасників події, які суперечать один одному). Інші матеріали у справі відсутні.
При цьому, судом враховується надана інформація про те, що з 04.11.2023 ОСОБА_1 та її діти 2019 та 2022 р.н. перебувають у комунальній установі Васильківської міської ради «Притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі» як особа, що постраждала від домашнього насильства.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.
Також слід зазначити, що розгляд справи проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення або відшукувати докази на підтвердження вини особи.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Враховуючи все вище зазначене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, за якою кваліфіковано дії ОСОБА_1 , тому провадження по справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, 283, 284, 287, 294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Сухарева О.В.