Рішення від 06.12.2023 по справі 712/7540/20

Справа № 712/7540/20

Провадження № 2/712/2281/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2023 року Соснівський районний суд у складі:

головуючого судді - Пироженко В.Д.

за участю секретаря - Туз Н.В.

за участі: представника позивача адвоката Яременка В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси цивільну справу в порядку спрощеного провадження за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Об'єднаної житлової комісії Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , об'єднанної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії .

Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 05.08.1978 до 16.11.1998 безперервно проходив військову службу. За весь період служби і до цього часу він і його сім'я (4 особи) не були забезпечені житлом по лінії Міністерства Оборони України. З 27.11.1994 перебував в загальній черзі військової частини НОМЕР_1 на отримання житла зі складом сім'ї 4 особи за порядковим номером №21. Наказом від 06.11.1998 №0364 звільнений з військової служби на пенсію за вислугою років (20 років і більше). В 1998 році позивача знято з квартирної черги. Протоколом №3 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 24.04.2003 позивача поновлено в загальній черзі військової частини НОМЕР_1 на отримання житла. В подальшому вказана військова частина була розформована. На підставі рішення виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 01.09.2006 №826 він разом із сім'єю став на квартирний облік на першочергове отримання житла та занесений на першочергову квартирну чергу з 13.10.2005, як офіцер, що перебував на військовій службі 20 років і більше. На дату звернення з позовом він перебуває на квартирній черзі за АДРЕСА_3 . Після чергової перереєстрації на його звернення надано відповідь, що у власності комітету міської ради майно державного житлового фонду відсутнє та рекомендовано звернутися зі вказаним питанням до житлової комісії військової частини, в якій він проходив службу та перебував на квартирному обліку. ІНФОРМАЦІЯ_2 є правонаступником у питаннях обліку для поліпшення житлових умов військовослужбовців запасу розформованої військової частини НОМЕР_1 . Після тривалого листування з відповідачем Міністерство оборони України йому відмовило у взятті на квартирний облік у зв'язку з тим, що він на час звернення не є військовослужбовцемІНФОРМАЦІЯ_1 .

Просить визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови взяти його зі складом сім'ї 4 особи на квартирний облік, як військовослужбовця, звільненого з військової служби на пенсію за вислугою 20 років служби і більше та який потребує поліпшення житлових умов; зобов'язати Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути питання про взяття його майора запасу із складом сім'ї 4 особи на квартирний облік, як військовослужбовця, звільненого з військової служби на пенсію за вислугою 20 років служби і більше, який потребує поліпшення житлових умов; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про взяття його майора запасу із складом сім'ї 4 особи на квартирний облік, як військовослужбовця, звільненого з військової служби на пенсію за вислугою 20 років служби і більше, який потребує поліпшення житлових умов. Стягнути з відповідачів судові витрати.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2022 року було закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України і визначено, що спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 10.07.2023 року прийнято справу до свого провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 07.11.2023 року замінено відповідачів у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 на ІНФОРМАЦІЯ_3 , та Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 на Об'єднану житлову комісію Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Яременко В.А. позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, в матеріалах справи наявний їх відзив від 20.10.2020 року, в якому просять в задоволенні позову відмовити та зазначають, що позивач звільнився з військової служби в запас в 1998 році із Збройних Сил України за власним бажанням. Залишення на квартирному обліку осіб, звільнених в запас за власним бажанням не передбачалося. Тому законодавчих підстав для перебування позивача на квартирному обліку у Черкаському обласному військовому комісаріаті немає.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази у сукупності з іншими матеріалами справи, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до наступного.

За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.08.1978 до 16.11.1998 безперервно проходив військову службу, що підтверджується витягом із послужного списку майора запасу. Вислуга календарних років становить 20 років 3 місяці.

З 27 листопада 1994 року ОСОБА_1 перебував в загальній черзі військової частини НОМЕР_1 на отримання житла зі складом сім'ї 4 особи.

Відповідно до витягу з послужного списку про проходження служби, а також із копії витягу із наказу заступника Міністерства Оборони України - Командувача Сил протиповітряної оборони України від 06.11.1998 №0364 ОСОБА_1 звільнений з військової служби в запас за п. 65 підпунктом «з» (за власним бажанням).

В 1998 році позивача знято з квартирної черги.

Посвідченням від 02.02.1999 серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивачу призначена пенсія за вислугу років.

Оскільки про зняття з квартирної черги позивачу не було повідомлено, відповідно до витягу з протоколу №3 засідань житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 24.04.2003 позивача зі складом сім'ї в 4 особи поновлено в загальній черзі військової частини НОМЕР_1 на отримання житла з 27.11.1994 за порядковим №21.

Відповідно до витягу з протоколу № 4 засідань житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 17.06.2003 позивача у зв'язку із звільненням в запас за власним бажанням знято з квартирної черги при Військовій частині НОМЕР_1 згідно з наказом МО України №20 від 1995р.

У подальшому військова частина НОМЕР_1 була розформована.

Із матеріалів справи суд встановив, що у 2003 році позивач звертався з позовною заявою про визнання частково недійсним рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 17.06.2003 та зобов'язання надати квартиру і видати ордер на квартиру. Однак рішенням суду йому було відмовлено.

Рішенням військового місцевого суду Черкаського гарнізону від 12.11.2003 позивачу було відмовлено у задоволенні зазначеного позову, що підтверджується апеляційною скаргою позивача.

Рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 01.09.2006 №826 ОСОБА_1 занесено на першочергову квартирну чергу з 13.10.2005, як офіцера, що перебував на військовій службі не менше, як 20 років (склад сім'ї 4 особи).

Листом виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 20.01.2020 №161 підтверджується, що станом на 15.01.2020 позивач перебував на першочерговому квартирному обліку за порядковим №13.

Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 13.02.2020 №3/48 підтверджується, що в перевіреному наказі від 16.12.1998 №275 щодо виключення позивача з військової служби в запас, відомості про забезпечення житлом (постійним/службовим) відсутні.

Довідкою від 10.03.2020 підтверджується, що на утриманні позивача дійсно знаходиться сім'я в складі: дружини - ОСОБА_2 , дочка - ОСОБА_3 , внук - ОСОБА_4 .

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.03.2020 №73 позивач є пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію по лінії МОУ і знаходиться на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Пенсія призначена за вислугу років служби.

З відповідей ІНФОРМАЦІЯ_1 на заяви позивача суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 є правонаступником у питаннях обліку для поліпшення житлових умов військовослужбовців запасу розформованої військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується листом відповідача 1 від 17.01.2020 №6/6/5. Також зазначено, що позивач не має права щодо зарахування його на квартирний облік у зв'язку з тим, що не є військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд, зокрема, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

На підставі статті 47 Конституції України кожен має право на житло Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.

Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Порядком визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).

До рапорту додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги; інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.

Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік.

Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.

Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа. Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі.

Після закінчення зазначеного строку справа знищується у встановленому порядку.

Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

На основі дефінітивних норм Постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року №1081, якою затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450, та Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728, з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.

Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).

Інструкцією визначено, що житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Відповідно до витягу з послужного списку про проходження служби ОСОБА_1 звільнявся з військової служби в запас в 1998 році із Збройних Сил України за власним бажанням.

Керуючись статтею 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пунктом 37 Наказу Міністра оборони України №20 від 03.02.1995 року «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», які діяли на момент звільнення позивача, а саме: «військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби у запас чи відставку за віком, за станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченнями штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку її розформування - військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються правом на позачергове одержання житла». Залишення на квартирному обліку осіб звільнених в запас за власним бажанням не передбачалося.

Постановою Кабінету Міністрів України №728 від 02.09.2015 року «Про деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» затверджено Порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - Порядок), який установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах, а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Отже, дія Порядку поширюється на: військовослужбовців (діючих), які маючі, вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей: осіб, звільнених з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей; сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби; сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведення інших організаційних заходів.

Враховуючи, що позивач знятий з квартирної черги житловою комісією військової частини НОМЕР_1 у зв'язку із звільненням в запас за власним бажанням, що підтверджується витягом з протоколу №4 від 17.06.2003, який ним оскаржено до Військового місцевого суду Черкаського гарнізону. Вказане рішення комісії не скасоване, є чинним. На дату розгляду спору позивач з 01.09.2006 рішенням №826 Виконавчого комітету Золотоніської міської ради занесений на першочергову квартирну чергу.

Взяття саме відповідачем на облік особи, звільненої з військової служби за власним бажанням, вказані нормативно-правові акти не передбачають.

Посилання представника позивача на постанову КЦС ВС від 08.04.2020 № 683/2197/18 є безпідставним з мотивів того, що в даному рішенні зазначено про порушені права позивача, який був звільнений з військової служби у запас. В даному ж випадку позивач звільнений за власним бажанням.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши усі фактичні обставини, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку на основі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши належність та допустимість кожного доказу, а також їх достатність та взаємозв'язок, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд дійшов висновку, що відповідач не допустив у заявлених спірних правовідносинах порушень прав позивача, з огляду на що відсутні підстави для задоволення позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 6, 13, 18, 263-268, 274, 279 ЦПК України, ст.ст. 16, ЦК України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Об'єднаної житлової комісії Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст. 354, 355 ЦПК України). Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий :

Повний текст рішення складено 06.12.2023