Справа № 541/3643/23
Номер провадження3/541/1261/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 року м. Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Дністрян О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Миргородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, РНОКПП не встановлено,
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27 серпня 2023 року серії ААД № 282283, 27 серпня 2023 року о 17 год. 39 хв. в м. Миргород, вул. І.Білика, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 210990, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, різкий запах алкоголю з ротової порожнини, тремтіння пальців рук, поведінка, яка не відповідає дійсності, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння відмовився у встановленому законодавством порядку, від керування відсторонений, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав. Просив закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП стосовно нього у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки він не відмовлявся від проходження огляду в медичному закладі, працівники поліції йому видали направлення на огляд до Миргородської ЛІЛ, проте не супроводили його до цього медичного закладу та залишили біля автомобіля.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Грищенко Є.С. просив закрити провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, а також надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких вважав, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим адміністративне провадженню підлягає закриттю, оскільки працівники поліції не забезпечили проходження медичного огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, не зважаючи на його неодноразові прохання видати відповідне направлення та пройти такий огляд в закладі охорони здоров'я, а не на місці зупинки транспортного засобу. Відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки не зафіксована у присутності двох свідків, що є процесуальним порушенням, не зважаючи на здійснення відеофіксації. Через невиконання інспектором Бельковим В.В. ч. 3 ст. 266 КУпАП та п. 7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої 09.11.2015 Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735, ОСОБА_1 був вимушений самостійно вживати заходів для проходження огляду в закладі охорони здоров'я, згідно письмового направлення ОСОБА_2 , і головне - за відсутності поліцейського, що є порушенням ч. 4 ст. 266 КУпАП. Так, працівники поліції відмовили ОСОБА_1 проїхати разом із ним до закладу охорони здоров'я для проходження огляду і останній вирішив пройти такий огляд самостійно, згідно виданого направлення. Прийшовши до приймального відділення КНП «Миргородська ЛІЛ» ММР, ОСОБА_1 запитав у медичних працівників як і де він може пройти огляд згідно направлення, на що йому відмовили, мотивуючи тим, що у чергових на той момент лікарів відсутні сертифікати для здійснення відповідного огляду. У відповідь на адвокатський запит КНП «Миргородська ДІЛ» надіслала лист за вих. №0113/2195 від 08.09.2023, із якого вбачається, що у відділенні екстреної (невідкладної) медичної допомоги у період із 08 год. 00 хв. 27.08.2023 по 20 год. 00хв. 27.08.2023 (денна зміна) на чергуванні перебували лікар-стажист ОСОБА_3 та сестра медична ОСОБА_4 , а у період із 20 год. 00 хв. 27.08.2023 по 08 год. 00 хв. 28.08.2023 (нічна зміна) перебували на чергуванні лікар-стажист ОСОБА_5 та сестра медична ОСОБА_4 .. Вищевказані лікарі не мають посвідчення про проходження циклу тематичного удосконалення «Діагностика станів сп'яніння».Захисник зазначає, що це підтверджує факт того, що ОСОБА_1 був позбавлений можливості пройти огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я згідно виданого направлення поліцейського, і як наслідок, довести факт не перебування у стані алкогольного сп'яніння.Просив закрити провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Допитаний в судовому засіданні свідок інспектор СРПП Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області Бельков В. В. пояснив, що він роз'яснював ОСОБА_1 його права після складання протоколу. ОСОБА_1 просив пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, вже після того як він почав складати протокол, тому він видав ОСОБА_1 направлення на проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, але не супроводжували його до медичного закладу, оскільки ОСОБА_1 до цього відмовлявся проходити медичний огляд і вже було складено протокол. Свідків не було під час складання протоколу про адміністративне правпорушення, оскільки проводилася безперервна відео фіксація. Водію було повідомлено про відсторонення від керування, але про це ним не було зазначено в протоколі. Транспортний засіб залишили на місці зупинки, оскільки він був припаркований без порушень. Потім вони поїхали і він не знає, чи керував ще після того транспортним засобом ОСОБА_1 ..
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснила, що працює медичною сестрою в КНП «Миргородська лікарня інтенсивного лікування» Миргородської міської ради, чи працювала 27 серпня 2023 року вона вже не пам'ятає, можливо так. ОСОБА_6 вона не пам'ятає, оскільки дуже велика кількість пацієнтів проходить за зміну. Знає, що лікарі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не мають посвідчення про проходження циклу тематичного удосконалення «Діагностика станів сп'яніння», тому не можуть проводити огляд на встановлення стану алкогольного сп'яніння і в такому випадку люди їдуть або у м. Хорол, або у м. Лубни.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, допитавши свідків, дослідивши письмові докази по справі суд приходить до наступного.
Згідно із ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За положеннями ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Пунктом 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року №14 передбачено, що судам слід ураховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів (затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства юстиції України). Якщо водій ухилився від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року №1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за №1413/27858 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Згідно п. 2 цієї Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є, зокрема, запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови (п. 3 цієї Інструкції).
Відповідно до пунктів 2-7 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам.
Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Відповідно до п. 8 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103, в редакції чинній на час вчинення адміністративного правопорушення, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно з п. 13 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103, лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ.
Відповідно до п.п. 6,7 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 р. за №1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 11.11.2015 року за №1413/27858 (далі - Інструкція №1452/735) огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Відповідно до відеозапису, диск із яким доданий до протоколу про адміністративне правопорушення працівниками Національної поліції зафіксовано, що 27 серпня 2023 року ОСОБА_1 працівники поліції запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що він відмовився. Ттакож працівники поліції ОСОБА_1 пропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в Миргородській ЦРЛ на, що він також відмовився. Після чого працівник поліції повідомив ОСОБА_1 , що відносно нього буле складено протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння і почав складати протокол. Під час складання протоколу ОСОБА_1 висловив бажання пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі. Проте працівник поліції відмовив ОСОБА_1 у забезпеченні проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі, мотивуюче свої дії тим, що ОСОБА_1 до цього відмовлявся на пропозицію працівника поліції проходити такий огляд і за цим фактом щодо нього розпочато складання протоколу про адміністративне правопорушення. Після чого працівником поліції було виписано ОСОБА_1 направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до медичного Миргородської ЛІЛ.
Крім того вищевказаним відеозаписом, підтверджується що працівники поліції всупереч вимог «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів …» не забезпечили проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Також працівники поліції роз'яснили права передбачені ст. 268 КУпАП лише після складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 і не взяли до уваги і не відреагували на твердження останнього, що він не відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, видали направлення на проходження огляду в закладі охорони здоров'я, але не забезпечили проходження такого огляду ОСОБА_1 .. Вказані обставини викликають сумніви в дотриманні процедури огляду водія на стан сп'яніння, передбаченої чинним законодавством.
Оцінивши в сукупності надані суду докази, суд вважає, що докази приєднані до протоколу про адміністративне правопорушення та обставини встановлені в судовому засіданні беззаперечно не доводять, що ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Росії» (20 вересня 2016 року, заява № 926/08), зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. ст. 251 КУпАП).
Вважаю, що працівниками поліції не проведено всебічного, повного та об'єктивного дослідження та зібрання фактичних даних у справі, що не дає підстав для висновку про скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні не знайшло підтвердження поза розумним сумнівом вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За таких обставин суд вважає, що справу відносно ОСОБА_1 необхідно закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.38,130, 221,245,247, 268, 291, 294 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційних скарг через Миргородський міськрайонний суд.
Суддя Миргородського
міськрайонного суду О. М. Дністрян