Справа № 274/5336/23
Провадження № 2/0274/1398/23
ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
Іменем України
"04" грудня 2023 р. м. Бердичів
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
в складі: головуючого судді Хуторної І.Ю.,
з участі секретаря Дерманської О.В.,
позивача ОСОБА_1 , його представника - адвоката Семенчук Ю.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітнього сина, який продовжує навчання, -
ВСТАНОВИВ:
04.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача аліменти на своє утримання у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, щомісячно, у зв'язку із навчанням до досягнення ним 23-х років за умови, що він буде продовжувати навчання.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позовна заява ОСОБА_1 обґрунтована тим, що відповідач є його батьком.
Шлюб між батьками розірваний за рішенням суду від 10.12.20215.
На даний час позивач навчається за регіональним замовленням на третьому курсі денної форми навчання у Бердичівському фаховому коледжі промисловості, економіки і права.
Усі витрати на його утримання несе матір, яка є особою з інвалідністю третьої групи.
До його повноліття із відповідача стягувались аліменти за рішенням суду від 10.12.2015. Після закриття виконавчого провадження про стягнення аліментів, матеріальну допомогу синові відповідач надає нерегулярно та її розмір є недостатнім для забезпечення позивача усім необхідним, зокрема комп'ютерною технікою, канцелярськими товарами, витратами на проїзд та проживання.
Позивач є особою з інвалідністю третьої групи, потребує посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, проходження періодичних курсів лікування, зокрема, лікування в ортопедичному відділенні, що потребує значних коштів.
Відповідач є військовослужбовцем, отримує дохід, не має на утриманні інших дітей, непрацездатних дружини, батьків та має можливість забезпечувати сина матеріально до закінчення навчання.
Відзив на позовну заяву не надходив.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 23.08.2023 відкрите спрощене позовне провадження.
У судовому засіданні позивач підтримав позов.
Представник позивача, адвокат Семенчук Ю.М. позовні вимоги підтримала. Пояснила, що визначаючи такий розмір аліментів, позивач виходив із того, що розмір частки від доходів батька гарантовано СК України на утримання дитини. Крім того, позивач є особою із інвалідністю третьої групи внаслідок захворювання хребта, та проведеного оперативного утручання. Він потребує посиленого харчування та лікування. Мати позивача також є особою із інвалідністю. Батько, до часу зникнення із ним зв'язку, постійно надавав добровільно допомогу синові. Необхідність пред'явлення цього позовну виникла у зв'язку із припиненням надання допомоги. Відповідач отримує грошове забезпечення як військовослужбовець та із його заробітку можуть сплачуватися аліменти.
Відповідач про час і місце слухання справи повідомлений належним чином, за адресою зареєстрованого місця проживання, відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Протокольною ухвалою від 10.11.2023 суд постановив - проводити заочний розгляд справи.
Фактичні обставини, встановлені судом, докази на їх підтвердження
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с. 5).
Відповідно до довідки від 02.02.2023, виданої Бердичівським фаховим коледжем промисловості, економіки і права та студентського квитка, серії НОМЕР_1 , виданого 01.10.2020 Державним вищим навчальним закладом «Бердичівський коледж промисловості, економіки і права, ОСОБА_1 є студентом третього курсу денного відділення спеціальності «Інженерія програмного забезпечення». Навчається за регіональним замовленням. Період навчання з 01.09.2020 до 30.06.2024 (а.с. 11, 12).
За рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 10.12.2015 із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_3 було стягнуто аліменти на сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 727,50 грн, щомісячно, до повноліття сина(а.с. 13).
Відповідно до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 082992 від 03.11.2022, виписки із постанови ЛКК № 20 від 29.11.2023, карти хворого, який лікується у фізіотерапевтичному відділенні (кабінеті), форми індивідуальної програми реабілітації інваліда, що видається медико-соціальними експертними комісіями від 03.11.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою з інвалідністю третьої групи з дитинства з 25.10.2022 безтерміново, він має захворювання хребта, у 2020 році було проведено оперативне лікування. ОСОБА_1 протипоказана важка фізична праця та робота із вимушеним положенням тіла, рекомендовано санаторно-курортне лікування, дієта збагачена кальцієм, вітамінотерапія, хондропротектори, знеболювальні препарати (а.с. 55, 56, 57, 58, 59).
Із копії витягу з реєстру територіальної громади від 21.07.2023 та витягу №2576 про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 26.07.2023 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований разом з батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9, 10).
Відповідно до копії гарантійного талону № 20230927192006 від 29.09.2023 та копії фіскального чека від 29.09.2023, позивач придбав у магазині ROZETKA ноутбук модель «Acer Aspire» 7 А715 -43G-R92H, вартістю 33 278 грн та відповідно до видаткової накладної від 14.05.2023 - монітор модель «MSI Optix G24C4 Black», вартістю з ПДВ 6 198 грн (а.с.53,54).
Відповідно до копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 410605 від 18.05.2023 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є особою з інвалідністю третьої групи за загальним захворюванням з 19.04.2023 строком до 01.06.2026. Їй протипоказана важка фізична праця, рекомендовано спостереження онколога, ендокринолога (а.с. 16).
Відповідно до копії витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.06.2022, сержант ОСОБА_2 перебуває службі у військовій частині НОМЕР_2 з 01.06.2022 на посаді командира міномету з мінометної обслуги і мінометного взводу мінометної батареї, ВОС - 143178А (а.с. 17).
Норми права, які застосовані судом
Статтею 199 Сімейного кодексу України (далі - СК України) передбачено обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; право на утримання припиняється у разі припинення навчання; право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Згідно зі статтею 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Пунктом першим частини першої статті 430 ЦПК України передбачено, що суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналіз доводів сторін, висновки суду
Дослідивши докази, з'ясувати обставини справи, суд доходить висновку про задоволення позову, із таких підстав.
Стягнення аліментів на утримання повнолітньої сина, який продовжує навчання є одним із способів захисту його інтересів, забезпечення одержання ним коштів, необхідних для його життєдіяльності, оскільки на період навчання він не має самостійного заробітку та потребує матеріальної допомоги з боку батьків, які зобов'язані утримувати своїх повнолітніх дітей, що продовжують навчатися, до досягнення ними двадцяти трьох років.
Обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, що перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) існування потреби у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та своїх повнолітніх дітей).
Зважаючи на необхідність купівлі продуктів харчування, ліків, оплати лікування, одягу, засобів догляду, ліків, канцтоварів, оплати послуг інтернету, зв'язку, з огляду на неможливість працювати у зв'язку із навчанням на денному відділенні, очевидно, що позивач на даний час потребує допомоги від батьків.
Відповідач може надавати матеріальну допомогу синові, оскільки він як військовослужбовець ЗСУ отримує матеріальне забезпечення.
Визначаючи розмір аліментів, суд враховує актуальну і дійсну потребу позивача у матеріальній допомозі, стан його здоров'я, те, що його мати є особою із інвалідністю третьої групи.
Тому, зважаючи на встановлені фактичні обставини справи, відсутність заперечень проти позову, суд доходить висновку про стягнення з відповідача аліментів у розмірі заявленому у позові, тобто частку доходів відповідача.
Аліменти належить стягувати з дня подачі позову до суду та до закінчення позивачем навчання у ДВНЗ «Бердичівський фаховий коледж промисловості, економіки та права», тобто до 30.06.2024.
Рішення, у межах платежу за один місяць, слід допустити до негайного виконання.
Розподіл судових витрат
Відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір, від сплати якого позивач звільнений при зверненні до суду, слід стягнути з відповідача в дохід держави у розмірі 1073, 60 грн.
Керуючись статтями 141, 159, 263-265, 280 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти у розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, щомісячно, починаючи з 04.08.2023 та закінчення навчання у Бердичівському фаховому коледжі промисловості, економіки та права, тобто до 30.06.2024.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1073 гривні 60 копійок.
Рішення допустити до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів, з дня його складення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Повний текст рішення складено 06.12.2023
Суддя І.Ю. Хуторна