Справа № 274/5335/23
Провадження № 2/0274/1397/23
ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
Іменем України
"04" грудня 2023 р. м. Бердичів
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
в складі: головуючого судді Хуторної І.Ю.,
з участі секретаря Дерманської О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , про стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
04.08.2023 ОСОБА_2 , в особі представника адвоката Семенчук Ю.М., звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача аліменти на своє утримання у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, довічно.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позовна заява ОСОБА_2 обґрунтована тим, що відповідач є його сином.
Позивач не був позбавлений батьківських прав та не ухилявся від виконання батьківських обов'язків відносно свого сина. На даний час він є непрацюючим пенсіонером. Йому 82 роки та він має ряд захворювань. Його дохід складає лише пенсія, більшу частину якої він витрачає на придбання продуктів харчування, ліків та оплату комунальних послуг. Коштів на належне забезпечення його життєдіяльності не вистачає.
Відповідач матеріальної допомоги йому не надає. Відповідач є військовослужбовцем та має можливість надавати допомогу на його утримання.
Відзив на позовну заяву не надходив.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 23.08.2023 у справі відкрите спрощене позовне провадження.
Представник позивача адвокат Семенчук Ю.М. позовні вимоги підтримала. Пояснила, що визначаючи такий розмір аліментів, позивач виходив із того, що розмір частки від доходів гарантовано СК України на утримання дитини та у даному випадку допустимо застосувати аналогію закону. Позивач є особою поважного віку, частково позбавлений можливості до самообслуговування, потребує матеріальної допомоги від сина. Син надавав добровільно матеріальну допомогу батькові. Проте, необхідність пред'явлення цього позовну виникла у зв'язку із припиненням надання відповідачем допомоги. Зв'язку із сином батько не має. Проте, відповідач отримує грошове забезпечення як військовослужбовець та із його заробітку можуть сплачуватися аліменти.
Відповідач про час і місце слухання справи повідомлений належним чином, за адресою зареєстрованого місця проживання, відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Протокольною ухвалою від 10.11.2023 суд постановив - проводити заочний розгляд справи.
Фактичні обставини, встановлені судом
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України, сформованого 26.07.2023 (а.с. 10-11).
ОСОБА_2 є пенсіонером за віком, що доводиться копією пенсійного посвідчення (а.с. 31).
З рішення про надання соціальних послуг № 150 від 22.09.2023 Управління сім'ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 є пенсіонером, частково не здатний до обслуговування, вдівець, проживає один, його середньомісячний дохід складає 4900, 39 грн. Він має двох дітей: дочку, 1972 р.н., яка проживає 16 років у Ізраїлі та сина, 1976 р.н., який проходить службу у ЗСУ. Потребує соціальної допомоги: догляд дома (а.с. 39).
Відповідно до довідки від 21.11.2023 виданої Комунальною установою «Центр надання соціальних послуг» Бердичівської міської ради Житомирської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі рішення про надання соціальних послуг №150 від 22.09.2023 Управління сім'ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради перебуває на обслуговуванні у КУ «Центр надання соціальних послуг» у відділенні соціальної допомоги вдома (а.с. 38).
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01.06.2022, сержант ОСОБА_3 перебуває службі у військовій частині НОМЕР_1 з 01.06.2022 на посаді командира міномету з мінометної обслуги і мінометного взводу мінометної батареї, ВОС - 143178А (а.с. 12).
Норми права, які застосовані судом
Відповідно ч. 2 ст. 51 Конституції України повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів непрацездатних членів сім'ї (частина 8 статті 7 СК України).
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 172 СК України, повнолітні дочка, син зобов'язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу. Якщо повнолітні дочка, син не піклуються про своїх непрацездатних, немічних батьків, з них можуть бути за рішенням суду стягнуті кошти на покриття витрат, пов'язаних із наданням такого піклування.
Згідно з ч. 1 ст. 202 СК України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 цього Закону пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до закону.
Згідно зі ст. 205 СК України суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Пленум Верховного Суду України у Постанові від 15.05.2006 №3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" у п. 21 роз'яснив, що обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (ст. 202 СК), не є абсолютним. У зв'язку з цим суд на вимогу дочки, сина, до яких пред'явлено позов про стягнення аліментів, зобов'язаний перевірити їхні доводи про ухилення батьків від виконання своїх обов'язків щодо них (ст. 204 СК). Згідно з ч. 2 ст. 205 СК при визначенні розміру аліментів на непрацездатних батьків необхідно враховувати можливість отримання ними матеріальної допомоги від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, а також від дружини, чоловіка та своїх батьків.
Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 05.09.2019 у справі №212/1055/18-ц дійшов наступного висновку: «Тлумачення статті 202 СК України свідчить, що обов'язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів: 1) походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв'язків (зокрема, усиновлення); 2) непрацездатність матері, батька; 3) потреба матері, батька в матеріальній допомозі. Зобов'язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї із вказаних умов. Обов'язок повнолітніх дітей не пов'язується з їх працездатністю і можливістю надавати батькам матеріальну допомогу. При встановленні, чи батьки потребують матеріальної допомоги, повинні враховуватися будь-які обставини, які свідчать про необхідність в матеріальній допомозі. При цьому, отримання матір'ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги».
При вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання батьків слід враховувати, що вказане право батьків, якому кореспондує обов'язок повнолітніх дітей виникає за наявності двох умов: непрацездатності батьків та наявності у них потреби у матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх дочки, сина. Звільнення від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах можливі лише коли буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків, що передбачено ч. 1 ст. 204 СК України.
Пунктом першим частини першої статті 430 ЦПК України визначено, що суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Висновки суду
Судом не встановлено обставин щодо звільнення відповідача від обов'язку утримувати свого батька, з підстав, викладених у ст. 204 СК України.
Обов'язок повнолітніх дітей по утриманню своїх батьків виникає на підставі складу юридичних фактів: походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв'язків (усиновлення); непрацездатність матері, батька; потреба батька, матері в матеріальній допомозі. Зобов'язання повнолітніх дітей по утриманню батьків не виникає у разі відсутності хоча б однієї з вказаних обставин.
Позивач потребує допомоги від відповідача, оскільки є непрацездатним, особою поважного віку та має потребу в сторонньому догляді, оскільки частково не здатний до самообслуговування.
Відповідач може надавати матеріальну допомогу батькові, оскільки він як військовослужбовець ЗСУ отримує матеріальне забезпечення.
За таких встановлених обставин, визначаючи розмір аліментів, суд враховує актуальну і дійсну потребу позивача у матеріальній допомозі, вік позивача, потребу в сторонньому догляді, зважає на те, що заперечення проти позову не надійшли.
Тому, суд доходить висновку про стягнення з відповідача аліментів у розмірі заявленому у позові, тобто частку доходів відповідача.
Аліменти належить стягувати з дня пред'явлення позову до суду та до дня смерті позивача, тобто довічно.
Рішення у межах платежу за один місяць слід допустити до негайного виконання.
Розподіл судових витрат
Відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір, від сплати якого позивач звільнений при зверненні до суду, слід стягнути з відповідача в дохід держави у розмірі 1073 гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 141, 159, 263-265, 280 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, щомісячно, починаючи з 04.08.2023 та довічно.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1073 гривні 60 копійок.
Рішення допустити до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів, з дня його складення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складено 06.12.2023.
Суддя І.Ю. Хуторна