Рішення від 09.10.2023 по справі 910/7355/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09.10.2023Справа № 910/7355/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ»

до товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України»

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк»

про стягнення 136000,00 грн,

Представники:

від позивача Корж М.П.

від відповідача Даниляк О.С.

від третьої особи не прибули

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До суду звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» до товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» про стягнення 136000,00 грн (банківська гарантія BG/U/03-2-04732 від 13.12.2022).

Суд своєю ухвалою від 11.05.2023 відкрив провадження у справі № 910/7355/23, постановив розглядати справу в порядку загального позовного провадження.

Позивач вважає, що гарантійний випадок згідно з банківською гарантією BG/U/03-2-04732 від 13.12.2022 не настав, а тому кошти у розмірі 136000,00 грн, які були перераховані позивачем акціонерному товариству «Український будівельно-інвестиційний банк» як гаранту для покриття сплаченої банківської гарантії є безпідставно отриманими, і вони підлягають поверненню товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України», що є бенефіціаром за вказаною вище гарантією. Обґрунтовуючи ненастання гарантійного випадку як порушення строку подання переможцем процедури закупівлі документів, позивач посилається на необхідність при обчислені цього строку керуватись ч. 6 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», за яким цей строк не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю. Оскільки позивач, як переможець процедури закупівлі, надав документи на сьомий день (рішення про визначення переможця прийнято 21.12.2022, а документи надані 28.12.2022), гарантійний випадок не настав. Строк подачі документів, що визначений Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (4 дні), на думку позивача не може бути застосований до спірних правовідносин, оскільки банківська гарантія BG/U/03-2-04732 від 13.12.2022 передбачає можливість настання гарантійного випадку тільки внаслідок обставин, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».

Відповідач позовні вимоги відхилив, вважаючи, що настали обставини, які визнані гарантійними випадками за банківською гарантією BG/U/03-2-04732 від 13.12.2022, а тому його вимога, як бенефіціара, до акціонерного товариства «Український будівельно-інвестиційний банк», як гаранта, щодо сплати за банківською гарантією є правомірною. При визначені строку подання переможцем процедури закупівлі документів слід керуватись строком, встановленим Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 (далі - Особливості), і такий строк становить 4 дні. Цей нормативний акт є спеціальним стосовно Закону України «Про публічні закупівлі», та має перевагу над ним. Застосування спеціальних правил, встановлених Особливостями, також прописано у тендерній документації. Позивач подав документи з порушенням встановленого строку, а тому 05.01.2023 відповідач прийняв рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача.

Суд своєю ухвалою від 10.07.2023 залучив до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк».

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позовних вимог, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

У листопаді-грудні 2022 року товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор транспортної системи України» провело закупівлю за таким предметом «Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів (Ремонт автоматичного потокового хроматографа на ГРС ТЕЦ-5 Боярського ЛВУМГ)».

Закупівля проводилась за тендерною документацією, яка була складена відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 (далі - Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», про що прямо зазначено в самій тендерній документації.

За умовами тендерної документації (п. 4.10 розділу І та додатку 6.1) учасник торгів повинен був подати забезпечення тендерної пропозиції у розмірі 136000,00 грн у формі банківської гарантії. Вимоги до банківської гарантії детально наведені у додатку 6.1 до тендерної документації,

Товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» було учасником цих торгів.

13 грудня 2022 року товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» (принципал) та акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк» (гарант) уклали договір про надання гарантії №BG/U/03-2-04732, відповідно до п.1.1 якого гарант за дорученням принципала надає на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» банківську гарантію забезпечення пропозиції на суму 136000,00 грн згідно з тендерною документацією щодо проведення відкритих торгів на закупівлю «Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів (Ремонт автоматичного потокового хроматографа на ГРС ТЕЦ-5 Боярського ЛВУМГ») та умовами Гарантії, наведеними у додатку №l до цього Договору. Гарантія надається на термін до 13.05.2023 включно і набуває чинності з 13.12.2022 (п.1.3 договору).

13 грудня 2022 року в межах цього договору акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк» видало гарантію №BG/U/03-2-04732 (далі - Гарантія). Гарантом є акціонерне товариство «Український будівельно-інвестиційний банк», принципалом - товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ», бенефіціар - товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор транспортної системи України». Сума гарантії - 136000 грн. Гарантія застосовується для цілей забезпечення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі». предметом закупівлі є «Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів (Ремонт автоматичного потокового хроматографа на ГРС ТЕЦ-5 Боярського ЛВУМГ)».

За цією Гарантією гарант безвідклично та безумовно зобов'язаний протягом п'яти банківських днів, після дати отримання банком-гарантом першої вимоги від бенефіціара (замовника) в письмовій формі або в електронній формі ключованим SWIFT-повідомленням, сплатити бенефіціару визначену у вимозі суму грошових коштів, без необхідності для бенефіціара обґрунтовувати свою вимогу, за умови, що в тексті вимоги буде зазначено, що сума, яка вимагається, повинна бути сплачена у зв'язку з виникненням обставин, за яких бенефіціару надається право вимагати платіж, визначених частиною третьою статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - вимога).

Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта: Україна, 01135, місто Київ, вулиця Чорновола В'ячеслава, будинок 8 та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії.

Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб). що підписала(и) вимогу.

Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу.

Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його тендерною пропозицією:

- відкликання тендерної пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;

- непідписання принципалом, який став переможцем тендеру, договору про закупівлю;

- ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією;

- ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі), у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону.

Строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:

- сплата бенефіціару суми гарантії;

- отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов?язань за цією гарантією;

- отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на веб порталі Уповноваженого органу, а саме: закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації; укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі); відкликання принципалом тендерної пропозиції до закінчення строку її подання; закінчення тендеру в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.

21.12.2022 за результатами оцінки тендерних пропозицій товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» визначене переможцем процедури закупівлі. У цей же день замовник оприлюднив повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з товариством з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ». Ці обставини визнаються сторонами, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 75 ГПК України, не підлягають доказуванню.

Вимоги до документів, що надаються переможцем торгів, порядку і строків їх надання визначені у додатку 3 до тендерної пропозиції.

Згідно з частиною 1 додатку 3 тендерної документації «Перелік документів, що подаються переможцем торгів» переможець торгів повинен оприлюднити у строк, що не перевищує 4 (чотири) дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю:

- розрахунок цін тендерної пропозиції, що підтверджує інформацію про ціну тендерної пропозиції за результатами проведеного аукціону (п. 1.1.1);

- оригінал та/або електронну копію та/або скановану копію документу, виданого не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі надану/-і відповідним органом виконавчої влади (ГУМВС або УМВС України або Національною поліцією тощо) про те що: - особа, яка є керівником учасника та службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію, не була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п. 1.4.1).

Ненадання переможцем протягом чотирьох днів розрахунку цін тендерної пропозиції, що підтверджує інформацію про ціну тендерної пропозиції за результатами проведеного аукціону у строку, додатком 3 кваліфіковано відмовою від підписання договору про закупівлю.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» завантажило вказані документи 28.12.2022, що сторонами також визнається. Тобто, документи були оприлюднені на сьомий день, а не протягом 4 (чотирьох) днів.

05.01.2023 відповідач прийняв рішення, що оформлено протоколом № 22-3239-відх, відхилити тендерну пропозицію учасника товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ». Підставою для прийняття такого рішення є:

- абз. 3 п. 3 ст. 41 постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»: переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону, з урахуванням пункту 44 цих особливостей;

- абз. 2 п. 3 ст. 41 постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»: переможець процедури закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю.

Бенефіціар звернувся до гаранта з вимогою від 09.02.2023 про сплату 136000,00 грн.

У свою чергу гарант звернувся до принципала з повідомленням про отримання вимоги бенефіціара та просив перерахувати 136000,00 грн.

20 лютого 2023 року принципал перерахував гаранту 136000,00 грн.

Правовий інститут забезпечення виконання зобов'язання врегульований главою 49 Цивільного кодексу України, яка передбачає спеціальні заходи, що стимулюють боржника до належного виконання зобов'язання та забезпечують захист майнових інтересів кредитора на випадок порушення зобов'язання боржником. За загальним правилом підставою для встановлення та застосування певного виду забезпечення виконання зобов'язання є домовленість сторін (правочин). Закон встановлює обов'язкову письмову форму правочину щодо забезпечення виконання зобов'язання (ст. 547 ЦК України).

Оскільки заходи забезпечення виконання зобов'язання забезпечують захист майнових інтересів кредитора на випадок порушення зобов'язання боржником, умовою їх застосування є невиконання або неналежне виконання останнім тих зобов'язань, для забезпечення яких встановлені такі заходи.

Відповідно до ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Гарантія є одностороннім правочином, змістом якого є обов'язок гаранта сплатити кредитору-бенефіціару грошову суму відповідно до умов гарантії у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією. У відносинах за гарантією беруть участь три суб'єкти - гарант, бенефіціар (кредитор за основним зобов'язанням) та принципал (боржник за основним зобов'язанням). Гарантія призначена перш за все для того, щоб бенефіціар як кредитор за основним зобов'язанням міг безперешкодно задовольнити свої вимоги за рахунок гаранта, якщо боржник (принципал) належним чином не виконає зобов'язання. У зв'язку з цим у ст. 562 ЦК України зафіксований принцип незалежності гарантії, згідно з яким зобов'язання гаранта перед кредитором не залежать від основного зобов'язання (його припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли в гарантії міститься посилання на основне зобов'язання.

Оскільки зміст гарантії є обов'язок гаранта сплатити кредитору-бенефіціару грошову суму, вона відноситься не до майнових (забезпечуються шляхом одержання, утримання майна), а особистих забезпечень виконання зобов'язань, відповідно до яких кредитор покладається на ділову репутацію, порядність гаранта, від якого має отримати задоволення у разі порушення зобов'язання боржником. Гарантія не є мірою цивільно-правової відповідальності, настання якої можливе лише за наявності вини боржника (неустойка, завдаток), а тому при реалізації гарантії вина боржника не має значення, достатньо лише факт порушення останнім (боржником) забезпеченого зобов'язання.

Грошове зобов'язання, що виникає за договором гарантії, є зобов'язанням між гарантом та бенефіціаром, а не між бенефіціаром і принципалом. Такий обов'язок, про що судом зазначено вище, настає у випадку порушення боржником зобов'язання, і єоднією з підстав припинення цього обов'язку є сплата гарантом кредиторові (бенефіціару) суми, на яку видана гарантія (ст. 568 ЦК України).

Вирішуючи питання виникненням обставин, за яких бенефіціару надається право вимагати платіж, визначених частиною третьою статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі», суд виходить з такого.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закону України «Про публічні закупівлі». Публічна закупівлі - це процедура придбання замовником товарів робіт і послуг у порядку, передбаченому Законом.

Запроваджені Законом процедури придбання замовником товарів робіт і послуг переслідують мету забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

У рамках процедури відкритих торгів замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції (ч. 1 ст. 25 Закону).

Отже, тендерне забезпечння - це своєрідна гарантія для замовника, що постачальник виконає свої зобов'язання та не відмовиться від підписання.

Частиною 3 цієї норми Закону визначені випадки неповернення тендерної пропозиції. Випадки, зазначені у ч. 3 Закону, також визначені Гарантію як умови, що підтверджують, невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених тендерною пропозицією, якими, є:

- відкликання тендерної пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;

- непідписання принципалом, який став переможцем тендеру, договору про закупівлю;

- ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією;

- ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі), у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону.

Наведені вище обставини є такими, настання яких свідчить про порушення принципалом зобов'язання, забезпеченого Гарантією (гарантійні випадки) і, відповідно, зумовлюють обов'язок гаранта сплатити бенефіціару грошову суму відповідно до умов гарантії.

Частина 6 статті 17 Закону покладає на переможця процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, обв'язок надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Це документи про те, що службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), не була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п. 6 ч. 1 ст. 17 Закону).

Законом № 2526-IX від 16.08.2022 розділ X «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 3-7 такого змісту: «Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз».

12 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України постановою № 1178 затвердив Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості), які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Згідно з п. 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей.

З огляду на це, при конкуренції норм Закону та Особливостей підлягають застосуванню правила та процедури, встановлені останніми як такі, що на період дії правового режиму воєнного стану відповідають викликам такого стану та забезпечують захищеність замовників від воєнних загроз.

Підсумовуючи наведене суд констатує, що умови Гарантії в частині виникнення обставин, за яких бенефіціару надається право вимагати платіж, визначених частиною третьою статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі», охоплюють порушення принципалом зобов'язання, забезпеченого Гарантією, зміст якого (зобов'язання) при конкуренції норм Закону та Особливостей буде предметом регулювання останніх.

Абзацом 3 п. 44 Особливостей (в редакції на листопад-грудень 2022 року) було передбачено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6 і 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону.

Виходячи з попередньо наведених висновків суду щодо обов'язковості норм та правил, врегульованих Особливостями, та їх спеціального характеру при конкуренції з приписами Закону, позивач зобов'язаний був оприлюднити в електронній системі закупівель документи, передбачені п. 1.4.1 додатку 3 до тендерної документації (оригінал та/або електронну копію та/або скановану копію документу, виданого не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі надану/-і відповідним органом виконавчої влади (ГУМВС або УМВС України або Національною поліцією тощо) про те що особа, яка є керівником учасника та службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію, не була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку) протягом чотирьох дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» оприлюднило документи з порушенням строку (28.12.2022) на сьомий день, що свідчить про настання обставин, передбачених Гарантією, за яких бенефіціару надається право вимагати платіж (ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону).

Непідписання принципалом, який став переможцем тендеру, договору про закупівлю, також є випадком, настання якого за Гарантією невиконання принципалом своїх зобов'язань.

Виходячи зі ст. 638 Цивільного кодексу України укладення договору є процесом досягнення згоди з усіх істотних умов договору. Водночас досягнення згоди з усіх істотних умов тягне за собою факт укладення договору, який є юридичним фактом.

Часові межі для укладення договору про закупівлю визначені ч. 6 ст. 33 Закону. За її приписами замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.

Надання розрахунку цін тендерної пропозиції, що підтверджує інформацію про ціну тендерної пропозиції за результатами проведеного аукціону, є діями, спрямованими на формування умов договору, і законодавцем встановлений значно триваліший період узгодження замовником та учасником закупівлі таких умов, ніж передбачений додатком 3 до тендерної документації (чотири дні). Вказане свідчить про те, що тендерна документація в цій частині суперечить Закону, а тому ненадання переможцем протягом чотирьох днів розрахунку цін тендерної пропозиції, що підтверджує інформацію про ціну тендерної пропозиції за результатами проведеного аукціону у строк, не є відмовою переможця від підписання договору про закупівлю. А тому ненадання позивачем переможцем протягом чотирьох днів розрахунку цін тендерної пропозиції не є порушення принципалом зобов'язання, забезпеченого Гарантією.

Попри це, оскільки для настання зобов'язань, передбачених Гарантією, достатньо одного порушення принципалом зобов'язання, забезпеченого Гарантією, звернення бенефіціара до гаранта з вимогою від 09.02.2023 про сплату 136000,00 грн є правомірним.

З огляду на викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ» у позові до товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України».

Покласти судові витрати на товариство з обмеженою відповідальністю «МБС-ІНЖИНІРІНГ».

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено 04.12.2023.

Суддя С. А. Ковтун