Ухвала від 30.11.2023 по справі 140/20769/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

30 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/20769/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І.,

за участю секретаря судового засідання Литвиненко І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною та скасування постанови військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , що оформлена довідкою ВЛК № 4318 від 20 червня 2023 року (в/ч № НОМЕР_3 код НОМЕР_4 , 79010, Лівів - 10) щодо військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 - ОСОБА_1 ; зобов'язати військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 з метою визначення ступеня його придатності до військової служби;

визнати протиправною бездіяльність військової частини № НОМЕР_2 щодо відсутності дій з розгляду та надання відповіді на досудову вимогу від 10 липня 2023 року щодо необхідності направлення на військово-лікарняну експертну комісію для встановлення придатності (або лікування) до військової служби військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 - ОСОБА_1 ; зобов'язати військову частину № НОМЕР_2 розглянути по суті досудову вимогу від 10 липня 2023 року та прийняти рішення про направлення солдата військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 - ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської експертної комісії, для встановлення придатності, про що надати письмову відповідь у відповідності до 112, 115 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України і змісту статті 20 Закону України «Про звернення громадян».

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення.

На адресу суду 23 серпня 2023 року від позивача надійшла заява на усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої усунуті.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження суддею одноособово та призначено у даній справі підготовче засідання на 15 листопада 2023 року о 10:00 год. в залі судових засідань Волинського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: м. Луцьк, вул. Словацького, 3.

В судове засідання на 15 листопада 2023 року позивач та представник позивача не прибули, хоча відповідно до статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України позивач був належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується відомостями електронної пошти (арк.спр. 41-42).

У зв'язку з неприбуттям у засідання позивача або його представника суд відклав проведення підготовчого засідання на 10:00 год 30 листопада 2023 року.

30 листопада 2023 року позивач та представник позивача повторно не з'явилися в судове засідання, не повідомили суд про причини неприбуття, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованим листом, який повернувся на адресу суду 27 листопада 2023 року з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" (арк.спр. 96).

При цьому клопотань про розгляд справи за його відсутності чи про відкладення розгляду справи до суду не подали.

Відповідач 1 у судове засідання 30.11.2023 не прибув, представника не направив, заяв клопотань на адресу суду не подав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належно (арк.спр. 99).

Відповідач 2 у судове засідання 30.11.2023 не прибув, представника не направив, заяв клопотань на адресу суду не подав, про дату , час та місце розгляду справи був повідомлений належно (арк.спр. 78).

З урахуванням приписів частини четвертої статті 229 КАС України, у зв'язку із неприбуттям в судове засідання учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали адміністративного позову і письмові докази, приходить до висновку, що позов необхідно залишити без розгляду з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частини другої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Згідно з частиною п'ятою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Згідно з частиною першою статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

При цьому, суд також зазначає, що Європейський суд з прав людини у своїй практиці виходить з того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Європейський суд з прав людини дотримується позиції, що проявляти ініціативу щодо своєчасного розгляду справи повинен саме позивач.

Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосереднього його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Тобто, обов'язок щодо вжиття заходів для прискорення розгляду справи покладено на позивача як ініціатора спору.

Отже, позивач, будучи ініціатором судового розгляду справи, в першу чергу має активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані. Під добросовісністю необхідно розуміти таку реалізацію прав і виконання обов'язків, що передбачають користування правами за призначенням, здійснення обов'язків в межах, визначених законом, недопустимість посягання на права інших учасників адміністративного процесу, заборона зловживати наданими правами. При цьому, визначальними процесуальними обов'язками позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи.

За загальним правилом, встановленим частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Разом з тим, частиною п'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів. До позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.

Як вбачається з матеріалів справи позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, неодноразово та повторно не забезпечив прибуття свого представника у судове засідання (15.11.2023 року та 30.11.2023 року) без поважних причин, оскільки в порушення вимог частини другої статті 44, частини першої статті 45, частини першої статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України жодних клопотань про відкладення чи іншого змісту, які б підтверджували поважність причин неприбуття в судове засідання представника позивача подано не було.

Зокрема, суду не було надано будь-яких доказів перебування представника в іншому судовому засіданні за межами Волинської області.

Суд наголошує, що вимоги частини другої статті 44, частини першої статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язують учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Відтак, реалізовуючи своє право на подання клопотання про відкладення розгляду справи, учасник справи повинен надати докази, які підтверджують поважність причин неявки в судове засідання. Проте, позивач вказаних вимог Кодексу адміністративного судочинства України при поданні клопотань про відкладення розгляду справи не дотримав.

Окремо суд зауважує, що ухвала про залишення позовної заяви без руху з підстав подання до суду інформації про місцезнаходження відповідача - Військової частини НОМЕР_2 та вказання у позовній заяві належного відповідача, до якого заявлені позовні вимоги була виконана стороною позивача та надано докази її виконання.

Дана ухвала була направлена за тією ж адресою, яка вказана позивачем у позовній заяві.

Разом з тим відповідно до частини першої статті 131 КАС України учасники судового процесу зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відсутній учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Така обставина дає підстави суду уважати, що повідомлення позивача про дату, час і місце проведення підготовчого засідання було належним.

Відтак, оскільки позивач, який не є суб'єктом владних повноважень, та який був повідомлений про дату, час та місце судових засідань у цій справі, повторно не забезпечив прибуття свого представника у підготовче судове засідання, призначене на 10:00 год. 30 листопада 2023 року, не подав заяви про розгляд справи за його відсутності, його неявка перешкоджає розгляду справи, тому суд дійшов висновку, що позов необхідно залишити без розгляду на підставі пункту 4 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись частиною першою статті 131, частиною п'ятою статті 205, пунктом 4 частини першої статті 240, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії залишити без розгляду.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.І. Смокович