Постанова від 30.11.2023 по справі 360/2115/22

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2023 року справа №360/2115/22

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача Возного Миколи Вікторовича на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року (повне судове рішення складено 08 вересня 2023 року у м. Дніпро) у справі № 360/2115/22 (суддя в І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження про звільнення, поновлення на посаді, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,

УСТАНОВИВ:

У серпні 2023 року до ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій позивач на підставі статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) просив:

- визнати протиправною бездіяльність, вчинену начальником Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області - суб'єктом владних повноважень, невиконанням рішення суду;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року по справі № 360/2115/22 та зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування поданої заяви позивач зазначав, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22 визнано протиправним та скасовано розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 20 квітня 2022 року № 01-02/26 «Про звільнення працівників» в частині звільнення з 20 квітня 2022 року у зв'язку з реорганізацією Кремінської міської ради відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

Позивач вважав, що на виконання рішення суду відповідач повинен був видати розпорядження, яким скасувати розпорядження про звільнення від 20 квітня 2022 року № 01-02/26, поновити позивача на посаді, яку він займав до звільнення, внести записи в трудову книжку, як паперову, так і електронну, та виготовити за всі місяці табелі обліку робочого часу.

Позивач неодноразово письмово звертався з проханнями виконати зазначені дії.

В одному з листів заступника начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області зазначено, що начебто існує розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації від 08 червня 2023 року № 01.02-02/58 «Про скасування розпорядження начальника Кремінської військової адміністрації про переведення та про звільнення громадянина ОСОБА_1 », але воно до цього часу на електронну адресу позивача не направлено. Також станом на 21 серпня 2023 року не внесено зміни в електронну трудову книжку про недійсність запису про звільнення, про що позивач має інформацію в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Бездіяльність відповідача - суб'єкта владних повноважень порушує права позивача.

З урахуванням викладеного, позивач просив задовольнити його заяву.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року у відмовлено повністю у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/2215/22.

Не погодившись з таким судовим рішенням, представник позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу місцевого суду, Прийняти в цій частині нову ухвалу, якою задовольнити заяву про встановлення судового контролю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що на момент мого звернення до суду з заявою про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відповідачем нічого зроблено не було.

Лише 01 вересня 2023 року відповідачем до Головного управління ДПС у Луганській області подано уточнюючий податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за II квартал 2022 року, яким у додатку 5 «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби» виправлено раніше подану звітну інформацію за II квартал 2022 року шляхом виключення рядку «про звільнення з 20 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу від 20 квітня 2022 року № 01-02/26 з метою внесення змін до трудової книжки (електронної).

Зауважує, що якщо начальник Кремінської міської військової адміністрації частково здійснив деякі дії на виконання рішення суду після мого звернення з заявою про встановлення судового контролю, то суд безпідставно дійшов висновку про відсутність з боку відповідача бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Рішення суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22 не виконано у день набрання ним законної сили - 07 червня 2023 року, як стверджує суд, тому наявні підстави для встановлення судового контролю за виконанням такого рішення та зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Наголошує, що відмова в задоволенні заяви суперечить завданням та основним засадам адміністративного судочинства щодо справедливого, неупередженого вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У запереченні на апеляційну скаргу, в т.ч. додаткових, висловлено прохання про залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвали місцевого суду без змін.

В письмових поясненнях до заперечень на апеляційну скаргу представник позивача наполягав на обґрунтованості заяви.

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Згідно з частиною першою статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами першою та другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судами встановлено, що в провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом адвоката Возного Миколи Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, в якому представник позивача просив:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 20 квітня 2022 року № 01-02/26 «Про звільнення працівників» в частині звільнення відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_1 ;

- поновити ОСОБА_1 на роботі на посаді начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області;

- зобов'язати начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області оголосити простій ОСОБА_1 як робітнику, якого неможливо забезпечити роботою;

- стягнути з Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу у розмірі середнього місячного заробітку починаючи з 21 квітня 2022 року по день постановлення рішення;

- стягнути з Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди 100 000,00 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2023 року, задоволено частково позов адвоката Возного Миколи Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження про звільнення, поновлення на посаді, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди:

- визнано протиправним та скасовано розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 04 квітня 2022 року № 01-02/02 «Про переведення працівників Кремінської міської ради» в частині переведення з 04 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на посаду начальника управління внутрішнього контролю та аудиту;

- визнано протиправним та скасовано розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 20 квітня 2022 року № 01-02/26 «Про звільнення працівників» в частині звільнення з 20 квітня 2022 року у зв'язку з реорганізацією Кремінської міської ради відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області;

- відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.

Ухвалою Верховного Суду від 25 липня 2023 року у справі № 360/2115/22 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою адвоката Возного Миколи Вікторовича, представника позивача Сафо Сергія Олеговича, на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2023 року у справі № 360/2115/22.

Таким чином, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22 відмовлено у задоволенні позовних вимог адвоката Возного Миколи Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 про поновлення ОСОБА_1 на роботі на посаді начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області; зобов'язання начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області оголосити простій ОСОБА_1 як робітнику, якого неможливо забезпечити роботою; стягнення з Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу у розмірі середнього місячного заробітку починаючи з 21 квітня 2022 року по день постановлення рішення; стягнення з Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди 100000,00 грн.

Розпорядженням в.о. начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 08 червня 2023 року № 01.02-02/58 «Про скасування розпоряджень начальника Кремінської міської військової адміністрації про переведення та звільнення в частині ОСОБА_1 »:

скасовано розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 04 квітня 2022 року № 01-02/02 «Про переведення працівників Кремінської міської ради» в частині переведення з 04 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на посаду начальника управління внутрішнього контролю та аудиту (пункт 1);

скасовано розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 20 квітня 2022 року № 01-02/26 «Про звільнення працівників» в частині звільнення з 20 квітня 2022 року у зв'язку з реорганізацією Кремінської міської ради відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (пункт 2);

виконавчому комітету Кремінської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області доручено врегулювати трудові відносини з ОСОБА_1 - начальником управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради (пункт 3).

01 вересня 2023 року Кремінською міською військовою адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області до Головного управління ДПС у Луганській області подано уточнюючий податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІ квартал 2022 року, яким у додатку 5 «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби» виправлено раніше подану звітну інформацію за ІІ квартал 2022 року шляхом виключення рядку «про звільнення з 20 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу від 20 квітня 2022 року № 01-02/26».

Згідно з квитанцією № 2 уточнюючий податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІ квартал 2022 року прийнято Головним управлінням ДПС у Луганській області (Кремінський район) відповідно до отриманого результату обробки від Пенсійного фонду України 04 вересня 2023 року за реєстраційним № 9313148574 (в Реєстрі застрахованих осіб податковий розрахунок зареєстровано із завантаженням даних 04 вересня 2023 року за реєстраційним № 837967).

Слід зазначити, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22 Кремінську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області не зобов'язано до вчинення жодних дій.

Протиправні розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 04 квітня 2022 року № 01-02/02 «Про переведення працівників Кремінської міської ради» в частині переведення з 04 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на посаду начальника управління внутрішнього контролю та аудиту та розпорядження начальника Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 20 квітня 2022 року № 01-02/26 «Про звільнення працівників» в частині звільнення з 20 квітня 2022 року у зв'язку з реорганізацією Кремінської міської ради відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області є скасованими з моменту набрання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22 законної сили, а саме 07 червня 2023 року.

Вчинення додаткових дій на виконання зазначеного рішення суду від відповідача не вимагалось та не вимагається.

Позивач помилково вважав, що на виконання рішення суду відповідач повинен був поновити його на посаді, яку він займав до звільнення, та виготовити за всі місяці табелі обліку робочого часу, оскільки в рішенні суду відсутні такі висновки.

Слід зауважити, що в рішенні від 20 лютого 2023 року судом зроблено висновки, що відповідач протиправно здійснив переведення позивача з Кремінської міської ради до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району, оскільки строковий трудовий договір у період дії воєнного стану між позивачем та відповідачем не укладався, а повноваження позивача з 01 квітня 2022 року достроково припинені з підстав, зазначених в абзаці четвертому підпункту 1 пункту 2-1 статті 28 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», що має наслідком звільнення позивача з посади без видання будь-яких додаткових рішень (локальних актів) про припинення повноважень начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради. Як наслідок протиправного переведення позивача до тимчасового державного органу судом скасовано й розпорядження про звільнення з такого тимчасового державного органу.

Також суд зазначає, що у відповідача відсутній обов'язок щодо внесення записів у трудову книжку (паперову) позивача у зв'язку з прийнятим судом рішенням від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22, оскільки відповідач не вносив до неї жодних записів, пов'язаних з переведенням з 04 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської ради до Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на посаду начальника управління внутрішнього контролю та аудиту та звільненням ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з 20 квітня 2022 року у зв'язку з реорганізацією Кремінської міської ради відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, через її відсутність.

Для внесення змін до трудової книжки (електронної) відповідачем 01 вересня 2023 року до Головного управління ДПС у Луганській області подано уточнюючий податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІ квартал 2022 року, яким у додатку 5 «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби» виправлено раніше подану звітну інформацію за ІІ квартал 2022 року шляхом виключення рядку «про звільнення з 20 квітня 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника управління внутрішнього контролю та аудиту Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України на підставі наказу від 20 квітня 2022 року № 01-02/26».

В Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України податковий розрахунок зареєстровано із завантаженням даних 04 вересня 2023 року за реєстраційним № 837967.

Отже, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність з боку відповідача бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Оскільки рішення суду від 20 лютого 2023 року у справі № 360/2115/22 є виконаним у день набрання ним законної сили - 07 червня 2023 року, підстави для встановлення судового контролю за виконанням такого рішення та зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення також відсутні.

З урахуванням викладеного, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про необґрунтованість заяви про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, у зв'язку з чим у задоволенні такої заяви належить відмовити.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, ухвала суду є обґрунтованою, ухваленою з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду першої інстанції не вбачається.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача Возного Миколи Вікторовича - залишити без задоволення.

Ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року у справі № 360/2115/22 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 30 листопада 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

А. В. Гайдар