Постанова від 27.11.2023 по справі 607/17078/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.11.2023 Справа №607/17078/23

провадження № 3/607/7022/2023

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., розглянувши матеріали, що надійшли з Військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовець, РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП), -

встановила:

відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення Т0910 №683 від 09.09.2023, 09.09.2023 о 06 год. 40 хв. заступником командира 5 роти охорони з морально-психологічного забезпечення капітаном ОСОБА_2 був виявлений ОСОБА_1 , який знаходився у місці тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме прояв нервозної поведінки під час бесіди та запаху алкоголю з ротової порожнини. Солдат ОСОБА_1 визнав факт вживання алкогольних напоїв, відповідно йому було запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння в медичному закладі КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ТОР, куди був доставлений під супроводом заступника командира 5 роти охорони з морально-психологічного забезпечення ОСОБА_2 о 09 год. 10 хв. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем по мобілізації військової частини НОМЕР_1 , у порушення вимог ст.ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, діючи в умовах особливого періоду, вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, тобто поява на території військової частини в нетверезому стані.

Вказані матеріали надійшли до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області 11.09.2023 та розгляд вказаних матеріалів відкладався за клопотаннями ОСОБА_1 для отримання необхідних документів.

ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Вину в інкримінованому йому правопорушення не визнав та пояснив, що 09.09.2023 його зупинили на території військової частини близько 1-шої години ночі та одразу сказали їхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. На місці зупинки йому ніхто не пропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора. В медичному закладі, куди його доставили вже зранку, він здав необхідні аналізи для визначення наркотичного сп'яніння та отримав негативний результат.

Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання про закриття адміністративного провадження з наступних підстав:

згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП). Суддя не може виходити за межі своїх повноважень, і не має права відшукувати докази та обставини, не зазначені у протоколі.

Винуватість особи у вчиненні правопорушення повинна бути доведена поза розумним сумнівом, а усі сумніви тлумачиться на користь особи. Таким чином, суд зобов'язаний дослідити усі докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності.

При цьому ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення в першу чергу зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також чи винна дана особа в його вчиненні і чи підлягає вона адміністративній відповідальності, і лише після цього вирішувати питання про можливість накладення адміністративного стягнення.

Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду.

Статтею 266-1 КУпАП визначено, що військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним

Відтак, процедура огляд на стан алкогольного чи іншого сп'яніння включає в себе як проходження такого огляду спеціальним технічним засобом, так і проведення лабораторного медичного дослідження на вимогу особи, яка освідується.

На доведення вини ОСОБА_1 до матеріалів адміністративної справи надано:

-протокол про адміністративне правопорушення Т0910 №683 від 09.09.2023, в якому зазначено обставини вчинення останнім адміністративного правопорушення;

-копія наказу командира військової частини НОМЕР_1 про визначення уповноважених на складання протоколів про військової адміністративні правопорушення у військовій частині НОМЕР_1 №70 від 01.06.20233, в якому зазначено хто має право складати протоколи про військові адміністративні правопорушення та порядок їх складання;

-військовий квиток ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 ;

-виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №238 від 09.09.2023, відповідно до якої взята в ОСОБА_1 сеча на предмет виявлення наркотичних та психотропних речовин на 10 видів, 09.09.2023 о 09:20 год відповідно до результату №761 від'ємна реакція на всі види речовин; результати Алкотестер - 0,79 промілє.

При цьому з матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують факт перебування ОСОБА_1 на території військової частини в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Зокрема на надано відеозапис, а в разі його відсутності відповідний акт, який підписаний двома свідками.

Крім того, з матеріалів справи не можливо встановити точну годину, коли було зупинено ОСОБА_1 , чи було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального приладу газзоаналітор, а також чи було дотримано термін направлення особи на огляд на стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння ( 2 години з моменту виявлення особи).

Таким чином, судом встановлено порушення, передбаченої ст. 266-1 КУпАП, процедури проведення у ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного/нароктичного сп'яніння; також судом враховується виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №238 від 09.09.2023, відповідно до якої ОСОБА_1 не перебував в стані наркотичного сп'яніння.

Відповідно, враховуючи, що відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, прихожу до переконання, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, -

постановила:

провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

СуддяН. П. Воробель