Справа № 308/13699/23
3/308/6613/23
06.11.2023 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби - Зубенко І.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Чортків, Тернопільська обл. місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи: директор ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП», код ЄДРПОУ 42180404 (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, Центральний район, вул. Спаська, буд. 75-А/1, кв. (офіс) 201), паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 20.03.2001 Чортківським РВ УМВС України в Тернопільський області, ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил за ст. 485 МК України,
17 травня 2023 року до Закарпатської митниці надійшов лист Департаменту міжнародної взаємодії № 26/26-04/7.7/1188, яким надіслана відповідь митних органів Федеративної Республіки Німеччини від 18.04.2023 № Z4663-2023.UA.800055-DVIII.A.22 з інформацією про рік випуску та першу реєстрацію транспортних засобів марки «DAF». Вказана відповідь отримана на запит митниці від 24.02.23 № 7.7-3/7.7-20-05/26/4/1581, що був направлений в рамках проведення перевірки по дорученню Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ДМСУ від 17.02.2023 № 20/20-02-01/7.7/165, щодо митного оформлення протягом 2020-2022 років посадовими особами Закарпатської митниці вантажних транспортних засобів марки «DAF» з наявними ризиками декларування недостовірних даних щодо першої реєстрації.
Проведеною перевіркою з використанням баз даних АСМО «Інспектор» було встановлено, що 26.03.2021 директором ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП», код ЄДРПОУ 42180404, ОСОБА_1 через декларанта ТОВ «Львівброкгруп», уповноваженого на роботу з митницею, - ОСОБА_2 на митному пості «Мукачево» Закарпатської митниці була подана митна декларація типу ІМ40ДЕ UA30160/2021/020695 та документи, необхідні для митного контролю та оформлення у вільний обіг вантажного автомобіля-контейнеровозу марки «DAF» моделі «XF 460 FAR», номер шасі НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - НОМЕР_4 , календарний рік виготовлення: 2016, а саме: рахунок-фактура від 18.03.2021 № 210318.148-CAU/BZTP, CMR від 18.03.2021 б/н, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 17.03.2021 № НОМЕР_5 , від 17.03.2021 № ZBI195700513 і доручення від 18.03.2021 № D1616077281, яким іноземне підприємство «CAUGTOUT s.r.o.» (Rybna 716/24, Prague 1, CZ) уповноважує ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_6 ) транспортувати та здійснити митне оформлення транспортного засобу.
Відправником вказаного вище транспортного засобу є іноземне підприємство «CAUGTOUT s.r.o.» (Rybna 716/24, Prague 1, CZ), а одержувачем є ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП» код ЄДРПОУ 42180404 (Україна, 54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, Центральний р-н, вул. Спаська, буд. 75-А/1, кв. (офіс) 201).
Після здійснення митних формальностей вищевказаний транспортний засіб був випущений у вільний обіг за ВМД ІМ 40ДЕ UA30160/2021/020695 від 26.03.2021 зі сплатою необхідних митних платежів у сумі 170 153,93 грн, а саме: ввізне мито - 47 898,87 грн, акциз - 14064,63 грн, ПДВ - 108 190,43 гривень.
Згідно з Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», ставка акцизного податку на транспортні засоби до 5 років, які класифікуються згідно коду УКТЗЕД 8704 23 99 00, становить 0,033 євро за 1 см3, ставки податку для транспортних засобів, що відповідають коду 8704, згідно з УКТ ЗЕД, застосовуються для автомобілів, що використовувалися з 5 до 8 років з коефіцієнтом 40 для автомобілів, що використовувалися понад 8 років з коефіцієнтом - 50".
З метою встановлення об'єктивної інформації відповідно до заводських баз даних про календарні дати виготовлення та першої реєстрації, повної маси та об'єму циліндрів двигуна транспортних засобів марки «DAF», бувших у використанні, які ввезені на митну територію України, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлений запит від 31.05.2023 № 7.7-20-02/17/3908 на адресу офіційного дочірнього представництва заводу-виробника DAF Truk Центр Київ.
01.06.2023 від дилера DAF Parts Dealer - ТОВ «Тракспартс Україна ЛТД» митницею отримана відповідь № 1/01.06.23 (вх. митниці № 6199/кб-13-17) у якій зазначено, що датою виготовлення вантажного автомобіля-контейнеровозу марки «DAF» моделі «XF 460», шасі № НОМЕР_3 є кінець листопада - початок грудня 2015 року (49 тиждень 2015 року), а дата першої реєстрації 05.02.2016 року.
З метою визначення суми митних платежів, які необхідно було сплатити в разі випуску транспортних засобів, бувших у використанні, у вільний обіг, 2015 року виготовлення та з датою першої реєстрації лютий 2016 року, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил на адресу управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Закарпатської митниці направлений лист від 20.06.2023 № 7.7-20-02/18/4487 .
У відповідь управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД листом від 22.06.2023 № 748/7.7-15/18 надало розрахунок митних платежів, які необхідно було сплатити в разі випуску вказаного транспортного засобу у вільний обіг, з врахуванням календарного року випуску автомобіля.
Так, за ВМД ІМ40ДЕ UA30160/2021/020695 від 26.03.2021 необхідно було сплатити ввізне мито - 85 887,62 грн, акциз - 562 585,05 грн, ПДВ - 301 469,77 грн.
Таким чином, загальна сума недобору митних платежів за вищевказаною митною декларацією становить 779 788,51 грн., в тому числі мито - 37 988,75 грн, акциз - 548 520,42 грн та ПДВ 193 279,34 грн.
Відповідно до п. 3.2.1. договору-доручення на надання митно-брокерських послуг від 13.01.2021 № 13/01/22, замовник (ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП») надає всі необхідні документи та необхідну інформацію для митного оформлення товару, відповідно до чинного законодавства України. Замовник несе відповідальність за достовірність даних, що заявлені у наданих документах.
З метою з'ясування всіх обставин митного оформлення транспортного засобу, директору ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП» було направлено лист від 07.06.2023 № 7.7-20-02/17/4130 щодо необхідності прибуття до Закарпатської митниці для надання пояснення.
На вказану дату ОСОБА_1 до Закарпатської митниці не прибула, про причини не прибуття не повідомила.
Відповідно до Інтернет мережі сайту сайт «track.ukrposta.ua» щодо отримання листа ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП», вказане поштове відправлення (07.06.2023 № 7.7-20-02/17/4130) було вручено за довіреністю.
Таким чином, директор ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП» ОСОБА_1 , вчинила протиправні дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів шляхом подання до митного контролю та оформлення документів, що містять неправдиві відомості щодо року виготовлення та першої реєстрації транспортного засобу, що у свою чергу призвело до заявлення в митній декларації неправдивих відомостей та зменшення розміру митних платежів на загальну суму 779 788,51 грн, в тому числі мито - 37 988,75 грн, акциз - 548 520,42 грн та ПДВ 193 279,34 грн, чим вчинила порушення митних правил, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 485 МК України.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці ДФС підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, та застосувати до неї адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча була належним чином повідомленою про час, дату, і місце розгляду справи, про причини своєї неявки не повідомила, у зв'язку з чим справа розглянута без її участі.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, оцінивши належним чином зібрані у справі докази, суддя прийшов до наступних висновків.
Згідно з ст. 485 МК України, відповідальність настає за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування. Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 1 статті 266 Митного кодексу України передбачено, що декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, у випадках, визначених Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 459 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
За ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші особи підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до п. 43 ст. 4 МК України, посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, директор ТОВ «БІЗНЕС-ТЕП» ОСОБА_1 , вчинила протиправні дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів, шляхом подання до митного контролю та оформлення документів, що містять неправдиві відомості щодо року виготовлення та першої реєстрації транспортного засобу вантажного автомобіля - контейнеровозу марки «DAF» моделі «XF 460 FAR», номер шасі НОМЕР_3 , а саме митну декларація типу ІМ40ДЕ UA30160/2021/020695, рахунок-фактуру від 18.03.2021 № 210318.148-CAU/BZTP, CMR від 18.03.2021 б/н, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 17.03.2021 № НОМЕР_5 , від 17.03.2021 № ZBI195700513 і доручення від 18.03.2021 № D1616077281, яким іноземне підприємство «CAUGTOUT s.r.o.» (Rybna 716/24, Prague 1, CZ) уповноважує ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_6 ) транспортувати та здійснити митне оформлення транспортного засобу, що у свою чергу призвело до заявлення в митній декларації неправдивих відомостей та зменшення розміру митних платежів в загальній сумі 779 788,51 грн, в тому числі мита - 37 988,75 грн, акцизу - 548 520, 42 грн та ПДВ 193 279,34 грн. Такими діями остання вчинила порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.
Вина громадянки ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, повністю підтверджується протоколом № 0769/30500/23 від 24.07.2023 року, митною декларацією, інвойсом № 210318.148-САU/BZTP від 18.03.2021, проформою № 21318.148-CAU/BZTP від 18.03.2021, довіреністю № D1616077281, договором -дорученням № 13/01/21 від 13.01.2021, інформацією щодо митного оформлення недостовірних даних щодо першої реєстрації, а також іншими зібраними доказами.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, яке слід застосувати до ОСОБА_1 , суддя врахував характер та обставини вчиненого адміністративного правопорушення у їх сукупності, особу порушниці, ступінь її вини, та прийшов до висновку, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір підлягає стягненню з порушника, а тому з ОСОБА_1 також належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 485, 519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, а саме в розмірі 779 788,51 грн (сімсот сімдесят дев'ять тисяч сімсот вісімдесят вісім грн 51 копійка).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість грн 80 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня її винесення.
Суддя Н.І. Зарева