Справа №295/9531/23
3/295/3257/23
28.11.2023 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді - Болейко А.П.,
секретаря судового засідання - Юр'євої А.І.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Житомирської митниці Держмитслужби (далі - Житомирська митниця) про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Польщі, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України,
Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено наступне. У відповідності до баз даних АСМО «Інспектор» 08.04.2022 о 22 год. 09 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці громадянином Польщі ОСОБА_2 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «RENAULT», модель «SCENIC», кузов № НОМЕР_1 , іноземний реєстраційний номер НОМЕР_2 , 2005 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 1870 см3, тип двигуна - дизель, оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.
З метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Житомирською митницею направлено запит у Львівську митницю за № 7.19-2/20/7.4/2289 від 03.04.2023 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортний засіб ввезено у якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 12.04.2023 № 7.4-4/20-02/7/8856. Так, згідно поданої громадянином Польщі ОСОБА_2 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 08.04.2022, відправником товару зазначено громадянина Польщі ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), отримувачем - Андрушівська міська рада (площа Шевченка, 1, м. Андрушівка, Бердичівський р-н, Житомирська обл). Також до митного оформлення як підставу для переміщення ОСОБА_2 було надано письмове звернення (довідку-перепустку) Андрушівської міської ради за № 05.21/928 від 04.04.2022 про визнання автомобіля RENAULT SCENIC, реєстраційний номер НОМЕР_2 гуманітарною допомогою. Житомирською митницею з метою підтвердження чи спростування фактів отримання даного транспортного засобу, видачі письмового звернення зазначеним отримувачем направлено запити до Андрушівської міської ради за № 7.19-2/20/6/1991 від 22.03.2023, № 7.19-2/20/6/2911 від 26.04.2023, на які отримано відповіді від 28.03.2023 за вхідним митниці № 2966/6-20 від 28.03.2023, від 01.05.2023 за вхідним митниці № 3872/6-20 від 01.05.2023 про те, що вказаний транспортний засіб у якості гуманітарної допомоги дана установа не замовляла, не очікувала та, власне, не отримувала, відповідно письмове звернення Андрушівської міської ради за № 05.21/928 від 04.04.2022 є підробленим. Також на адресу місця реєстрації (проживання) громадянина Польщі ОСОБА_2 , наявну в ЦБД ЄАІС Державної митної служби України, направлено виклик за № 7.19-2/20/10/2924 від 26.04.2023 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «RENAULT», модель «SCENIC», кузов № НОМЕР_1 , іноземний реєстраційний номер НОМЕР_2 , але даний громадянин у визначений термін не прибув та не направив на адресу митниці письмових пояснень.
Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення). У даному випадку датою виявлення та встановлення ознак правопорушення є 28.03.2023, тобто дата отримання Житомирською митницею письмової відповіді Андрушівської міської ради від 28.03.2023 за вхідним митниці № 2966/6-20 від 28.03.2023.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 року № 1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митним кодексом України визначено, що товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі (п. 57 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Таким чином, в діях громадянина Польщі ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Представник Житомирської митниці просив визнати винним ОСОБА_5 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати стягнення за санкцією статті, у вигляді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи. Однак, про причини неявки суд не повідомив. Тому, суд постановив розглядати справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Вина ОСОБА_5 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення № 0286/101000/23 від 23.05.2023; копією листа від Львівської митниці від 20.05.2022 з додатками; декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою заповненою ОСОБА_6 з додатком; листом міського голови Андрушівської міської ради від 28.03.2023 з додатками, відповідно яких відсутні відомості щодо ввезення в якості гуманітарної допомоги т/з «RENAULT», модель «SCENIC», кузов № НОМЕР_1 , іноземний реєстраційний номер НОМЕР_2 ; довідкою про виготовлення витягу з ЦБД ЄАІС Держмитслужби від 23.05.2023; довідкою про визначення вартості т/з від 23.05.23; скріншотом №1, 2, 3 від 23.05.2023; доповідною запискою від 23.05.2023.
Таким чином, громадянин Польщі ОСОБА_2 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару - транспортного засобу марки «RENAULT», модель «SCENIC», кузов № НОМЕР_1 , іноземний реєстраційний номер НОМЕР_2 , 2005 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 1870 см3, тип двигуна - дизель, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення підроблених документів та документів, одержаних незаконним шляхом та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме письмове звернення Андрушівської міської ради за № 05.21/928 від 04.04.2022, що зазначеною установою не видавалось і є підробленим.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_5 адміністративного стягнення у виді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
Керуючись ст.ст. 483, 527-529 МК України,
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 170000 (сто сімдесят тисяч) гривень, з конфіскацією транспортного засобу марки - «RENAULT», модель «SCENIC», кузов № НОМЕР_1 , іноземний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 536, 80 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Болейко
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.