Справа № 588/2353/23
Провадження № 3/588/1075/23
29 листопада 2023 року м. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Огієнко О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що з надійшли з Гетьманського національного природного парку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Смородіно Тростянецького району Сумської області, громадянку України, з неповною вищою освітою, пенсіонерку, розлучену, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Новомосковським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 11.05.1999, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за статтею 91 КУпАП,
ОСОБА_1 13.11.2023 о 11 год. 47 хв. на території Гетьманського національного природного парку, квартал 26, Нескучанського лісництва, філії «Тростянецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», здійснила пошкодження дерева до неприпинення росту, а саме ялинки, шляхом зривання нижніх гілок від стовбура, чим порушила охоронний режим Гетьманського національного природного парку, а саме режим функціонального зонування (господарська зона) та пункт «ж» статті 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у скоєному порушенні визнала повністю, розкаялася та пояснила, що не знала про те, що там територія Гетьманського природного парку де забороняється обривати нижні гілки дерев.
Крім особистих пояснень вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за обставин, установлених судом, підтверджується матеріалами справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії АА № 000220 від 13.11.2023, який за змістом відповідає вимогам статті 256 КУпАП і сумнівів не викликає містить всі обставини, які складають об'єктивну сторону складу правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП (а.с.4-5); витягом з проекту організації території Гетьманського національного природного парку, затверджено наказом Мінприроди № 562 від 31.12.2013 (а.с.7-10); розрахунком для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок пошкодження дерев та рослин, що мають здерев'яніле стебло, до ступеня неприпинення росту від 13.11.2023 (а.с.11-12); схемою розташування природних об'єктів (а.с.13).
За таких обставин, доходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 91 КУпАП, зокрема, порушила вимоги режиму території та об'єктів природно-заповідного фонду.
Вирішуючи питання про те чи підлягає ОСОБА_1 відповідальності та чи є підстави для накладення адміністративного стягнення, передбаченого санкцією ст. 91 КУпАП, враховую наступне.
Адміністративне стягнення застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення у дусі точного і неухильного додержання Конституції України, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим порушником, так і іншими особами (стаття 23 КУпАП).
Згідно із статтею 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 16.10.2008 у справі «Ізмайлов проти Росії» (пункт 38) Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалось пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Відповідно до статті 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Ураховуючи характер вчиненого діяння, особу правопорушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, є пенсіонеркою, вину у вчиненому визнала та розкаялась, тому вважаю за необхідне звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю скоєного правопорушення, обмежившись усним зауваженням та закрити провадження у справі.
У зв'язку із закриттям провадження у справі про адміністративне правопорушення не підлягає вирішенню питання про відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу зважаючи на таке.
Відповідно до положень статті 40 КУпАП, якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то адміністративна комісія, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, якщо її сума не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а суддя районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду-незалежно від розміру шкоди, крім випадків, коли шкоду заподіяно неповнолітнім, який досяг шістнадцяти років і має самостійний заробіток, а сума шкоди не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, в цьому разі суддя має право покласти на неповнолітнього відшкодування заподіяної шкоди або зобов'язати своєю працею усунути її. В інших випадках питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Відтак вирішення питання про відшкодування майнової шкоди під час розгляду справи про адміністративне правопорушення є правом, а не обов'язком суду. Крім того, прийняття рішення з даного питання при закритті провадження у справі про адміністративне правопорушення суперечитиме вимогам статті 40 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись статтями 22, 33, 34, 40, 91, 283, 284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 91 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 91 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. О. Огієнко