27 листопада 2023 р. Справа № 440/7819/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.07.2023, головуючий суддя І інстанції: Н.І. Слободянюк, м. Полтава, повний текст складено 12.07.23 по справі № 440/7819/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01 січня 2023 року перерахунку як вдові та особі, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року №1307 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 і від 26 вересня 2012 року №866", пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, особі, яка виявила бажання обчислювати пенсію із заробітної плати свого чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складала 2105 руб, на виконання рішень судів першої, другої та касаційної інстанцій; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 січня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як вдові та особі, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року №1307 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 і від 26 вересня 2012 року №866", пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, особі, яка виявила бажання обчислювати пенсію із заробітної плати свого покійного чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складала 2105 руб, на виконання рішень судів першої, другої та касаційної інстанцій (а.с. 1-5).
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.07.2023 позовні вимоги ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване рішенням та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги вказала, що якщо брати до уваги висновки суду першої інстанції, то відповідач 15 років неправильно нараховував пенсію її чоловіку. В зв'язку з тим, що на підприємстві ВАТ "Комсомолець" її чоловікові ОСОБА_2 нарахували заробітну плату за роботу в зоні відчуження без урахування діючих на той час Урядових Постанов, він був вимушений звернутися до суду. В межах справи № 2- 955/06 винесена ухвала від 10.07.2006 про призначення судової економічної експертизи за матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_2 в Харківському НДІСБ ім. М.С.Бокаріуса. При проведенні судово-економічної експертизи в Харківському НДІСЕ ім. М.С.Бокаріуса було надано всі первинні документи, які були видані військовою частиною, архівами та іншими організаціями. Основною довідкою для розрахунку заробітної плати ОСОБА_2 була довідка №22 від 04.09.1986, видана військовою частиною № НОМЕР_1 в м. Лубни. В довідці були вказаний період перебування на військових зборах, період роботи в зоні відчуження та сумарна кратність, про яку вказано в Постанові КМУ від 23 листопада 2011 р. №1210 пункт 7, тому підстав для неврахування вказаної довідки не має. Вважає, що має повне законне право отримувати пенсію по заробітній платі, яку її покійний чоловік отримав за роботу в зоні відчуження, у розмірі відшкодування фактичних збитків. На її думку, суд першої інстанції неправильно зауважує, що відповідно до положень частини третьої статті 57 Закону №796-ХІІ та пункту 9 Порядку №1210 заробітна плата визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати на кількість зазначених місяців. Стверджує, що червень не можна брати для розрахунку заробітної плати, так як вказує суд першої інстанції, відповідно до статті 57,54,59 Закону №796- XII та пункту 1,2,3 Порядку № 1210, ОСОБА_2 не працював є зоні відчуження повній місяць. В липні місяці 1986 року ОСОБА_2 працював 4 дні двократно та 27 днів трьохкратно, враховуючи середню заробітну плату та тарифну ставку па підприємстві у липні місяці він відпрацював у зоні відчуження 31 день, 4 дні - чотирьохкратне та 27 днів-п'ятикратне, відповідно до статті 57,54,59 Закону №796- XII та пункту 1,2,3 Порядку № 1210 цей місяць береться для розрахунку заробітної плати за бажанням може обчислюватися виходячи із заробітної пали за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Два дні серпня місяця 1986 року ОСОБА_2 не працював в зоні відчуження, тому їх також не можна враховувати. Отже, брати для розрахунку заробітної плати можна лише липень місяць 1986 року.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та з 24 листопада 2004 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 32).
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 07 жовтня 1972 року (а.с. 55) ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 одружились.
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 14 березня 2022 року (а.с. 54) ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 звернулась до органу Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 21 березня 2023 року (а.с. 45-46), в якій просила перерахувати їй пенсію, вид перерахунку: перехід на інший вид пенсії по втраті годувальника ЧАЕС за матеріалами пенсійної справи.
Вказану заяву за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З 21 березня 2022 року ОСОБА_1 переведено на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 годувальником ОСОБА_2 , середньомісячний заробіток якого становив 15743,98 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у сумі 7871,99 грн /а.с. 58/.
21 червня 2022 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії (вид перерахунку - індексація заробітку) в разі втрати годувальника за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 годувальником ОСОБА_2 , середньомісячний заробіток якого становив 17948,12 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 21 березня 2022 року встановлено у сумі 8974,06 грн (а.с. 59-60).
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 02 травня 20223 року (вх. №9050/Я-1600-23 від 02 травня 2023 року) (а.с. 72-74), в якій просила перерахувати пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886", починаючи з січня 2023 року, як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та особі, яка виявила бажання обчислювати пенсію із заробітної плати її покійного чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складала 2105 руб, на виконання рішень судів першої, другої та касаційної інстанцій.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №9182-9050/Я-02/8-1600/23 від 12 травня 2023 року (а.с. 75) ОСОБА_1 на її звернення від 02 травня 2023 року повідомлено, що до дня смерті ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Обчислення пенсії здійснювалось на виконання рішення Лубенського міськрайонного суду у справі №2-а-74/2007р від 18 липня 2007 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2008 року у справі №22-а-275/08, якими зобов'язано визнати право на перерахунок пенсії ОСОБА_2 , виходячи із розміру заробітку 2105 руб та здійснити йому перерахунок, починаючи з 21 лютого 2007 року. Визначення розміру пенсії в разі втрати годувальника - учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС врегульовано статтею 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Розмір пенсійної виплати обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та на даний час становить 10587,94 грн. Також повідомлено, що згідно вимог пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати плати). Зазначив, що наявна в матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_2 довідка № 77 від 14.02.2007, видана за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про заробітну плату за липень 1986 року в сумі 0,021 грн (без розрахунку) не відповідає вимогам пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому не може слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії позивачці. Крім того, рішенням Лубенського міськрайонного суду Полтавської області по справі № 2-а-74/2007 від 18.07.2007 зобов'язано управління вчинити дії що перерахунку пенсії виключно померлому ОСОБА_2 , і таке рішення не поширюється на інших осіб.
Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у здійсненні з 01 січня 2023 року перерахунку пенсії як вдові та особі, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року №1307 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 і від 26 вересня 2012 року №866", особі, яка виявила бажання обчислювати пенсію із заробітної плати свого чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складала 2105 руб, на виконання рішень судів першої, другої та касаційної інстанцій, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що за відсутності у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії №77 від 14 лютого 2007 року, виданої ВАТ машинобудівний завод "Комсомолець", відомостей про весь дохід від роботи померлого годувальника позивача на територіях радіоактивного забруднення у період з 01 червня 1986 року по 02 серпня 1986 року (2 місяці 1 день), відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2023 року як особі, яка виявила бажання обчислювати пенсію із заробітної плати свого чоловіка ОСОБА_2 , яка складала 2105 руб. Посилання позивача на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 18 липня 2007 року у справі №2-а-74/2007 р, залишену без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2008 року у справі №22-а-275/08, суд першої інстанції відхилив як безпідставні, оскільки позивач не була стороною у цих справах, а тому такі судові рішення не є обов'язковими при визначенні позивачу розміру її пенсії.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (Закон №1058) за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 ст. 10 Закону №1058 визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ст. 36 Закону №1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року - незалежно від тривалості страхового стажу.
Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону №1058 до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.1 ст. 37 Закону №1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону №1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.
Як встановлено судом першої інстанції та не є спірним в межах розгляду цієї справи, позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 та на момент його смерті отримувала пенсію , а тому є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (Закон №796).
Відповідно до ст. 54 Закону №796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
З системного аналізу наведених вище норм права вбачається, що отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника безпосередньо залежить від виду та розміру пенсійного забезпечення, що було призначено померлому годувальнику.
При цьому колегія суддів акцентує увагу, що для визначення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника мають враховуватися ті самі документи, які були підставою для визначення розміру пенсії самого годувальника.
В контексті розгляду цієї справи довідка № 77 від 14.02.2007, яка видана ОСОБА_2 за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про заробітну плату за липень 1986 року в сумі 0,021 грн (без розрахунку) свого часу враховувалася відповідачем для розрахунку пенсії померлого годувальника, тому колегія суддів не вбачає перешкод для врахування її під час розрахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника, що призначається його дружині.
Заперечення такого факту відповідачем виходить за межі принципу "належного урядування", адже не можна за таких самих обставин в одному випадку враховувати таку довідку, в іншому - безпідставно відхиляти.
В цій справі суд першої інстанції погодився з доводами відповідача про те, що вказана вище довідка не відповідає вимогам пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому не може слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії позивачці.
З такими висновками суду першої інстанції не погоджується та, в першу чергу, звертає увагу на те, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Частиною 4 ст. 57 Закону №796 визначено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст. 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23.11.2011 №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210).
Згідно з п. 1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період (п. 7 Постанови № 1210).
Відповідно до п. 11 Порядку №1210 мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника становить: на одного непрацездатного члена сім'ї померлого годувальника, який був на його утриманні - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”" №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (Порядок №22-1).
Пунктом 2.3. Порядку №22-1 визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, якими є документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, а також індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року, які надаються відділом персоніфікованого обліку для підтвердження заробітної плати та довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року, яка подається за бажанням пенсіонера.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 Закону.
З матеріалів справи встановлено, що чоловік позивачки відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 04 вересня 1986 року №22 (а.с. 50) знаходився на зборах з 01 червня по 01 серпня 1986 року.
Відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 77 від 14 лютого 2007 року, виданої ВАТ машинобудівний завод «Комсомолець» (а.с. 64), заробіток ОСОБА_2 , який враховується при обчисленні пенсії, у липні 1986 року склав 0,02105 коп. На всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України. Довідка видана на підставі особових рахунків за 1986 рік. Довідка видана в перерахунку 1 : 100000.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 18 липня 2007 року у справі №2-а-74/2007 р /а.с. 65-66/, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2008 року у справі №22-а-275/08 /а.с. 67-68/, визнано рішення комісії по призначенню пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах від 21 лютого 2007 року про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії неправомірним, визнано за ОСОБА_2 право на перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії виходячи їх розміру заробітку 2105 руб та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах здійснити йому перерахунок, починаючи з 21 лютого 2007 року.
При цьому у вказаному рішення прямо зазначено, що перерахунок/призначення пенсії має здійснюватися виходячи їх розміру заробітку 2105 руб, що вказаний у довідці.
Згідно із розпорядженням 122784 від 22 травня 2008 року (а.с. 69) ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з 21 лютого 2007 року.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії (а.с. 70-71) з 01 березня 2022 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 (вид перерахунку - індексація заробітку (масовий)) та визначено розмір пенсії з надбавками у сумі 15563,21 грн, з урахуванням середньомісячного заробітку для обчислення у сумі 17950,01 грн, обчисленого з останнього місяця врахованої заробітної плати - 31 липня 1986 року.
З 21 березня 2022 року ОСОБА_1 переведено на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 годувальником ОСОБА_2 , середньомісячний заробіток якого становив 15743,98 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у сумі 7871,99 грн (а.с. 58) та проведено розрахунок без урахування фактичного заробітку, вказаного у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії № 77 від 14 лютого 2007 року.
Наведені вище обставини дають чітке уявлення про те, що призначення пенсії позивачці має здійснюватися з урахуванням тих документів, які знаходяться в пенсійній справі померлого годувальника та враховувалися під час призначення пенсії ОСОБА_2 , в тому числі з урахуванням вказаної вище довідки № 77 від 14.02.2007.
Під час розгляду цієї справи суд першої інстанції з посиланням на пункт 7 Постанови № 1210 вказав, що за відсутності у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії №77 від 14 лютого 2007 року, виданої ВАТ машинобудівний завод "Комсомолець", відомостей про весь дохід від роботи померлого годувальника позивача на територіях радіоактивного забруднення у період з 01 червня 1986 року по 02 серпня 1986 року (2 місяці 1 день), відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2023 року як особі, яка виявила бажання обчислювати пенсію із заробітної плати свого чоловіка ОСОБА_2 , яка складала 2105 руб.
З такими аргументами суду першої інстанції колегія суддів також не погоджується та зазначає, що суд першої інстанції не врахував пункт 3 Постанови № 1210 в поєднанні з пунктом 7 цієї ж Постанови, відповідно до якого визначено правила врахування заробітної плати в залежності від періоду участі особи в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до вказаного пункту Постанови № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
В контексті розгляду цієї справи встановлено, що чоловік позивачки відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 04 вересня 1986 року №22 (а.с. 50) знаходився на зборах з 01 червня по 01 серпня 1986 року та в цей період приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому як особа, що пропрацювала менше 12 місяців поспіль, за її бажанням пенсію можуть обчислювати із заробітку за будь-які повні календарні місяці поспіль роботи в зоні відчуження.
З наявної в матеріалах справи архівної довідки № 22 від 04.09.1986 вбачається, що в ній вказана кратність за роботу в зонах за червень 1986 року, де ОСОБА_3 працював у зоні 5 днів двократно і 20 днів трьохкратно, що в сумі складає 25 днів червня місяця. Отже, червень 1986 року не враховується для розрахунку заробітної плати, оскільки відповідно до пункту 1,2,3 Порядку № 1210 ОСОБА_2 не працював в зоні відчуження повній місяць в цей період. В той же час, в липні місяці 1986 року ОСОБА_2 працював 4 дні двократно та 27 днів трьохкратно, тобто враховуючи середню заробітну плату та тарифну ставку на підприємстві у липні місяці, останній відпрацював у зоні відчуження 31 день, а тому відповідно до пункту 1,2,3, 7 Порядку № 1210 цей місяць враховується для розрахунку заробітної плати як повний календарний місяць роботи в зоні відчуження.
Враховуючи викладене, колегія суддів уважає, що вказані в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії № 77 від 14 лютого 2007 року, виданої ВАТ машинобудівний завод "Комсомолець", відомості про дохід від роботи померлого годувальника за липень 1986 року в сумі 2105 руб мають враховуватися для обчислення пенсії позивачці.
Більш того, такий висновок кореспондується з висновком Лубенського міськрайонного суду Полтавської області, викладеним у постанові від 18 липня 2007 року у справі №2-а-74/2007 р /а.с. 65-66/, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2008 року у справі №22-а-275/08 /а.с. 67-68/, відповідно до якого визнано за ОСОБА_2 право на перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії виходячи їх розміру заробітку 2105 руб.
Отже, колегія суддів уважає доводи позивачки, які наведені в апеляційній скарзі, такими, що заслуговують на увагу.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення вимог позову у спосіб, що, на думку колегії суддів, найбільш повно та ефективно захистить порушені права позивачки, а саме: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01 січня 2023 року пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_2 , вказаної у довідці № 77 від 14.02.2007, яка видана за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за липень 1986 року в сумі 2105 руб; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 січня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_2 , вказаної у довідці № 77 від 14.02.2007, яка видана за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за липень 1986 року в сумі 2105 руб.
У задоволенні вимог позову про проведення перерахунку пенсії на виконання рішень судів першої, другої та касаційної інстанцій належить відмовити, оскільки такі вимоги стилістично не правильно сформовані.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Згідно з ч. 2 ст. 317 КАС України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Отже, враховуючи те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи, та не враховано приписи пункту 3 Постанови № 1210, які мають бути застосовані до спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової про часткове задоволення вимог позову.
Щодо розподілу судових витрат у даній справі колегія суддів зазначає таке.
Частиною першою статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною шостою статті 139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
За положеннями частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається із матеріалів справи, при зверненні до суду з позовом позивачка сплатила судовий збір у розмірі 1073,60 грн та за подання апеляційної скарги - 1608,90 грн, а тому такі витрати підлягають стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, враховуючи те, що спір виник внаслідок неправомірних дій суб'єкта владних повноважень.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: "а", "б", "в", "г" пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.07.2023 по справі № 440/7819/23 - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01 січня 2023 року пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_2 , вказаної у довідці № 77 від 14.02.2007, яка видана за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за липень 1986 року в сумі 2105 руб.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 січня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_2 , вказаної у довідці № 77 від 14.02.2007, яка видана за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за липень 1986 року в сумі 2105 руб.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (м. Полтава, вул. Собороності, будинок 66, код ЄДРПОУ 13967927) суму сплаченого судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 1608 (одна тисяча шістсот вісім) грн 90 коп та позовної заяви в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп ..
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді І.М. Ральченко В.В. Катунов